Berlín 12. októbra 2021 – Úloha zemného plynu pri transformácii energetiky by sa mala odraziť v taxonómii udržateľných financií EÚ. Tvrdí to Bernd Westphal, nemecký poslanec za SPD, víťaznú stranu nedávnych nemeckých parlamentných volieb, ktorá bude zrejme viesť budúcu vládnu koalíciu. Informoval o tom portál euractiv.com.

Plyn hrá dôležitú úlohu pri prechode na čistú energiu, čo „by sa malo samozrejme odraziť v taxonómii“, uviedol Westphal na podujatí, ktoré v Berlíne organizuje think-tank Agora Energiewende. Klimatický plán Európskej komisie do roku 2030 sa podľa neho správne zameriava na energetickú účinnosť a obnoviteľné zdroje.

Úloha zemného plynu ako posledného fosílneho paliva a „mosta do éry obnoviteľných zdrojov“ si však vyžaduje uznanie podľa pravidiel ekologického financovania EÚ, dodal.

Zemný plyn sa podľa neho môže využiť pri znižovaní emisií v oceliarskom priemysle alebo pri výrobe elektriny a tepla. „To si vyžaduje rozumne navrhnutú taxonómiu EÚ, a to aj vzhľadom na úlohu zemného plynu. Pre bezpečnosť dodávok a konkurencieschopné ceny je nevyhnutné použiť zemný plyn, posledné fosílne palivo, ako most do veku obnoviteľných zdrojov,“ povedal.

Aj podľa ďalších spíkrov na podujatí bude plyn naďalej hrať ústrednú úlohu v nemeckej energetickej transformácii, pretože krajina opúšťa uhlie a jadrovú energiu. V záujme zabezpečenia dodávok krajina súhlasila s výstavbou nového plynovodu Nord Stream 2, ktorý privedie ruský plyn priamo k nemeckým spotrebiteľom.

„V Nemecku budeme potrebovať 20 až 30 GW nových plynových elektrární,“ povedal generálny riaditeľ nemeckej energetickej spoločnosti RWE, ktorý hovoril na tej istej akcii.

Taxonómia zelených financií EÚ zavádza systém označovania investícií s cieľom nasmerovať miliardy eur do odvetví a spoločností, ktoré získajú označenie „udržateľné“ pre všetky svoje činnosti alebo ich časť.

V apríli tohto roku Komisia zverejnila prvú časť vykonávacích pravidiel v rámci taxonómie s podrobnými technickými kritériami, ktoré musia spoločnosti spĺňať, aby získali v Európe značku ekologických investícií.

Návrh zahŕňal 13 sektorov, ale vynechal jadrovú energiu a plyn, pre ktoré sa v nasledujúcich mesiacoch očakáva samostatný návrh.

Nemecko je proti začleneniu jadrovej energie do taxonómie, ale zaujalo miernejší postoj k plynu s podporou ďalších členských štátov EÚ. V minulom roku skupina 10 krajín EÚ vedená Poľskom pohrozila vetovaním taxonómie, pretože nezahŕňa plyn.

Politici tvrdia, že plyn by mohol hrať úlohu v taxonómii ako „prechodné“ palivo za predpokladu, že pri výrobe energie nahradí uhlie. „Zemný plyn bude pravdepodobne potrebný na prechod od uhlia k udržateľnej energii,“ povedal Frans Timmermans, šéf EÚ pre klímu.

„Otázka, ktorú by sme si mali položiť, je, za akých podmienok je možné považovať plyn za pomoc pri prechode, keď nahrádza uhlie a zároveň zaisťuje bezpečnosť dodávok?“ spýtal sa Pascal Canfin, predseda environmentálneho výboru Európskeho parlamentu.

Veľký obchod?

Francúzsko aktuálne vedie koalíciu siedmich krajín EÚ, ktoré presadzujú začlenenie jadrovej energie ako nízkouhlíkového zdroja energie do taxonómie.

Keďže Nemecko a Poľsko chcú vidieť plyn zahrnutý v taxonómii ako palivo „prechodu“, mohlo by prísť k veľkému a výhodnému „obchodu“, vďaka ktorému by jadro aj plyn získali určité uznanie na ceste k klimatickej neutralite, tvrdí euractiv.com..

Európska komisia vo svojom aprílovom vyhlásení o taxonómii uviedla, že v rámci nej prijme ďalšie usmernenia, ktoré budú zahŕňať jadrovú energiu aj zemný plyn a súvisiace technológie ako „prechodovú činnosť“.

Načasovanie návrhu je však stále nejasné, niektorí ho očakávajú v decembri. Uvidí sa, či dovtedy bude fungovať nová nemecká vláda, pretože SPD predtým vyjadrila svoj záväzok dokončiť rokovania o vláde do Vianoc, uzavrel euractiv.com.