Viedeň 27. septembra 2023 – Taliansko vedie predbežné rokovania s bavorskou vládou o dodávkach zemného plynu a vodíka do tejto spolkovej krajiny a jeho cieľom je tiež predávať spomínané palivá aj do Rakúska a Maďarsku, informovali agentúru Reuters viaceré talianske a nemecké priemyselné a politické zdroje.
Konzervatívna vláda premiérky Giorgie Meloniovej opakovane prezentovala plány na etablovanie Talianska ako „energetického mosta“ medzi Európou a Afrikou, využívajúc dopyt susedov, ktorí sa snažia znížiť svoju závislosť od ruského plynu.
Spoločnosť Eni, najväčší taliansky dovozca zemného plynu, sa rozhodol riešiť výpadky tradičných ruských dodávok prepravou zvyšujúcich sa objemov z Afriky, kde pôsobí už niekoľko desaťročí. Spolu s ďalšími talianskymi prepravcami teraz plánujú zvýšiť predaj prebytočného plynu.
„Rakúsko, Bavorsko aj Maďarsko,“ povedal pre agentúru Reuters taliansky minister energetiky Gilberto Pichetto Fratin, reagujúc na otázku, ktorých zákazníkov by Taliansko mohlo zásobovať cez Adriatic Line, plynovod, ktorý chce taliansky prevádzkovateľ siete Snam vybudovať do roku 2027.
Očakáva sa, že projekt v priebehu štyroch rokov zvýši kapacitu prepravy plynu z južného Talianska na približne 10 miliárd kubických metrov (bcm) ročne, čo potenciálne zvýši príjmy spoločnosti Snam.
Adriatic Line súčasne umožní spoločnosti Eni a ďalším prepravcom prepravovať viac plynu vyťaženého v Afrike za Alpy.
Štátom kontrolovaná spoločnosť Snam plánuje do projektu Adriatic Line investovať 2,5 miliardy eur, čo tiež pomôže k vytvoreniu plánovanej siete SoutH2, ktorá by od roku 2030 mala privádzať vodík z Afriky do severnej Európy.
Rím požiadal o približne 400 miliónov eur na tento projekt z prostriedkov Európskej únie prostredníctvom iniciatívy RepowerEU, ktorej cieľom bolo zabezpečiť energetickú bezpečnosť a urýchliť ekologický prechod bloku po covide.
Bavorská energetická bezpečnosť
Na otázku agentúry Reuters o možnosti získavania dodávok plynu z južnej Európy vrátane Talianska a Chorvátska hovorca bavorskej regionálnej vlády povedal: „Využívame každú príležitosť, aby sme do Bavorska priviedli dostatok plynu a vodíka zo všetkých smerov vrátane juhu.“
Región podľa hovorcu vie o plánoch vypracovaných prevádzkovateľmi plynárenských sietí – medzi ktoré patrí aj Snam – na premenu existujúcich potrubí tak, aby nimi – cez Taliansko a Rakúsko do Bavorska – mohol prúdiť aj vodík zo severnej Afriky.
„Bavorská vláda si je vedomá prebiehajúcich rokovaní o tejto otázke na federálnej úrovni. Bavorsko prispieva k ďalšiemu plánovaciemu procesu – aj v koordinácii s prevádzkovateľmi sietí – a zostáva v úzkej spolupráci s politikmi a spoločnosťami v zainteresovaných krajinách,“ doplnil hovorca pre agentúru Reuters.
Markus Kerber, hlavný stratég nemeckej stredopravej strany CDU a bývalý štátny tajomník ministerstva vnútra, uviedol, že priemyselné Bavorsko chce uzatvárať dohody na zvýšenie svojej energetickej bezpečnosti. „Nemecko na severe pripravuje terminály na dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) a ďalšie riešenia, ale nie je možné vylúčiť meškania alebo blokovanie infraštruktúry… To je dôvod, prečo chcú južné spolkové krajiny v Nemecku mať ‚plán B “ – aby boli v bezpečí,“ povedal Kerber, bývalý generálny riaditeľ nemeckej obchodnej lobby BDI.
Zdroj z odvetvia agentúre Reuters povedal, že Snam rokoval s Bavorskom aj o tom, aby bola pripravovaná infraštruktúra vhodná na prepravu vodíka. Bavorská vláda uviedla, že aktívne lobuje v nemeckej spolkovej vláde, aby podporila takéto projekty.
Taliansko, ktoré bolo ešte donedávna silne závislé od ruského plynu, teraz dováža palivo prevažne zo severnej Afriky prostredníctvom niekoľkých prepravcov vrátane Eni a predáva ho pri akomkoľvek prebytku. V minulom roku krajina spotrebovala 67 miliárd m3 plynu a exportovala 4,2 miliárd m3 do severnej Európy, najmä do Rakúska.
Matteiho plán
Tamojšia vláda vidí snahy o posilnenie energetickej infraštruktúry, ktorá by zahŕňala aj ďalšie terminály LNG a nové elektrické vedenia, ako súčasť svojho „Matteiho plánu“ pre Afriku.
O projekte, ktorý je pomenovaný po zakladateľovi Eni Enricovi Matteim, je známych len málo podrobností, ale premiérka Meloniová povedal, že pomôže vytvoriť budúce politiky na podporu rozvoja v Afrike, keďže Taliansko sa tiež snaží obmedziť masovú imigráciu.
Vďaka dlhodobým vzťahom s krajinami v severnej Afrike a subsaharskom regióne, kde je štátom kontrolovaná spoločnosť Eni najväčším medzinárodným producentom plynu, je Taliansko presvedčené, že dokáže ďalej zvyšovať toky a viac paliva vyvážať.
Zdroj z odvetvia uviedol, že potenciál na prepravu plynu zo severnej Afriky – Alžírska, Líbye, Egypta a východného Stredomoria – je veľký, ale Taliansko potrebuje odstrániť „úzke miesta“ v sieti, aby zvýšilo svoj export.
Rakúsko už tento rok dostalo plyn zo Stredozemného mora cez Taliansko, uviedla pre agentúru Reuters jedna osoba so znalosťou veci. Ropná a plynárenská skupina OMV vyhlásila, že zabezpečila dodatočné kapacity na prepravu plynu na niekoľko nasledujúcich rokov, ale nevedie rozhovory o získaní afrického plynu.
Maďarská vláda, ktorá sa pri energetických dodávkach stále vo veľkej miere spolieha na Moskvu, neodpovedala na otázky, či iniciovala rozhovory s Talianskom o dodávkach plynu, uzavrela agentúra Reuters.