Londýn 20. júna 2023 – Súčasné trhové ceny zemného plynu zostávajú nižšie v porovnaní s rekordnými cenami v roku 2022. Pribúdajú však náznaky, že súčasné nízke ceny sa môžu čoskoro stať minulosťou, najmä ak Čína uvedie do prevádzky svoje významné projekty spätného splyňovania LNG v očakávanom časovom rámci a bude naďalej ovplyvňovať svetové trhy. Pre portál oilprice.com sa téme venoval Cyril Widdershoven, dlhoročný analytik a pozorovateľ globálneho energetického trhu a poradca medzinárodných think-tankov na Blízkom východe a v energetických sektoroch v Holandsku, Spojenom kráľovstve a Spojených štátoch. Čína podľa neho koordinovala a koordinuje svoje kroky s Ruskom v podobe nákupu veľkých objemov LNG a obe krajiny tak zvyšujú tlak na Európu.

Naznačený vývoj bude podľa analytika predstavovať boom predovšetkým pre čínske spoločnosti. Táto situácia nemusí byť v súlade s preferenciami Bruselu, Berlína alebo Haagu. Už v máji vzrástol čínsky dovoz zemného plynu (LNG a potrubného) o 17,3 %. Čínska colná správa oznámila, že májový dovoz zemného plynu dosiahol 10,64 milióna ton v porovnaní s 9,07 milióna ton v máji 2022. Colníci tiež uviedli, že dovoz plynu do Číny za Q1 vzrástol medziročne o 3,3 % na 46,29 milióna ton. Správa dodala, že čínsky dovoz LNG sa v apríli zvýšil tretí mesiac v rade a dosiahol 4,77 milióna ton LNG, čo je medziročný nárast o 10,3 %.

V rovnakom čase, keď pribúdajú náznaky rastúceho dopytu po zemnom plyne zo strany Číny, správa GlobalData tvrdí, že Čína bude dominovať pri rozširovaní kapacity spätného splyňovania LNG v Ázii, pričom až 34 % všetkých ázijských prírastkov bude práve v Číne. Vo svojej správe „Prognóza kapacity a kapitálových výdavkov terminálov spätného splyňovania LNG podľa regiónu, kľúčových krajín, spoločností a projektov (nová výstavba, rozšírenie, plánované a ohlásené), 2023 – 2027“ Čína plánuje pridať približne 5,7 biliónov kubických stôp (tcf) z už prijatých schválení projektov, zatiaľ čo kapacita 2.1 tcf je v súčasnosti v koncepčných fázach.

„Čína rýchlo rozširuje svoju kapacitu spätného splyňovania LNG v dôsledku niekoľkých faktorov, ako je uspokojovanie neustále rastúceho dopytu po zemnom plyne, zmierňovanie znečistenia životného prostredia, diverzifikácia energetických zdrojov a splnenie svojich uhlíkovo neutrálnych cieľov,“ uviedol analytik GlobalData Bhargavi Gandham. V súčasnosti, pokiaľ ide o zvýšenie kapacity spätného splyňovania LNG v Číne, sú lídrami projekty Tangshan II a Zhoushan II každý s kapacitou 584,4 miliárd kubických stôp do roku 2027. Tangshan II je pobrežný terminál na spätné splyňovanie plánovaný v provincii Che-pej v Číne.

Temná strategická hra Pekingu

Rast dopytu v Číne môže byť postupný, ale vzhľadom na súčasný vývoj budú musieť európski odberatelia plynu veľmi skoro zintenzívniť svoje úsilie alebo zaplatiť vysoké ceny za spotové náklady, upozornil Widdershoven. V situácii, keď Čína uvažuje dlhodobo a zaväzuje sa využívať zemný plyn po rokoch 2045-2050, Európa stále váha s uzatvorením dlhodobých zmlúv, keďže politici sa domnievajú, že to nevyhovuje ich stratégii energetického prechodu, dodal.

