Washington/Berlín 22. júla 2021 – Nemecko bude reagovať na akýkoľvek pokus Ruska využiť dodávky energií ako politickú zbraň proti Ukrajine a ďalším krajinám strednej a východnej Európy. Vyplýva to z jeho stredajšej (21. 7.) dohody s USA o plynovode Nord Stream 2, ktorá by mala umožniť jeho dokončenie bez zavedenia ďalších sankcií proti Nemecku alebo Rusku. Poľsko a Ukrajina vyjadrili s dohodou nesúhlas a projekt naďalej odmietajú. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.

Podľa spoločného vyhlásenia sa Washington a Berlín „zjednotili v odhodlaní brať Rusko na zodpovednosť za jeho agresiu a škodlivé aktivity vyvolaním nákladov prostredníctvom sankcií a ďalších nástrojov“.

Ak sa Rusko pokúsi „použiť dodávky energií ako zbraň alebo spáchať ďalšie agresívne činy proti Ukrajine“, pristúpi Nemecko k ďalším krokom a bude ich presadzovať aj v rámci EÚ, a to vrátane sankcií „na obmedzenie ruských exportných kapacít do Európy v energetickom sektore,” uvádza sa vo vyhlásení, ktoré však nespresnilo konkrétne ruské kroky, ktoré by takýto krok vyvolali. Podľa vysokého predstaviteľa ministerstva zahraničia obe strany nechcú Rusku poskytnúť „návod“, ako sa takýmto konzekvenciám vyhnúť. „Tiež sa určite budeme usilovať o to, aby sa akékoľvek budúce nemecké vlády prihlásili k záväzkom, ktoré sa v tejto súvislosti prijali,“ dodal.

Nemecko podľa dohody „využije všetky dostupné prostriedky“ na predĺženie rusko-ukrajinskej dohody o tranzite plynu, ktorá vyprší v roku 2024 a predstavuje zdroj významných príjmov pre Ukrajinu, o ďalších 10 rokov.

Má tiež prispieť sumou najmenej 175 mil. USD do nového „Zeleného fondu pre Ukrajinu“ v hodnote 1 miliardy dolárov, ktorý je zameraný na zvýšenie energetickej nezávislosti krajiny.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová telefonovala s ruským prezidentom Vladimirom Putinom niekoľko hodín pred zverejnením dohody. Nemecká vláda uviedla, že medzi témami rozhovoru boli aj Nord Stream 2 a tranzit plynu cez Ukrajinu.

Minister zahraničných vecí Heiko Maas na sociálnej sieti vyjadril úľavu, že obe strany našli „konštruktívne riešenie“.

Jeho ruský náprotivok Sergej Lavrov uviedol, že akákoľvek hrozba sankcií voči Rusku nie je „prijateľná“. Rusko v stredu vyhlásilo, že nikdy nebude využívať svoje dodávky energie ako nástroj na vyvíjanie politického tlaku.

„Rusko vždy bolo a zostáva zodpovedným garantom energetickej bezpečnosti na európskom kontinente, alebo dokonca v širšom globálnom meradle,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Dodal, že Moskva nesúhlasí so zmienkami dohody o boji proti ruskej agresii a o údajne škodlivých akciách Moskvy na Ukrajine i mimo nej.

v súvislosti so snahou dohody zabezpečiť pokračujúci tranzit plynu cez Ukrajinu Peskov povedal: „Chcem pripomenúť, že prezident Putin opakovane vyhlásil, že Rusko je pripravené rokovať o predĺžení dohody o tranzite plynu cez Ukrajinu aj po roku 2024.“

Nesúhlas Poľska a Ukrajiny

Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba a jeho poľský náprotivok Zbigniew Rau podľa agentúry AFP v spoločnom vyhlásení skritizovali rozhodnutie zastaviť boj proti tomuto spornému plynovodu, ktorého dokončenie sa blíži ku koncu. „Takéto rozhodnutie vytvára ďalšie politické, vojenské a energetické hrozby pre Ukrajinu a celkovo pre strednú Európu,“ uviedli ministri vo vyhlásení.

Kuleba a Rau tvrdia, že ich krajiny budú so svojimi spojencami bojovať proti spusteniu prevádzky plynovodu, až pokiaľ nebude možné vyriešiť súčasnú krízu. Politici zároveň uviedli, že návrhy Západu sa nejavia ako dostatočné na minimalizovanie hrozieb vyplývajúcich z tohto plynovodu. „Žiadame USA a Nemecko, aby adekvátnym spôsobom pristupovali k bezpečnostnej kríze v našom regióne, ktorej jediným beneficientom je Rusko,“ uvádza sa v ich spoločnom vyhlásení.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij uviedol, že sa teší na „otvorenú a živú“ diskusiu s americkým prezidentom Joeom Bidenom o plynovode počas augustového stretnutia vo Washingtone. Návštevu v stredu ohlásil Biely dom, tlačová tajomníčka Jen Psakiová však uviedla, že načasovanie oznámenia nesúvisí s dohodou o plynovode.

Poľské ministerstvo zahraničných vecí samostatne deklarovalo, že plynovod Nord Stream 2 je „politickým projektom, ktorý ohrozuje bezpečnosť nielen Ukrajiny, ale aj celej Európskej únie“.

Ukrajina v súvislosti s dohodou adresovala svoje výhrady do Bruselu a Berlína s výzvou na konzultácie, uviedol minister zahraničia Dmytro Kuleba s tým, že plynovod „ohrozuje bezpečnosť Ukrajiny“.

Postoj EÚ

Európska únia vo štvrtok zopakovala, že plynovod Nord Stream 2 medzi Ruskom a Nemeckom „nie je spoločným záujmom EÚ“, ale bude rokovať o dohode medzi USA a Nemeckom.

„Budeme o tom rokovať so štátmi EÚ a našimi susedmi vrátane Ukrajiny,“ uviedol hovorca Komisie na pravidelnom brífingu komisie.

Komisia tiež uvítala nemecký záväzok uplatňovať „duch a literu energetických zákonov EÚ“, vzhľadom na snahy EÚ usilovať sa o väčšiu energetickú nezávislosť od Ruska.

Opozícia v USA

Republikánsky senátor Ted Cruz, ktorý pre nesúhlas s postojom americkej administratívy voči NS2 blokuje Bidenove nominácie na veľvyslancov, označil dohodu USA a Nemecka za „generačnú geopolitickú výhru pre Putina a katastrofu pre USA a našich spojencov“.

Spolu s ďalšími zákonodarcami z oboch strán kritizujú demokratického prezidenta za upustenie od sankcií proti plynovodu, ktoré schválil Kongres a podľa kongresových asistentov naďalej pracujú na spôsoboch, ako prinútiť vládu k uvaleniu sankcií.

Demokratická senátorka Jeanne Shaheenová, ktorá je členkou senátneho výboru pre zahraničné vzťahy, uviedla, že nie je presvedčená, že dohoda zmierni dosah NS2, ktorý podľa nej umožňuje Kremľu „šíriť jeho škodlivý vplyv po celej východnej Európe“. „Som skeptická, že (dohoda) bude postačujúca, keď kľúčový hráč pri stole – Rusko – odmietne hrať podľa pravidiel,“ dodala.