Washington 15. marca 2021 – Americká vláda pripravuje ďalšie sankcie proti plynovodu Nord Stream 2. Informuje o tom web politico.com s odvolaním sa na zdroje oboznámené s internými diskusiami. Deje sa tak v čase, keď zákonodarcovia požadujú zastavenie projektu skôr, než bude neskoro.

Administratíva musí zo zákona každých 90 dní predložiť Kongresu správu so zoznamom subjektov zapojených do výstavby plynovodu, ktoré spadajú pod sankcie. Proces identifikácie ďalších cieľov sankcií práve teraz prebieha, informovali zdroje z administratívy s tým, že by mohol byť dokončený skôr, než bude v máji predložená ďalšia správa.

Vysoký predstaviteľ USA odmietol komentovať detaily sankčného balíka, ktorý je aktuálne vo fáze diskusií medzi rôznymi agentúrami. „Naďalej skúmame subjekty, ktoré môžu byť zapojené do sankcionovateľných aktivít, a následne podnikneme potrebné kroky,“ dodal. V podobnom duchu sa vyjadril aj hovorca ministerstva zahraničia Ned Price.

Ďalší vládny zdroj však poukázal na diplomatickú chúlostivosť situácie, pretože Bidenova administratíva na jednej strane plynovod odmieta, na druhej však chce zlepšiť vzťahy s Nemeckom, ktoré chce NS2 dokončiť. „Sme medzi mlynskými kameňmi,“ vyjadril sa.

Tlak na vládu zvyšuje aj Kongres. Zákonodarcovia oboch strán poznamenali, že plynovod umiestni ruskú infraštruktúru na územie NATO,  čím ohrozí jej členské štáty a zvýši závislosť niektorých európskych krajín od ruskej energie. Ukrajina zároveň príde o miliardy dolárov za tranzit plynu cez jej územie.

Republikánsky senátor z Texasu Ted Cruz, spoluautor ustanovenia v návrhu zákona o obrane vyžadujúceho sankcie voči subjektom podporujúcim výstavbu NS2, zablokoval nominácie niekoľkých kandidátov Bidenovej administratívy – napr. riaditeľa CIA a námestníka ministra zahraničných vecí – s cieľom vyvinúť tlak na prezidenta, aby konal.

„Ak bude Bidenova vláda váhať, ak sa bude vzpierať zákonu, urobí z veľkého zahraničnopolitického víťazstva Ameriky veľkú prehru a poskytne trvalý miliardový dar Vladimirovi Putinovi,“ vyhlásil. „Povedal som ministrovi Blinkenovi, že by som s radosťou odblokoval nominácie na ministerstvo zahraničia, ak by sa riadili iba zákonom a vydali predbežnú správu identifikujúcu všetky spoločnosti, na ktoré sa vzťahujú povinné sankcie,“ dodal.

Analytici tvrdia, že najhorším výsledkom Bidenovej administratívy by bolo dokončenie projektu napriek uvaleniu tvrdých sankcií. Nemecká vláda predložila niekoľko potenciálnych ponúk, vrátane obchodných dohôd a zvýšených investícií do projektov zelenej energie v Európe a na Ukrajine, s cieľom zmeniť postoj USA k projektu.

„Otázkou je, či Nemecko môže prísť s dohodou, ktorú americký prezident nebude môcť odmietnuť,“ uviedol jeden z veľvyslancov, ktorý sleduje rokovania. „Biden by potom mohol ísť do Kongresu a povedať: ‚Pozrite sa, čo máme.'“

Hovorca nemeckého ministerstva financií potvrdil, že nemecká vláda „je v kontakte s americkou vládou v súvislosti so sankciami USA a hrozbami sankcií týkajúcimi sa NS2“, rozhovory však pre ich dôvernosť bližšie nekomentoval.

Aj vysoký americký predstaviteľ odmietol prezradiť podrobnosti diplomatických rozhovorov. USA však podľa neho dali Berlínu jasne najavo, že Biden považuje plynovod „za jasný príklad agresívneho ruského chovania v regióne, ktoré Rusku poskytuje prostriedky na využitie zásadného prírodného zdroja na politický tlak a zhubný vplyv na Európu.“

Nemecké ponuky

Nemecko by podľa politico.com mohlo USA ponúknuť napríklad partnerstvo pri investovaní do energetických projektov vo východnej a strednej Európe a pripojiť sa k Spojeným štátom pri prijímaní tvrdšieho postoja voči Číne. Minulý rok nemecké ministerstvo financií ponúklo 1 miliardu eur na „masívne zvýšenie podpory pre výstavbu LNG terminálov pozdĺž nemeckého pobrežia“ výmenou za „nerušenú výstavbu a prevádzku Nord Stream 2.“ Táto ponuka sa v Trumpovej administratíve nedočkala žiadnej odozvy.

Jeden z lobistov zapojených do snáh o zastavenie projektu uviedol, že niektorí členovia súčasnej administratívy dúfajú, že si „kúpia čas“ do septembrových nemeckých federálnych volieb, ktoré by mohli viesť k získaniu moci Stranou zelených a potenciálnemu odstúpeniu od projektu. Súdne spory zamerané na dánske povolenia pre plynovod by mohli pozastaviť výstavbu najmenej do mája, uviedol Constantin Zerger, vedúci energetických a klimatických programov v rámci skupiny Environmental Action Germany, ktorá sa snaží NS2 zastaviť súdnou cestou..

Aj keď zatiaľ nie je jasné, ktoré subjekty bude administratíva sankcionovať ako ďalšie, zrejme medzi nimi budú ruské plavidlá a spoločnosti zapojené do projektu, tvrdia podľa politico.com zdroje oboznámené so situáciou. Republikáni minulý týždeň poslali Blinkenovi list, v ktorom vymenovali viac ako tucet takýchto subjektov, vrátane ruských zásobovacích lodí na mori a poisťovacích a inšpekčných spoločností.

Administratíva minulý mesiac poslala Kongresu správu, v ktorej označila dve ruské plavidlá zapojené do výstavby NS2, zákonodarcovia však túto správu považovali za neadekvátnu, pretože tieto subjekty už boli sankcionované prezidentom Donaldom Trumpom. Zákonodarcovia očakávali, že ministerstvo zahraničia označí ďalšie subjekty, čo by ďalej sťažilo výstavbu.

Minulotýždňové stretnutie senátorov s ministrom Blinkenom skončilo bez konkrétneho záveru o ďalších krokoch Bidenovej vlády. Demokratka Jeanne Shaheenová, ktorá spolu s Cruzom iniciovala uvalenie sankcií, povedala, že „zatiaľ nie je jasné“, či administratíva bude konať dostatočne rýchlo, aby zabránila dokončeniu NS2.

Podľa demokratického senátora Boba Menendeza, predsedu výboru pre zahraničné vzťahy, Blinken informoval zákonodarcov, že administratíva „prehodnocuje všetky možnosti“.

Niektorí senátori však vyjadrili obavy z prehlbovania napätia s Nemeckom presadzovaním agresívnych krokov voči NS2, najmä v súvislosti so vzájomným odcudzením sa oboch krajín počas Trumpovej vlády. „Myslím si, že pokiaľ sa zameriavame na ruské aktíva, sme v bezpečí,“ uviedol demokratický senátor Chris Murphy. „Toto nie je vhodný okamih na vytvorenie väčšej trhliny vo vzťahoch s Európou, ako je nevyhnutné,“ dodal pre web politico.com.