Bratislava 3.septembra 2019- USA, Poľsko a Ukrajina utužia spoluprácu v oblasti bezpečnosti dodávok plynu v regióne. Spoločné memorandum o tom podpísali v sobotu (31.8.) vo Varšave minister energetiky USA Rick Perry, sekretár Rady bezpečnosti a národnej obrany Ukrajiny Oleksander Danyljuk a splnomocnenec poľskej vlády  pre strategickú energetickú infraštruktúru Piotr Naimski.

Poľsko a USA sa v memorande zaviazali, že sa budú spoločne angažovať v procese reformy ukrajinského energetického systému a všetky tri strany sa budú snažiť o posilnenie prepojenia plynárenských systémov  medzi Poľskom a Ukrajinu. Zároveň sa majú pripraviť podmienky pre transparentné a nediskriminačné prístupy do ukrajinských podzemných zásobníkov plynu.

Podľa Piotra Naimského by už v roku  2021 malo Poľsko  dodávať 6 miliárd metrov kubických plynu ročne zo svojho územia na Ukrajinu. V súčasnosti je to iba 1,5 miliardy kubíkov.  Na realizáciu tohto predsavzatia je potrebné postaviť od hraníc s Poľskom na Ukrajine približne 110 kilometrov plynovodov. Či sa to Ukrajine podarí,  ostáva veľkou otázkou. Krajina stojí pred konsolidáciou svojho plynárenského priemyslu a na projekt musí zohnať financovanie.

Opatrnejší vo svojich vyhláseniach bol O. Danyljuk. Po podpise memoranda sa má len zostaviť rada expertov troch krajín, ktorí navrhnú realizáciu optimálneho, najlacnejšieho, najrýchlejšieho spôsobu realizácie memoranda, ktoré sa vo Varšave podpísalo. „Nový plynovod je len jeden z návrhov. Veríme, že existujú aj lacnejšie alternatívy,“ pripomenul Danyljuk. Ukrajinci však zdôrazňujú, že potrebujú získať prístup k LNG, hlavne k tomu, ktorý pochádza z USA.

R. Perry pri podpise zdôraznil, že USA pomáhajú Poľsku zredukovať závislosť od ruského plynu. „Zároveň podporujeme poľské ašpirácie, aby sa  krajina stala prirodzeným hubom, ktorý bude exportovať LNG pre svojich susedov,“ dodal Perry.

Poľsko už tohto roku podpísalo prvý kontrakt na dodávku skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorý príde z USA pre Ukrajinu. Plyn kúpi poľský štátny PGNiG v USA a následne ho predá po regazifikácii skupine Energy resources of Ukraine (ERU). Plyn by sa na Ukrajinu mal dostať do konca tohto roka. Objem tohto obchodu PGNiG nespresnil.