Washington 5. septembra 2024 – Spojené štáty americké zostali aj v doterajšom priebehu roku 2024 najväčším vývozcom skvapalneného zemného plynu (LNG). Avšak prudký pokles predajných cien a silný výkyv v objemoch exportu na kľúčové trhy pravdepodobne testujú odhodlanie amerických exportérov udržať si túto pozíciu. Ide najmä o pokračujúci utlmený európsky dopyt, ako aj fakt, že Ázia dokáže svoje potreby pokryť lacnejšie z iných, bližších zdrojov. Téme sa venovala agentúra Reuters.
Podľa dátovej a analytickej spoločnosti Kpler Spojené štáty počas prvých ôsmich mesiacov roku 2024 vyviezli rekordných 56,9 milióna metrických ton LNG. V uvedenom období tak prekonali svojich najväčších konkurentov, Austráliu s 54,3 milióna tony, ako aj Katar, ktorý vyviezol 53,7 milióna tony. Ide len o druhý rok po sebe, čo sa americkí producenti dostali na vrchol svetového exportného rebríčka, poznamenal Reuters.
Viac ako 25-percentný pokles priemerných vývozných cien LNG počas prvého polroka 2024 v porovnaní s prvým polrokom 2023 však zasadil ťažkú ranu príjmom z amerického vývozu. Tie sa podľa údajov amerického Úradu pre energetické informácie (EIA) oproti prvému polroku 2023 znížili o 4 miliardy na 13,2 miliardy USD. Táto suma predstavuje najnižší celkový polročný príjem od prvého polroka 2021 a pokles o viac ako 12 miliárd USD v porovnaní s druhým polrokom 2022, keď americké exportné príjmy z LNG dosiahli svoje maximum.
Výzva v podobe prudko klesajúcich tržieb bola znásobená prudkou rekonfiguráciou objemov exportu na kľúčové trhy, v dôsledku čoho sa dodávky na relatívne blízke trhy v Európe znížili o viac ako 20 %, zatiaľ čo predaje na vzdialenejší ázijský kontinent vzrástli o viac ako 40 %.
Pokračujúci tlmený dopyt po LNG v Európe a ďalší rast v Ázii môžu otestovať odhodlanie amerických exportérov zostať najväčšími svetovými predajcami LNG, keďže niekoľko vzdialených ázijských trhov môžu iní producenti a predajcovia zásobovať lacnejšie, upozornila agentúra Reuters.
Vzostup a pád Európy
Náhly nárast dopytu po LNG v Európe od ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022, ktorá spôsobila zníženie tokov potrubného plynu do regiónu, bol hlavným katalyzátorom vzostupu exportného LNG priemyslu v USA.
Od roku 2018 do roku 2021 sa vývoz amerického skvapalneného zemného plynu do Európy podľa údajov spoločnosti Kpler pohyboval v priemere okolo 15 miliónov ton za rok, ale v rokoch 2022 a 2023 vyskočil na približne 55 miliónov ton ročne, keďže európske energetické firmy sa snažili nahradiť stratený ruský plyn akýmikoľvek dostupnými prostriedkami.
Americkí exportéri s nadšením pomohli vyplniť deficit v dodávkach plynu a do konca roka 2022 zvýšili celkový objem vývozu o 95 % v porovnaní s celkovým objemom za rok 2019.
Taktiež európsky podiel na celkovom vývoze LNG z USA sa zhruba zdvojnásobil. Zatiaľ čo v rokoch 2019 – 2021 sa pohyboval na úrovni približne 37 %, v roku 2022 sa dostal na takmer 70 %.
Približne 44-percentný medziročný pokles zásielok do Ázie v roku 2022 tiež umožnil americkým predajcom LNG uprednostniť Európu pred všetkými ostatnými zákazníkmi a využiť bezprecedentný ponukový šok, ktorý v uvedenom období otriasol svetovými trhmi s plynom.