„V rovnakom čase, ako sa implementuje čínska stratégia zemného plynu a rozširuje sa jej infraštruktúra súvisiaca s plynom, Peking tiež hrá oveľa temnejšiu strategickú hru,“ domnieva sa analytik. Objavili sa správy, že Čína bola informovaná o plánoch ruskej invázie predtým, ako sa Putin rozhodol napadnúť Ukrajinu. Čínsky prezident Si Ťin-pching doteraz vehementne popieral, že by vedel o invázii na Ukrajinu, no čínske energetické obchody tesne pred inváziou vo februári 2022 nútia k zamysleniu.

„Čínski hráči, najmä nákupcovia LNG, boli počas šiestich mesiacov pred inváziou mimoriadne aktívni. Medzinárodná publikácia Foreign Policy uvádza na základe 600 nákupných transakcií LNG po celom svete, že od 1. septembra 2021 do februára 2022 sa približne 12 čínskych subjektov, ako sú štátne spoločnosti China National Offshore Oil (CNOOC), Sinopec a Sinochem, získal 91 % všetkých celosvetovo nakúpených LNG na základe termínovaných obchodov (zvyčajne trvajúcich štyri roky alebo dlhšie),“ upozornil Widdershoven.

Dokonca aj po začatí ruskej invázie čínske strany pokračovali v uzatváraní obchodov. Do apríla 2022 bolo 57 % všetkých nákupov LNG podpísaných čínskymi stranami. V období od 1. septembra 2021 do 1. apríla 2022 bolo dohodnutých približne 23 miliónov ton dovozu LNG ročne. Tento objem je pozoruhodný, keď je známe, že v rokoch 2006 až 2020 čínske obchody predstavovali v priemere okolo 5 miliónov metrických ton ročne, čiže 15 % globálneho trhu. Nákupnú horúčku v rokoch 2021 – 2022 uskutočnilo 11 rôznych spoločností, z ktorých 10 je vo vlastníctve centrálnej alebo miestnej čínskej vlády. Tento čínsky nápor pohltil krátkodobé dodávky LNG, väčšinou z Kataru, Ruska a USA, poznamenal analytik.

„Tento vývoj sa zhodoval so stratégiou Gazpromu, ruského štátneho producenta plynu, v roku 2021 obmedziť vývoz plynu do Európy a zároveň po invázii zastaviť dodávky plynu do Európy. Táto politická spolupráca medzi Moskvou a Pekingom je čoraz jasnejšia. Ak by Číňania nevstúpili v plnej sile na trhy s plynom v rokoch 2021 – 2022, znižovanie dodávok ruského plynu do Európy by malo len malý efekt a odstránili by sa nielen obavy z nedostatku dodávok, ale aj z hroziacej energetickej krízy,“ tvrdí Widdershoven. Hlboká spolupráca medzi Čínou a Ruskom bola zrejmá ešte pred inváziou na Ukrajinu. Neexistujú žiadne nezvratné dôkazy, ale všetky náznaky poukazujú na rusko-čínske ovplyvňovanie trhu, ktoré bolo preventívnym úderom na európsky energetický sektor, dodal.

V súčasnosti sa zdá, že Európa je spokojná a chýbajú jej proaktívne opatrenia na boj proti rastúcej spolupráci medzi Pekingom a Moskvou. Prax využívania energií ako zbrane nie je v žiadnom prípade nová. Nedávny príklad rastúcej spolupráce medzi Pekingom a Radou pre spoluprácu v Perzskom zálive v Saudskej Arábii podčiarkuje, že energetické zdroje už nie sú pre Európanov ľahko dostupné za nízku cenu. Čína a Rusko opäť zvyšujú svoj tlak, čím sa zvyšuje možnosť blížiacej sa búrlivej európskej zimy, uzavrel analytik Cyril Widdershoven pre oilprice.com.