Londýn 15. septembra 2021 – Rekordné ceny zemného plynu v Európe by mohli urýchliť spustenie ruského plynovodu Nord Stream 2 do prevádzky. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na analytikov. Spotové ceny v holandskom TTF prekročili v utorok (14. 9.) 66 eur za MWh alebo viac ako 800 dolárov za 1000 kubických metrov.

„Nemecký regulátor sa pravdepodobne pokúsi vydať všetky potrebné povolenia čo najrýchlejšie,“ povedal Dmitrij Marinčenko, riaditeľ spoločnosti Fitch.

Alexej Grivač z Národného fondu energetickej bezpečnosti, prokremeľského think-tanku, tiež považuje za možné, že nemecké orgány urýchlia povolenia napriek odporu zo strany USA a niektorých európskych krajín. „Vzhľadom na politické prostredie to nebude ľahké, ale aby sa stabilizoval trh, mali by sa prekonať umelé bariéry,“ povedal.

Na webovej stránke nemeckého regulátora plynu Bundesnetzagentur (BNetzA), ktorá bola aktualizovaná 13. septembra, sa uvádza, že štvormesačná lehota na certifikáciu Nord Streamu 2 sa začala 8. septembra.

Ruský Gazprom minulý týždeň oznámil, že dokončil stavbu plynovodu a v auguste vyhlásil, že Nord Stream 2 by mohol do konca roka dodať do Európy 5,6 miliardy kubických metrov plynu.

BNetzA uviedla, že po obdržaní všetkých potrebných dokumentov má štyri mesiace na dokončenie prevádzkovej certifikácie.

Španielsko a Grécko chcú znížiť dosah cien na obyvateľstvo

Nízky stav zásob v kombinácii s vysokým dopytom a znížením dodávok z Ruska cez existujúce trasy sa postarali o historicky rekordné ceny zemného plynu, ktorý prispieva k rastu cien elektriny. Niektoré európske vlády už pripravujú opatrenia, ktoré majú eliminovať vplyv prudko rastúcich cien energií na obyvateľstvo.

Španielsko chce podľa premiéra Pedra Sancheza zastropovať ceny plynu, znížiť dane a presmerovať zisky energetických spoločností ako súčasť balíka na zníženie vysokých cien elektriny.

Premiér považuje za neprijateľné, že energetické spoločnosti profitujú zo zvýšených trhových cien elektriny. „Chystáme sa odobrať tieto mimoriadne zisky, ktoré energetické spoločnosti dosahujú a presmerovať ich k spotrebiteľom,“ povedal s tým, že špeciálna daň z elektriny by klesla na 0,5 % z 5,1 %.

Sanchez bez poskytnutia podrobností uviedol, že presmerované zisky z verejných služieb sa použijú na obmedzenie cien plynu a zníženie nákladov na energiu pre spotrebiteľov. Súčasťou balíka opatrení bude aj predĺženie zníženej sadzby DPH a pozastavenie 7 % výrobnej dane do konca roka. Opatrenia podľa neho znížia vládne príjmy v roku 2021 o zhruba 1,4 miliardy eur.

Grécko ponúkne do konca roka kompenzácie väčšine gréckych domácností, s cieľom udržať dostupnejšie ceny energií pri rastúcich cenách plynu. Shéma je súčasťou humanitárnych opatrení, ktoré v sobotu (11. 9.) oznámil predseda vlády Kyriakos Mitsotakis.

„Je tu medzinárodná energetická kríza,“ povedal minister energetiky Kostas Skrekas. „Naša vláda sa rozhodla podporiť tých, ktorých účty prudko rastú,“ dodal.

Mechanizmus financovaný vládou, ktorého náklady sa odhadujú na 150 miliónov eur, bude zahŕňať dotáciu 9 eur na prvých 300 kilowatthodín spotrebovaných gréckymi domácnosťami mesačne, povedal Skrekas a dodal, že schéma by mala pokrývať asi 70 % domácností.

Foto: ICIS