Bratislava 20. apríla 2023 – Spoločnosť SPP vo štvrtok podpísala nezáväzné memorandá o porozumení s najväčšími talianskymi energetickými spoločnosťami Eni, Snam a Enel. Dokumenty vytvárajú predpoklad pre hľadanie potenciálnych príležitostí, ktoré by spoločnosti SPP mohli poskytnúť prístup k regasifikačným kapacitám v LNG termináloch na talianskom pobreží. Tento strategický krok ďalej posilní energetickú nezávislosť Slovenska a prispeje k väčšej flexibilite a ekonomickej optimalizácii dodávok zemného plynu. Informuje o tom webové sídlo spoločnosti SPP.
Po podpísaní nových diverzifikačných kontraktov s najväčšími medzinárodnými dodávateľmi zemného plynu, ktorými na 70 % zabezpečil pokrytie spotreby svojich zákazníkov z iného ako ruského zdroja, tak SPP pokračuje v napĺňaní ďalšej strategickej úlohy.
„Taliansko a energetické spoločnosti, s ktorými sme podpísali memorandá o porozumení, sa môžu stať našimi strategickými partnermi. Práve prostredníctvom talianskych LNG terminálov na Slovensko prichádzali jedny z prvých diverzifikovaných dodávok zemného plynu. Užšie nadviazanie spolupráce je preto pre nás prirodzeným krokom,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPP Miroslav Kulla.
Podpredseda predstavenstva SPP Marián Široký pripomenul, že v Európe sa v súčasnosti intenzívne rieši budovanie nových LNG terminálov, skvapalňovacích zariadení, ale aj zvyšovanie prepravných kapacít. „Pre nás je dôležité, aby sme pre Slovensko zabezpečili prístup ku LNG terminálom a ich regasifikačným kapacitám najneskôr do roku 2026, čím budeme môcť nakupovať priamo LNG,“ dodal.
Memorandá tiež potvrdzujú záujem zúčastnených spoločností na vyhodnotení potenciálneho zapojenia sa do prepravy zemného plynu z Talianska na Slovensko, na poskytnutí možností získať prístup ku skladovacím kapacitám v Taliansku, či na prehĺbení obchodnej spolupráce. SPP tiež v spomenutých oblastiach zvažuje všetky možnosti poskytnutia pomoci Ukrajine, uviedol web spoločnosti.
SPP nadväzuje spoluprácu aj s ďalšími európskymi prevádzkovateľmi LNG terminálov a plynárenskej infraštruktúry. Memorandum o porozumení už SPP podpísal so spoločnosťou GAZ-SYSTEM, ktorá je prevádzkovateľom hlavných poľských plynovodov a LNG terminálu Świnoujście a nového LNG terminálu Gdansk, ktorý je vo fáze projektovej prípravy.
Spoločnosť však pripravuje rokovania o spolupráci na prístupe k LNG terminálom a prepravným kapacitám na Slovensko aj s ďalšími spoločnosťami v Nemecku. Súbežne vedie rokovania aj s producentami LNG z USA, Kataru, Ázie či Afriky.
Prezidenti Talianska a Slovenska avizujú energetickú spoluprácu
Uvedené dokumenty boli podpísané pri príležitosti oficiálnej návštevy talianskeho prezidenta Sergia Mattarellu na Slovensku. Počas spoločnej tlačovej konferencie po rokovaní v Prezidentskom paláci spolu s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou vyzdvihli výborné vzťahy Slovenska a Talianska, ako aj už existujúcu kooperáciu v ekonomickej, bezpečnostnej či kultúrnej oblasti.
Hlavy štátov súčasne avizovali prehlbovanie spolupráce krajín v oblasti energetiky. Prispieť má k tomu aj podpis troch memoránd medzi Slovenským plynárenským priemyslom a tromi talianskymi spoločnosťami.
„Spolupráca (v energetike) v posledných mesiacoch spočívala v dodávkach plynu. Práve pre to, že potrebujeme znižovať našu závislosť od ruského plynu a diverzifikácia zdrojov je pre nás absolútne kľúčová,“ uviedla Čaputová.
Krajiny spolupracujú aj v oblasti posilnenia obnoviteľných zdrojov. Prezidentka upozornila, že Taliansko ich využíva pri výrobe elektrickej energie vo výške 40 percent. Podobnú perspektívu vidí aj pre Slovensko.