Kyjev 15. mája 2025 – Ukrajinský dovoz plynu sa za prvých 10 májových dní oproti aprílu takmer zdvojnásobil, hoci sa stále využívajú len poľské a maďarské trasy dodávok. Toto zvýšenie reflektuje úsilie Ukrajiny o doplnenie zásob, ktoré sú na najnižšej úrovni za viac ako dekádu. Útoky ruskej armády na ukrajinskú produkčnú, distribučnú aj skladovaciu plynárenskú infraštruktúru, ktoré Moskva spustila po skončení tranzitu svojho plynu cez Ukrajinu, zasadili jej bezpečnosti dodávok ťažkú ranu a podľa niektorých názorov sa nedá vylúčiť, že Ukrajina by počas ďalšej zimy mohla čeliť nedostatku plynu. Téme sa venovali agentúra Reuters a portál argusmedia.com.
Objem plynu v ukrajinských zásobníkoch je najnižší za posledných 11 rokov, pričom k 11. máju predstavoval 6 miliárd kubických metrov (bcm), uviedla v stredu (14. 5.) podľa agentúry Reuters analytická spoločnosť ExPro. Zásobníky, ktorých kapacita presahuje 30 bcm, boli naplnené na menej ako 20 % v porovnaní s 31,7 % k rovnakému dátumu roku 2024, keď skladovali 8,8 bcm plynu, vyčíslila ExPro.
Od začiatku aktuálnej vtláčacej sezóny v polovici apríla bolo do zásobníkov natlačených 610 mil. m3 plynu, z toho 258 mil. v apríli. „Objemy vtláčania v máji 2025 sú vyššie ako v máji minulého roka. Celkovo sa od začiatku mesiaca do zásobníkov vtlačilo viac ako 350 mil. metrov kubických zemného plynu, čo je o 33 % viac ako v rovnakom období minulého roka,“ uviedla podľa agentúry Reuters analytická spoločnosť s tým, že do konca mája by Ukrajina mohla mať v zásobníkoch približne 6,6 bcm.
Čistý dovoz Ukrajiny – po odpočítaní prítoku a odtoku do a z Moldavska – dosiahol v období od 1. do 10. mája v priemere 140 GWh denne, čo je takmer dvojnásobok oproti aprílovému priemeru 73 GWh/d, ukazujú podľa portálu argusmedia.com najnovšie dostupné údaje od prevádzkovateľov prepravných sietí. K nárastu prispeli toky z Maďarska vo VIP Bereg, ktoré sa zvýšili zo 60 GWh/d na takmer plnú kapacitu 103 GWh/d, a menší nárast o 12 GWh/d z Poľska. Čisté toky do Moldavska tiež klesli z 23 GWh/d na 13 GWh/d, takže na Ukrajine zostalo viac plynu, vyčíslil Argus.
Dovoz by sa však musel výrazne zvýšiť, aby sa dosiahol objem 4,6 bcm, ktorý je podľa odhadov štátneho podniku Naftogaz potrebné získať počas leta. Ak by ukrajinský čistý dovoz zostal na úrovni 140 GWh/d do 15. októbra, čo je približne typický začiatok vykurovacej sezóny, kumulatívny čistý dovoz by dosiahol približne 22 TWh, teda približne 2,1 bcm pri použití ukrajinského štandardného prepočítavacieho koeficientu 10,5 kWh/m³, ozrejmil Argus.
VIP Bereg už teraz funguje takmer na maximálnu kapacitu, rovnako ako prepojovací bod s Poľskom, čo znamená, že akékoľvek ďalšie toky budú musieť prichádzať zo Slovenska z Budiniec alebo z Rumunska z Isaccey, čo sú obe mimoriadne drahé tranzitné trasy. Dopyt na trase Bereg v treťom štvrťroku naďalej prevyšuje dostupnú kapacitu, pričom aukcia prebieha už šiesty deň a stále nie je ukončená, poznamenal argusmedia.com.
