Kodaň 3. mája 2022 – Stavebné práce na úseku plynovodu Baltic Pipe v Severnom mori boli minulý týždeň dokončené. Informovala o tom dánska spoločnosť Energinet na webe baltic-pipe.eu s tým, že nórsky plyn môže teraz prúdiť cez viac ako 120 km nový plynovod do prijímacieho terminálu v západnej časti Dánska

„Je to obrovský míľnik pre projekt Baltic Pipe. Uvedenie do prevádzky prebehlo podľa plánu. Podarilo sa nám splniť časový harmonogram a splniť kvalitatívne požiadavky,“ povedal technický manažér Energinetu pre časť Baltic Pipe, ktorá zahŕňa napojenie na nórsky plynovod a výstavbu nového plynovodu v Severnom mori.

Po 18 mesiacoch prípravy sa viditeľná časť prác v Severnom mori sa začala, keď sa v roku 2020 plynovod dostal cez duny na pláži Houstrup na západnom pobreží Jutského polostrova. Do konca roku 2021 bol na dne Severného mora položený 105 km dlhý podmorský plynovod vedúci k nórskemu plynovodu Europipe II.

Krátko pred Vianocami 2021 bola na morské dno umiestnená konštrukcia PLEM (Pipeline End Manifold), ktorá spája nórsky plynovod s Baltic Pipe.

Vo fáze uvádzania do prevádzky sa plyn najprv posielal cez nový plynovod z Dánska do nórskeho plynovodu. Ventily sa potom postupne otvárali, aby umožnili prúdenie plynu z Europipe II do nového potrubia. V posledných týždňoch sa tlak plynu postupne zvyšoval až na približne 130 barov.

Skutočnosť, že plyn sa teraz môže dostať zo Severného mora na breh, je pre projekt obrovským krokom vpred, uviedol web s tým, že ešte bude trvať niekoľko mesiacov, kým spotrebitelia budú môcť využívať výhody nórskeho plynu.

Je potrebné dokončiť rozšírenie prijímacieho terminálu v západnom Jutsku a počas leta budú dokončené aj ďalšie časti projektu v Dánsku. Čiastočné uvedenie do prevádzky Baltic Pipe je naplánované na október 2022 a úplné spustenie do 1. januára 2023.

Projekt plynovodu Baltic Pipe, ktorý bol zaradený na zoznam európskych projektov spoločného záujmu, je výsledkom spolupráce dánskeho prevádzkovateľa prepravnej sústavy plynu a elektriny Energinet a poľského prevádzkovateľa prepravnej sústavy plynu Gaz-System. Skladá sa z 5 hlavných komponentov: podmorského plynovodu v Severnom mori, úseku na dánskej pevnine, kompresorovej stanice v Dánsku, podmorského plynovodu v Baltskom mori a poľskej pevninskej časti.


Počiatočná kapacita Baltic Pipe bude približne 2 až 3 mld. m3 plynu ročne, na plnú kapacitu 10 mld. m3, čo predstavuje zhruba polovicu poľskej ročnej spotreby, sa dostane od začiatku roku 2023. Spolu s dodávkami LNG má plynovod pomôcť Poľsku zbaviť sa závislosti na ruskom plyne. Platnosť poľskej dlhodobej zmluvy s ruským Gazpromom vyprší práve na konci roka 2022