Kyjev 11. mája 2022 – Nominácie na tranzit ruského plynu cez Ukrajinu na vstupnom bode Sochranovka na 11. mája klesli na nulu, ukázali v stredu údaje ukrajinského prevádzkovateľa plynovodu GTSOU. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ukrajina v utorok (10. 5.) oznámila, že pozastaví toky plynu cez tranzitný bod, cez ktorý smeruje takmer tretina dodávok ruského plynu paliva do Európy. GTSOU vyhlásil force majeure, teda vyššiu moc – právnu realitu, spočívajúcu v mimoriadnej, nepredvídateľnej, neodvrátiteľnej a nezavinenej udalosti, ktorá spôsobí škodu.

Plynovod cez bod Sochranovka vedie cez ukrajinskú Luhanskú oblasť, ktorej časť je pod kontrolou proruských separatistov. Súčasná situácia podľa GTSOU znemožňuje prepravu plynu cez meraciu stanicu Sochranovka a kompresorovú stanicu Novopskov, ktoré sa nachádzajú na okupovaných územiach.

Novopskov je prvou kompresorovou stanicou v Luhanskej oblasti. Tá je tranzitnou cestou pre zhruba 32,6 milióna kubických metrov plynu denne, čo zodpovedá takmer tretine celkového objemu ruského plynu prepravovaného cez Ukrajinu do Európy.

Ukrajinský prevádzkovateľ súčasne oznámil, že toky plynu presunie do prepojovacieho bodu Sudža, ktorý Ukrajina kontroluje.

Gazprom považuje presun tokov za technologicky nemožný, Naftogaz oponuje

Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom, ktorá má monopol na export ruského plynu potrubím, uviedla, že bola informovaná o vyššej moci, ale nedostala žiadny dôkaz o okolnostiach, ktoré by ju zdôvodňovali, a nevidí žiadnu prekážku, ktorá by bránila pokračovať v bežnom režime dodávok. Dodala, že je „technologicky nemožné“ presunúť všetky objemy do Sudže.

Šéf Naftogazu Jurij Vitrenko v stredu na sociálnej sieti napísal, že nemôže potvrdiť toto tvrdenie Gazpromu. „V októbri – 20. 10. – to urobili s 27,5 mil. m3/d – z dôvodov údržby na ich strane. Vtedy Gazprom posielal do Sudže 165 miliónov m3/deň (1,5-krát viac ako celkový tranzit za posledné mesiace),“ uviedol Vitrenko.

Preprava plynu cez tri hlavné trasy

Požiadavky na tranzit ruského plynu do Európy cez Ukrajinu na vstupnom bode Sudža dosiahli v stredu takmer 72 miliónov metrov kubických. V utorok boli celkové toky ruského plynu cez Ukrajinu do Európy na úrovni 95,8 milióna metrov kubických.

Gazprom potvrdil, že pokračuje v preprave plynu do Európy cez Ukrajinu v objemoch 72 miliónov kubických metrov. Tentokrát však neuviedol, či je táto úroveň v súlade s požiadavkami európskych klientov.

Nominácie cez hraničný bod Veľké Kapušany boli v stredu okolo 717.923 megawatthodín (MWh) za deň, v utorok 883.844 MWh za deň.

Plynovod Jamal-Európa naďalej funguje v reverznom režime. Toky plynu smerujúce na východ, z Nemecka do Poľska, boli v stredu o niečo nižšie, ukázali údaje prevádzkovateľa plynovodu Gascade. Výstupné toky v meracom bode Mallnow na nemeckých hraniciach dosiahli 10.406.458 kilowatthodín za hodinu (kWh/h), čo je pokles z 11.296.321 kWh/h predchádzajúci deň.

Toky ruského plynu do Nemecka cez plynovod Nord Stream 1 boli na úrovni 70.619.904 kWh/h, čo je pokles zo 73.394.512 kWh/h o polnoci.

Na Slovensko prúdi plyn z Ruska cez Ukrajinu v plánovaných objemoch

Na Slovensko naďalej prúdi plyn z Ruska cez Ukrajinu, a to v plánovaných objemoch. Pre agentúru SITA to potvrdil slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream. „Naďalej prepravujeme plyn v súlade s požiadavkami našich zákazníkov,“ uviedol hovorca Eustreamu Pavol Kubík.

