Alžír 12. apríla 2022 – Taliansko v pondelok (11. 4.) uzavrelo dohodu o zvýšení dovozu plynu z Alžírska o približne 40 % a v roku 2023 nahradí tretinu dovozu z Ruska alžírskym plynom. Podľa agentúry Reuters ide o taliansku prvú veľkú dohodu, ktorej cieľom je nájsť alternatívu k ruským dodávkam plynu po invázii Moskvy na Ukrajinu.

Taliansky premiér Mario Draghi na návšteve Alžírska povedal, že dosiahnutá dohoda je významným krokom v snahe Talianska znížiť svoju závislosť od ruského plynu. „Ďalšie budú nasledovať,“ vyhlásil Draghi po stretnutí s alžírskym prezidentom Abdelmadjidom Tebbounom.

Talianska energetická skupina Eni vo vyhlásení uviedla, že sa dohodla s alžírskym Sonatrachom na postupnom zvyšovaní tokov v plynovode Transmed, ktorý spája alžírske polia so sicílskym mestom Mazara del Vallo, od tohto roka, pričom do roku 2023 – 24 by malo ísť ročne o 9 miliárd m3 plynu navyše.

Taliansko tak v roku 2023 nahradí tretinu dovozu z Ruska alžírskym plynom. Eni a Sonatrach využijú napríklad novo objavené ložisko v oblasti Berkine Sud.

Minister pre ekologickú transformáciu Roberto Cingolani povedal, že 3 miliardy m3 budú k dispozícii okamžite.

Alžírsko je druhým najväčším dodávateľom plynu v Taliansku. Plynovod Transmed má dennú kapacitu viac ako 110 miliónov metrov kubických, ale v súčasnosti prepravuje len približne 60 miliónov kubických metrov.

Rastúca domáca spotreba, nedostatočné investície a politická nestabilita vrátane uzavretia plynovodu do Španielska pre spor s Marokom obmedzili alžírsky export. Minulý rok však jeho vývoz plynu do Talianska vzrástol o 76 % na 21,2 miliardy metrov kubických a v pondelok denné toky prekonali tie z Ruska.

Ďalšie talianske možnosti

Taliansko, ktoré získava asi 40 % svojho plynu dovozom z Ruska, sa snaží diverzifikovať dodávky v čase eskalácie ukrajinského konfliktu. Krajina sa obrátila ma viacerých producentov, ktorý by mohli  zvýšením vlastnej kapacity nahradiť  29 miliárd kubických metrov ruských dodávok. Oslovila napríklad aj Kongo, Angolu, Azerbajdžan či Katar.

Draghi už skôr uviedol, že kým nahradenie 30 – 40 % dodávok z Ruska by sa mohlo zrealizovať okamžite, oveľa ťažšie bude nahradiť zvyšok. Cingolani minulý týždeň vyhlásil, že Taliansko by tento rok mohlo získať ďalších 10 miliárd m3 potrubného plynu, okrem Alžírska aj z Líbye a Azerbajdžanu.

Popri zvýšení kapacity plynovodov má Taliansko záujem aj o zvýšenie dovozu skvapalneného zemného plynu z Kataru, Spojených štátov amerických či Mozambiku.

Rím uviedol, že tri súčasné talianske terminály LNG by sa mohli plne využiť na dodávku 4 až 5 miliárd m3 dodatočného plynu, zatiaľ čo dve nové plávajúce jednotky na skladovanie a opätovné splyňovanie by v strednodobom horizonte mohli priniesť ďalších približne 10 miliárd m3 plynu.

Okrem dodávok zemného plynu Taliansko vyjadrilo aj pripravenosť na spoluprácu s Alžírskom na rozvoji obnoviteľných zdrojov energií a zeleného vodíka. S jednou z najväčších sietí na prepravu plynu v Európe sa Taliansko podľa Reuters považuje za budúce európske predmostie pre dovoz plynu a zeleného vodíka vyrábaných v severnej Afrike a v iných častiach sveta.

Foto: Shutterstock