Washington 7. mája 2020 – Prebytok zemného plynu na trhu by mohol v nasledujúcich mesiacoch viesť k obmedzeniu vývozu LNG. Zatiaľ čo jeho globálne dodávky by v roku 2020 mali vzrásť na 380 miliónov ton (o 17 mil. viac ako v roku 2019), dopyt sa podľa agentúry Rystad Energy (RE) zvýši len o 6 MT na 359 MT/rok. Portál oilprice.com si v tejto situácii kladie otázku, či výrazná prevaha ponuky nad dopytom neznamená koniec LNG boomu.  

Podľa slov generálneho riaditeľa spoločnosti Total SA Patricka Pouyanna sa v súčasnosti veľa hovorí o trhu s ropou, ale trpí aj trh s plynom. „Sme na ceste k zrušeniu niektorých LNG tankerov počas letného obdobia, aby sme obmedzili niektoré straty,“ uviedol.

Z údajov RE je podľa oilprice.com zrejmé, že previs ponuky nad dopytom, ktorý tu bol už pred koronavírusovou krízou, sa ešte zhorší, keďže nové prírastky na trhu presahujú rast dopytu.

Trh môže často prebytočný plyn absorbovať, či už zvýšením produkcie elektrickej energie alebo uskladňovaním. „Ale v roku 2020, keď bohatá ponuka LNG čelí deštrukcii, ceny už dosiahli rekordné minimá a zásobníky sa naplnili rýchlejšie ako obvykle. Zatváranie produkcie sa stáva realistickou možnosťou,“ konštatuje RE.

Aj možnosti Európy, ktorá často absorbovala nadbytočné dodávky, sú aktuálne obmedzené, keďže má väčšie zásoby ako obvykle. Výsledkom sú ceny LNG v Holandsku (kľúčové pre Európu) pod úrovňou 2 $/MMBtu. „Európske skladovacie možnosti by mohli dosiahnuť svoj limit a dodávky LNG v letných mesiacoch sú vystavené riziku zrušenia,“ uviedol Rystad.

Podobná situácia s vlažným dopytom a vysokými zásobami je v USA. Ceny zemného plynu sa počas väčšej časti roku 2020 obchodovali pod úrovňou 2 USD/MMBtu, hoci ceny sa nedávno zvýšili.

Podľa agentúry Reuters už bolo zrušených najmenej 20 nákladov LNG. „Aj keď k tomu prišlo skôr, ako sme očakávali, nie sme prekvapení, že vývoz LNG z USA sa ruší a v nasledujúcich mesiacoch očakávame zrušenie ďalších nákladov, “ vyhlásila v tejto súvislosti Bank of America.

Utlmený trh zároveň určite oneskorí alebo zruší konečné investičné rozhodnutia (FID) do nových vývozných projektov LNG, tvrdí nedávna správa Medzinárodnej plynárenskej únie. Poukazuje rovnako na nízke ceny, prebytky na trhu a súčasné neistoty v obchodnom prostredí.

Naopak, v prospech plynu by podľa oilprice.com mohlo hrať prudké zníženie americkej produkcie, najmä z apalačských vrtov a následne z Permianu – v tomto prípade ovplyvnené aj kolapsom ropného trhu. To by mohlo priniesť zúženie ponuky na trhu a zvýšenie cien. „Ropa by mohla tento rok v lete neúmyselne zachrániť svetový trh s plynom,“ tvrdí Bank of America Merrill Lynch, ktorá v roku 2021 očakáva cenu na 2,75 USD/MMBtu. Ešte optimistickejší je odhad Goldman Sachs ktorý do budúcej zimy predpovedá rast na 3,50 USD/MMBtu.

Pre vývozcov LNG v USA to však nie je dobrá správa, myslí si oilprice.com. Drahší americký plyn totiž znamená, že sa zúžia jeho možnosti dodávok do zámoria, kde ceny zostanú na nízkych úrovniach.