Naftogaz zatiaľ prezentoval len málo verejných dodávateľských zmlúv. Uzavrel zmluvu o dodávke 300 mil. m³ LNG s poľskou spoločnosťou Orlen, pričom niektorí účastníci trhu tvrdia, že Orlen dodá až 1 bcm regasifikovaného LNG, ktorý poľská firma dostáva cez svoj terminál Swinoujscie, resp. litovský v Klajpede. Naftogaz má k dispozícii 410 mil. eur od Európskej banky pre obnovu a rozvoj, z ktorých dúfa, že bude financovať nákup približne 1 bcm plynu. Bývalý šéf prevádzkovateľa ukrajinskej tranzitnej sústavy Serhij Makogon, ktorý v apríli uviedol, že krajina potrebuje doviezť až 6,3 bcm plynu na zimnú sezónu 2025/26, podľa Reuters tvrdí, že takýto objem bude mať cenovku až 3 miliardy USD.
Podľa Argusu však nie je jasné, odkiaľ získa financie na ďalšie nákupy, a vláda nemá v úmysle zvýšiť tarify pre domácnosti alebo podniky, aby pokryla vyššie náklady Naftogazu. Agentúra Reuters v tejto súvislosti priniesla informáciu, že Naftogaz rokuje s vládou a medzinárodnými finančnými inštitúciami o získaní 1 mld. eur na nákup viac ako 2 bcm plynu na vykurovaciu sezónu 2025/26.
Aj keby Ukrajina doviezla toľko, koľko podľa Naftogazu bude potrebovať, v zime by mohla stále čeliť nedostatku, práve vzhľadom na skutočnosť, že vtláčaciu sezónu odštartovala s najnižšou úrovňou zásob za 11 rokov. Ďalším závažným faktorom je, že napriek obnoveniu viac ako polovice ťažobnej infraštruktúry zničenej februárovými ruskými útokmi, ukrajinská produkcia stále zostáva výrazne pod úrovňou spred roka 2022.
Kľúčová úloha Maďarska
Argus poukázal na skutočnosť, že Maďarsko sa v uplynulom roku stalo čoraz dôležitejším tranzitným uzlom, pričom ukrajinské potreby v oblasti dovozu plynu ešte zvýšili jeho význam. Vzhľadom na to, že VIP Bereg bol tento mesiac využitý na 99 % a pokračoval vývoz na sever Slovenska, Maďarsko na udržanie týchto tokov ťahá viac plynu z iných zdrojov.
Prítok zo Srbska v Horgoši, odkiaľ ruský plyn prichádza do Maďarska cez plynovod TurkStream, sa z aprílových 223 GWh/d v dňoch 1. až 10. mája zvýšil na 244 GWh/d, tesne pod technickú kapacitu bodu 246 GWh/d. Výrazne sa zvýšil aj prítok z Rakúska, a to z 92 GWh/d na 139 GWh/d, zatiaľ čo z Rumunska sa viac ako zdvojnásobil – z 19 GWh/d na 40 GWh/d, konkretizoval portál argusmedia.com.
Maďarské promptné ceny sa zvýšili na prémiu oproti Rakúsku a Rumunsku, aby prilákali viac plynu. Slovensko si však naďalej drží prémiu oproti Maďarsku, čo je spôsobené potrebou stimulovať toky z Maďarska po zastavení tranzitu cez Ukrajinu.
Maďarské prepravné tarify zostávajú výrazne lacnejšie ako na Slovensku alebo v Rumunsku, takže dopyt po maďarskej kapacite na štvrťročných aukciách bol minulý týždeň silný. Rezervácie naznačujú, že nedávna konfigurácia tokov bude pokračovať aj v druhej polovici leta, keď je rezervovaná celá dovozná kapacita zo Srbska a väčšina dostupnej kapacity z Rakúska, konštatoval Argus.
Vývozná trasa z Rumunska na Ukrajinu zostáva nepopulárna, a to nielen pre vysoké prepravné tarify platené v Rumunsku a Moldavsku, ale aj z dôvodu podmieneného charakteru tokov. Do Rumunska sa musí doviesť rovnaké množstvo plynu cez Negru Voda 1, ako sa vyváža cez Isaccea 1, keďže sú súčasťou tej iste línie Trans-Balkan Pipeline. Okrem toho každý, kto chce doviesť plyn z Grécka alebo Bulharska až na Ukrajinu, si musí zabezpečiť kapacitu až v desiatich alebo viacerých aukciách, ktoré sa konajú súčasne, keďže tranzitná trasa niekoľkokrát vchádza a vychádza do/z Moldavska. Aj jedna neúspešná aukcia by tak mohla vývoz po tejto trase znemožniť, uzavrel portál argusmedia.com.