Viedeň 25. novembra 2024 – Spúšťačom zastavenie dodávok ruského plynu do Rakúska po viac ako 50 rokoch bolo zabavenie ruského plynu od Gazpromu rakúskou skupinou OMV ako náhrada škody, ktorú jej pririekol arbitrážny tribunál, uviedlo viacero zdrojov pre agentúru Reuters.
OMV patrila k niekoľkým zostávajúcim odberateľom ruského plynu v Európe po tom, ako štátom kontrolovaný Gazprom stratil takmer všetkých svojich tamojších zákazníkov po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022. Pred začiatkom vojny bolo Rusko jediným najväčším dodávateľom zemného plynu do Európy.
Rakúska skupina 13. novembra uviedla, že v Nemecku vyhrala arbitrážny spor proti Gazpromu o 230 miliónov eur v súvislosti s nepravidelnými dodávkami plynu od Gazpromu pre jej nemeckú divíziu v roku 2022. OMV pre Reuters potvrdila, že si započíta pohľadávky voči faktúram podľa rakúskej zmluvy o dodávkach plynu s Gazprom Exportom.
O tri dni neskôr Gazprom pozastavil dodávky plynu rakúskej spoločnosti.
Podľa zdrojov blízkych Gazpromu a OMV rakúska firma zadržala dodávky plynu za október v hodnote 230 mil. eur. Bolo to prvýkrát, čo zákazník z Európskej únie nezaplatil za plyn Gazpromu, uviedol jeden zo zdrojov blízkych Gazpromu.
Zdroj blízky OMV povedal, že spoločnosť považuje odber dodávok plynu od Gazpromu na október za poslednú šancu pre prípad, že Ukrajina naozaj pristúpi k ukončeniu prepravy ruského plynu cez svoje územie po vypršaní platnosti súčasnej tranzitnej dohody 31. decembra 2024.
Gazprom považuje zadržanie plynu za neplatenie, a preto zastavil dodávky, uviedol zdroj blízky Gazpromu.
OMV nakupovala sovietsky a ruský plyn od roku 1968 a uvedené udalosti podľa Reuters signalizujú, že rakúska firma hľadá spôsoby, ako úplne ukončiť nákupy ruského plynu napriek tomu, že jej zmluvy s Gazpromom platia do roku 2040, uviedli štyri z piatich zdrojov oboznámených s aktivitami Gazpromu a OMV.
Zastavenie dodávok minulý týždeň dáva spoločnosti OMV možnosť tvrdiť, že Gazprom porušil zmluvy, povedal jeden zo zdrojov.
Gazprom sa odmietol vyjadriť k budúcim vzťahom s OMV. Hovorkyňa OMV uviedla, že Gazprom dodávky zastavil a že neočakáva, že sa situácia zmení.
O zadržaní plynu spoločnosťou OMV a následnom nezaplatení za októbrové dodávky plynu Rusku sa predtým neinformovalo.
Dlhodobý vzťah
Náhle ukončenie vzťahov medzi Gazpromom a OMV prekvapilo mnohých znalcov trhu s plynom a je ranou pre dlhodobý hospodársky a politický vplyv Gazpromu v strednej Európe.
Rakúsko bolo jedným z najvernejších zákazníkov Gazpromu a zostalo takmer úplne závislé od ruského plynu, aj keď ostatní členovia EÚ v roku 2022 prešli na dovoz z Nórska, USA a Kataru. Zmluvy OMV s Gazpromom obsahujú klauzulu take-or-pay, podľa ktorej musí platiť za dodaný plyn, aj keď ho neodoberá.
Podľa druhého zdroja blízkeho Gazpromu sa Rakúsko vďaka veľkým zásobníkom plynu stalo za posledné dve desaťročia „pevnosťou“ ruskej firmy v strednej Európe. Zdroj dodal, že Rakúsko ušetrilo miliardy na lacnom ruskom plyne po začatí vojny na Ukrajine.
Rakúsko dostávalo ruský plyn za 300 – 400 USD za 1000 m3, keď sa spotové ceny – na vrchole, počas zníženia ruských dodávok do Európy v roku 2022 – obchodovali nad 1000 USD/1000 m3, uviedli oba zdroje blízke Gazpromu.
Spoločnosť OMV sa k cenám odmietla vyjadriť. Generálny riaditeľ OMV Alfred Stern vyhlásil, že ceny Gazpromu sú v súlade s trhovými cenami.
Napriek tomu, že Gazprom odrezal OMV od dodávok, Rakúsko naďalej dostáva ruský plyn cez Slovensko, ukázal prehľad regionálnych tokov plynu, ktorý vypracovala agentúra Reuters. OMV odmietla uviesť, či nakupuje plyn od Gazpromu nepriamo.
Zníženie závislosti
Stern plánoval po prevzatí funkcie v roku 2021 znížiť závislosť od ruského plynu, uviedol jeden z piatich zdrojov.
Okrem žaloby v súvislosti s neregulárnymi dodávkami v Nemecku OMV začala niekoľko ďalších arbitrážnych konaní proti Gazpromu, pričom odpísala ruské investície v hodnote 2,46 mld. eur po tom, ako Moskva zhabala jej podiely v sibírskom plynovom poli Južnoruskoje.
Rakúsko, ktorého vláda vlastní 31,5 % OMV, je politicky neutrálne, ale podporuje sankcie voči Rusku. Jeho kancelár Karl Nehammer bol prvým západným lídrom, ktorý po invázii navštívil ruského prezidenta Vladimira Putina. Minulý rok jeho minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg povedal, že úplné odstavenie sa od Ruska je iluzórne.
Vzťahy sa však v poslednom čase vyostrili. Ruský súd zmrazil činnosť miestnej ruskej divízie rakúskej Raiffeisen Bank, najväčšej západnej banke v Rusku, pre jej spor s magnátom Olegom Deripaskom. Raiffeisen má v Rusku uviaznutých približne 5 miliárd eur.
V deň, keď Gazprom prerušil dodávky plynu pre OMV, Nehammer obvinil Moskvu, že používa energie ako „zbraň“.
Nehammer zostal na čele dočasnej vlády od septembrových parlamentných volieb, v ktorých zvíťazila Rusku naklonená Strana slobody (FPÖ). So ziskom približne 29 % hlasov však FPÖ potrebuje koaličného partnera, aby získala väčšinu v parlamente a mohla zostaviť vládu. Keďže sa žiadny nenašiel, Nehammer bol poverený zostavením vlády a namiesto toho rokuje s inými stranami o vytvorení novej koalície, ktorá by vylúčila FPÖ.
Rakúska ministerka energetiky Leonore Gewesslerová uviedla, že je na rozhodnutí OMV, či odstúpi od zmlúv s Gazpromom. „Mojou úlohou a úlohou spolkovej vlády je vytvoriť rámcové podmienky, ktoré umožnia tento odchod,“ povedala.