Podľa údajov zverejnených spoločnosťou Eustream, cez Veľké Kapušany by malo na Slovensko v stredu prísť takmer 68 miliónov metrov kubických plynu. Z Českej republiky cez Lanžhot necelých 31 miliónov kubíkov plynu. Počas májových dní prepravil Eustream cez Veľké Kapušany denne od 93 do 68 miliónov kubíkov plynu, a cez Lanžhot od milióna do 31 miliónov kubíkov plynu.

Situácia so zásobovaním plynom a ropou je stabilná, nie sú žiadne informácie ani indície o tom, že by malo prísť k obmedzeniu dodávok a problémom. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister hospodárstva SR a podpredseda vlády Richard Sulík. Informovala o tom agentúra TASR.

Obavy o dodávky ruského zemného plynu sa zvýšili potom, čo Ukrajina zastavila tok cez stanicu Sochranovka. Šéf rezortu hospodárstva priblížil, že hoci dodávky ruského plynu z Ukrajiny cez Veľké Kapušany oproti minulému týždňu mierne klesli z približne 90 miliónov kubických metrov (m3) na aktuálnych 67 miliónov m3, ide o množstvo, ktoré niekoľkonásobne prekračuje potreby Slovenska. Aktuálne sa zároveň výrazne zvýšili množstvá plynu, ktoré sú vtláčané do zásobníkov, a to z minulotýždňových štyri až opäť miliónov m3 na súčasných viac ako 20 miliónov m3 denne.

Plyn tak na Slovensko podľa Sulíka prúdi podľa dohodnutých objemov a v súlade s platnými zmluvami. „Na Ukrajine bol síce pre situáciu v oblasti zatvorený jeden vstupný bod plynovodu z Ruska, ale druhý pokračuje v prevádzke. V tejto chvíli nie je teda dôvod na obavy,  situácia je stabilná, plynu je dostatok a pokračuje sa v plnení zásobníkov na budúcu vykurovaciu sezónu,“ zdôraznil minister hospodárstva. Zároveň pripomenul, že plyn k nám prúdi nielen z Ukrajiny, ale aj smerom z Česka cez stanicu Lanžhot.

Nemecké dodávky sú zabezpečené

Dodávky plynu do Nemecka sú v súčasnosti stále zabezpečené, uviedlo ministerstvo hospodárstva v reakcii na prerušenie dodávok cez Sochranovku. „Situáciu pozorne sledujeme a monitoruje ju aj krízový tím sektoru plynárenstva, ako aj prevádzkovatelia plynovodných sietí,“ vyhlásil rezort. „Dodávky do Nemecka sú v súčasnosti stále zabezpečené,“ dodal.

Nemecká asociácia plynárenského priemyslu uviedla, že vplyv odstavenia tranzitného bodu Sochranovka bude môcť posúdiť až vtedy, keď bude vidieť, ako tento krok ovplyvnil toky.

Nemecký energetický regulátor Bundesnetzagentur v stredu uviedol, že dovoz plynu je celkovo stabilný, keďže 25-percentný pokles vo Waidhause na nemecko-českej hranici, vstupnom bode pre ruské toky, bol viac než kompenzovaný vyššími objemami z Nórska a Holandska.

„Bezpečnosť dodávok je naďalej zabezpečená,“ konštatovala Bundesnetzagentur, ktorá podlieha ministerstvu hospodárstva. Dodala, že úrovne naplnenosti podzemných zásobníkov v Nemecku sú v tomto období výrazne vyššie ako na jar 2016, 2017, 2018 a 2021. Priemyselné údaje ukázali, že zásoby plynu v Nemecku tento týždeň dosiahli 38,8 %, v porovnaní s 26,4 % pred rokom.

Dodávky pre OMV v súlade s nomináciami

Rakúska energetická skupina OMV uviedla, že jej dodávky plynu boli v stredu ráno v súlade s nomináciami. Rakúsky regulátor E-Control samostatne uviedol, že aj keď v Baumgartene bol zaznamenaný o niečo nižší prietok plynu, situácia momentálne nemá vplyv na dodávky.