Bratislava 23.apríla 2020- Koronakríza dominuje cenám komodít aj naďalej. Výrazné obmedzenie dopytu a prebytok zásob, ktoré nie je kam uskladňovať, stiahlo aj ceny ropy Brent s dodaním v júni v priebehu dnešného dňa na úrovne hlboko pod 20 $/bbl. Následne došlo ich rastu nad túto psychologickú hranicu na základe predpokladu ďalších škrtov v ťažbe. Situácia však z pohľadu cien nie je taká negatívna ako pri cenách americkej ropy WTI, ktoré dosiahli záporné hodnoty v prípade májového kontraktu a pre júnový kontrakt sa aktuálne pohybujú pod hranicou 14 $/bbl. Ešte pred dvoma týždňami sa Brent pohyboval na úrovni okolo 32 $/bbl a WTI pri 25 $/bbl. Obe tak stratili približne 11 $/bbl zo svojej hodnoty. Dosiahnutá dohoda OPEC+ o znížení ťažby tak len čiastočne pomohla aktuálnej situácii, kde krátkodobý prepad dopytu po rope oproti obdobiu pred krízou dosahuje takmer 30%.

Podobná situácia je aj s dopytom po ostatných energiách, hoci nie až v takom rozsahu. Obmedzenie výroby nielen veľkých priemyselných spotrebiteľov znamená pre viaceré európske energetiky pokles spotreby v porovnaní s rovnakými obdobiami prechádzajúcich rokoch v rozsahu 10 – 20% a to nielen pri elektrine, ale aj pri zemnom plyne.

Slovenská vláda ohlásila plán otvárania ekonomiky podobne ako ďalšie európske krajiny. Dôvera v rýchly návrat k predkrízovým úrovniam spotreby ropy, elektriny, ale aj zemného plynu v hospodárstvach jednotlivých krajín je však nahrádzaná skôr postupným rastom. Podľa vyhlásení relevantných autorít bude možno aktuálny stav s obmedzenými sociálnymi kontaktmi, prácou z domu ako aj neistotou ohľadom ďalšieho vývoja hospodárskeho rastu novou realitou. Aktuálny pokles dopytu výrazne zasahuje do vývoja krátkodobých cien, v prípade cien forwardových kontraktov na ďalšie roky vidíme striedanie sa optimistických a pesimistických nálad.

Ceny zemného plynu pre dodávku na nasledujúce roky na nemeckej aj rakúskej burzy sú za ostatné dva týždne volatilné, ale pohybujú sa len v relatívne úzkom intervale 60 centov. Uzatváracia cena produktu Cal-21 v Rakúsku bola 22.apríla 13,393 €/MWh, čo je pokles približne 40 centov od hodnoty pred dvomi týždňami. Oproti minimu 30.3. je to stále rast o takmer 60 centov. Cena Cal-21 uzatvorila 22.apríla na 12,927 €/MWh a oproti minimu narástla približne v rovnakom rozsahu.

Ceny pre kalendárny rok 2022 sledujú naďalej rovnaký trend, ale priblížili sa k cenám pre 2021, čo môže znamenať aj očakávanie dlhšieho oživovania ekonomiky. Medziročný spread pre nemeckú cenu klesol na 1,3 €/MWh a pre rakúsku na 1,5 €/MWh. Minimum medziročného rozdielu na začiatku roka bolo 0,7 €/MWh pre oba trhy.

Krátkodobé ceny zemného plynu v regióne dosiahli nové tohtoročné minimum na úrovni 7,84 €/MWh pre dodávku 23.apríla.

Zdroj: Powernext.com, CEGH

Nominovaný tok plynu cez Slovensko od začiatku marca cez Veľké Kapušany je naďalej stabilný len s miernymi výkyvmi. Objemy sa hýbu v intervale 1 000 – 1 200 GWh/deň. Pre Lanžhot od 1.apríla klesli  nominácie na hodnotu približne 500 GWh/deň a sú stabilné.

Zdroj: Eustream

Spread medzi letným a zimným produktom na CEGH, ktorý hovorí aj o trhovej hodnote podzemných zásobníkov opätovne narástol na hodnotu viac ako 4,5 €/MWh – vzhľadom na preklopenie sa do letnej sezóny je spread 21/20 od 28.marca vypočítaný ako rozdiel ceny Q3 a produktu Winter. Platí, že pre ďalší rok je spread nižší. Tam sa drží stabilne na úrovni 2,5 €/MWh.

Zdroj: CEGH

Zásobníky plynu v EÚ sú nad 56% kapacity, takže za ostatné týždne vzrástli asi o 1%. Slovenské zásobníky sú stabilne na 76%. Ukrtransgaz mierne vzrástol na 52,6%.

Uvoľnenie obmedzujúcich opatrení v jednotlivých krajinách a na to naviazaný vývoj nových prípadov obyvateľov nakazených koronavírusom bude naďalej najdôležitejším faktorom, ktorý vplýva aj na ceny energetických komodít. Aktuálne je ťažké predvídať ako dlho bude pokračovať pokles dopytu najmä zo strany veľkých výrobných podnikov, ktorý tlačí na výrazný pokles cien. Na druhej strane máme v regióne vplyv počasia, ktorý napríklad prostredníctvom výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov pôsobí najmä na krátkodobé ceny, kde aj v prípade elektriny vidíme v posledných dňoch extrémne nízke hodnoty. Ak sa budú počty nakazených vyvíjať priaznivo, môžeme počítať aj s postupným oživením na trhoch. V blízkej budúcnosti je ale pravdepodobná pokračujúca volatilita pri aktuálnych nízkych úrovniach cien.