Ankara 25. septembra 2024 – Turecko očakáva, že bude hrať väčšiu úlohu ako reexportér zemného plynu do Európy, povedal turecký minister energetiky Alparslan Bayraktar v rozhovore pre tureckú televíziu. Investície do infraštruktúry, najmä na dovoz skvapalneného zemného plynu, znamenali, že krajina dokáže prijať viac paliva, ako sama spotrebuje, čo je umožňuje prebytky vyvážať. Téme sa venoval portál spglobal.com.
Turecká plynovodná sústava, ktorú prevádzkuje štátna energetická spoločnosť Botas, spolu s piatimi zariadeniami na dovoz LNG – tri prevádzkuje Botas a zvyšné dve súkromné spoločnosti – prispeli k stavu, keď má Turecko väčšiu dovoznú kapacitu, než akú potrebuje na uspokojenie vlastného dopytu po zemnom plyne, konštatoval Bayraktar.
„Spotrebujeme približne 50 miliárd metrov kubických plynu za rok, ale máme kapacitu prijať približne 75 – 80 bcm/rok,“ konkretizoval minister. Vďaka investíciám Botasu v poslednom desaťročí získal turecký plynárenský systém dodatočnú dovoznú kapacitu 25 – 30 bcm ročne, čo „automaticky“ vytvára pre krajinu možnosť etablovať sa ako obchodné centrum.
„Ak bude existovať exportná príležitosť a dokážeme sa dohodnúť so zákazníkmi v Európe, môžeme LNG dodávať z rôznych zdrojov,“ povedal Bayraktar, ktorý ako možných dodávateľov LNG spomenul USA, Katar, Omán a Trinidad a Tobago. Potenciálnym zdrojom dodávok má byť aj vlastná turecká produkcia plynu z jeho ložiska Sakarya v Čiernom mori.
Bayraktar označil zmes plynu z rôznych zdrojov v systéme Botasu za „Tureckú zmes“. „Môžeme ju využiť pre potreby krajín v juhovýchodnej Európe,“ povedal s poukázaním na Transbalkánsky plynovod, ktorý do roku 2020 prepravoval ruský plyn do Turecka cez Ukrajinu, Moldavsko, Rumunsko a Bulharsko.
Od spustenia plynovodu TurkStream sa toky plynu cez Transbalkánsky plynovod obrátili a prepojenie sa teraz môže použiť na reexport plynu z Turecka do Bulharska, Rumunska, Maďarska a Srbska. Botas už má zazmluvnené dodávky plynu do Bulharska, Rumunska a Maďarska a prejavil záujem zásobovať aj ďalšie regionálne trhy.
Zmluvy o dodávkach LNG
Turecko v poslednom období realizovalo agresívnu politiku diverzifikácie dodávok plynu a znižovania jeho podielu pri výrobe elektriny. Za posledných päť mesiacov Botas podpísal tri nové zmluvy o nákupe LNG so spoločnosťami TotalEnergies (dĺžka trvania 10 rokov, 1,1 mil. tony ročne od roku 2027) Shell (10 rokov, 2,8 mil. tony ročne od roku 2027) a ExxonMobil (10 rokov, 2,5 mil. tony ročne).
Ešte pred nimi Botas podpísal 10-ročnú kúpnopredajnú zmluvu so štátnym producentom Oman LNG. Na jej základe bude dostávať 1 milión metrických ton LNG ročne od roku 2025. Turecká firma takisto predĺžila dohodu o dodávkach LNG s alžírskym Sonatrachom o ďalšie tri roky. Botas bude do roku 2027 naďalej kupovať 4,4 bcm LNG, resp. 3,2 mtpa ročne.
Bayraktar sa v rozhovore nezmienil o tureckom plynovodnom dovoze, teda ani nespresnil, akým percentom by mal prispieť do „Turkish blend“, alebo akú úlohu by mohol zohrávať v tureckých plánoch na reexportu plynu.
Dlhodobo prezentované turecké plány na vybudovanie centra pre obchodovanie s plynom na severozápade Turecka vyvolávajú obavy, že by nový uzol by mohol umožniť vstup väčšieho množstva ruského plynu na európske trhy.
Botas v súčasnosti dováža 16 miliárd metrov kubických ruského plynu ročne cez plynovod Blue Stream na základe starej zmluvy, ktorej platnosť vyprší koncom roka 2025. Ďalších 5,75 bcm za rok priteká cez plynovod TurkStream v rámci spotových obchodov, ktorých platnosť tiež vyprší na konci roka 2025.
Okrem štátnej spoločnosti má dovozné zmluvy aj šesť súkromných tureckých firiem. Ich kontrakty spolu predstavujú 9,75 bcm ruského plynu ročne. Tieto objemy prichádzajú TurkStream, pričom status zmlúv je nejasný. Všetky súkromné spoločnosti sú držiteľmi platných dovozných licencií vydaných tureckým energetickým regulátorom EPDK, no tri od roku 2019 dovážali len málo plynu alebo dokonca žiadny a od marca tohto roku žiadna z nich plyn nedováža.
Botas má tiež možnosť dovážať 6 bcm azerbajdžanského plynu ročne cez plynovod TANAP na základe starej zmluvy, ktorej platnosť vyprší v roku 2033, a minulý rok doviezol ďalších 4,3 bcm na základe ročných, štvrťročných a mesačných spotových zmlúv, ktorých zastrešujúca dohoda vyprší na konci tohto roku.
Turecko tiež dováža 9,6 bcm plynu ročne cez iránsko-turecký plynovod na základe zmluvy s Iránom, ktorej platnosť vyprší v júli 2026, uviedol spglobal.com.
Prieskumná činnosť
Minister energetiky v rozhovore neobišiel ani tému domácej produkcie, pričom povedal, že Turecko naďalej pokračuje v hľadaní nových zásob vo svojej časti Čierneho mora.
Štátna prieskumná a ťažobná spoločnosť TPAO, ktorá prevádzkuje turecké plynové pole Sakarya s odhadovanými zásobami 710 bcm, sa chystá spustiť vrt Akcabeyli-1 v západnom Čiernom mori, ktorý by mal podľa jej očakávaní identifikovať nové zásoby zemného plynu.
Bayraktar tiež uviedol, že Turecko má naďalej záujem o prieskum možných zdrojov uhľovodíkov v Stredozemnom mori. V tejto súvislosti poznamenal, že turecké prieskumné plavidlá vyvŕtali v oblasti deväť prieskumných vrtov bez toho, aby identifikovali akékoľvek nové zásoby. Šesť z týchto vrtov bolo vyvŕtaných v oblastiach, na ktoré si nárokuje Cyprus aj Turecko ako súčasť svojich výhradných ekonomických zón, a tri v oblastiach, na ktoré si nárokuje iba Turecko.
V roku 2020 prieskumné plavidlo prevádzkované TPAO vykonalo aj 3D seizmické prieskumy v oblastiach nárokovaných Tureckom a Gréckom, uzavrel portál spglobal.com.