Spomalenie
Dodávky LNG z USA do Európy v roku 2023 ešte viac vzrástli, ale v roku 2024 prišlo k zmene. Dodávky od januára do augusta klesli o 22 % v porovnaní s rovnakými mesiacmi v roku 2023.
Kľúčovou hnacou silou tohto spomalenia bol podľa agentúry Reuters prudký nárast výroby elektrickej energie v Európe z obnoviteľných zdrojov energie, ktoré európske energetické firmy deklarujú ako svoju prioritu aj do budúcnosti.
Energetický think tank Ember tvrdí, že podiel solárnej a veternej energie na výrobe elektriny v Európe vyskočil z približne 16,4 % v roku 2022 na terajších 20,5 % v roku 2024. Vyššia výroba z OZE priniesla zníženie podielu výroby z fosílnych palív z približne 44,6 % v roku 2022 na 36,6 % v doterajšom priebehu tohto roka. Najviac poklesla produkcia elektriny z uhlia, znížil sa aj podiel zemného plynu z približne 26 % v roku 2022 na doterajších 22 % v tomto roku.
Dovoz z Ruska silnejší ako z USA
Bruselský think tank Bruegel v tejto súvislosti uviedol, že Európa doviezla v druhom štvrťroku 2024 viac plynu z Ruska ako z USA. Konkrétne, EÚ v Q2 importovala 12,8 miliárd kubických metrov (bcm) zemného plynu z Ruska, zatiaľ čo z USA 12,2 bcm, uviedol Ben McWilliams z think tanku Bruegel pre portál Euractiv. „Je to prvýkrát za takmer dva roky, čo bol dovoz z Ruska väčší ako dovoz z Ameriky,“ dodal.
Expert vyhlásil, že „zmena je z veľkej časti spôsobená poklesom dovozu LNG z USA za posledných pár mesiacov“. Kombinácia plných zásobníkov plynu – v EÚ sú v priemere plné na 92,4 % – a nízkeho letného dopytu viedli k „nižšiemu spotovému nákupu amerického plynu. Krajiny ako Rakúsko, Maďarsko a Slovensko sú viazané k dodávkam ruského plynu dlhodobými neflexibilnými zmluvami. To v prípade amerických dodávateľov LNG neplatí, čo znamená, že dopyt hrá väčšiu úlohu.
Obrat
Nižší európsky dopyt je pre amerických exportérov LNG zlou správou. S cieľom kompenzovať nižšie predaje na starý kontinent sa americkí exportéri môžu pokúsiť zvýšiť svoj podiel v Ázii, ktorá predstavuje jednoznačný „jasný bod“ pre globálnych predajcov plynu.
Americkí konkurenti vrátane Kataru a Austrálie však majú v tejto súvislosti – okrem konkurenčných poplatkov za skvapalňovanie plynu – dôležitú výhodu v podobe oveľa kratších prepravných vzdialeností na kľúčové ázijské trhy.
Napríklad zásielky do Indie môžu zo skvapalňovacieho závodu Cove Point v americkom Marylande trvať päťkrát dlhšie ako z katarského zariadenia Ras Laffan, ukazujú údaje London Stock Exchange Group. Austrália zas dokáže prepraviť LNG do južnej Číny za menej ako deväť dní v porovnaní s 35 dňami, ktoré zaberie preprava z východného pobrežia USA.
Americká flotila tankerov LNG je schopná zvládnuť aj také veľké vzdialenosti, predĺžené doby obrátky by však mohli znížiť príjmy vývozcov a viesť k tomu, že exportný sektor LNG obmedzí zásielky len na najväčších odberateľov.
Toto konkrétnejšie zameranie by mohlo pomôcť zachovať zisky sektora, ale jeho dôsledkom môže byť strata pozície USA ako najvýznamnejšieho vývozcu LNG v prospech svojich hlavných rivalov, ktorí už majú pripravené plány expanzie, aby mohli zásobovať rýchlo rastúce miestne trhy, uzavrela agentúra Reuters.