Londýn 26. mája 2021 – Veľká Británia sa nezaviaže k zastaveniu prieskumu fosílnych palív v Severnom mori. Pre agentúru Reuters to uviedlo britské ministerstvo pre obchod, energetiku a priemyselnú stratégiu. Reagovalo tak na výzvu Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) na zastavenie investícií do sektora fosílnych palív na dosiahnutie klimatických cieľov. Informovala o tom agentúra Reuters.

IEA minulý týždeň načrtla cestu k nulovým čistým emisiám prostredníctvom zastavenia nových investícií do ropy, zemného plynu a uhlia, ukončenia činnosti uhoľných elektrární vo vyspelých ekonomikách do roku 2030 a zákazu predaja nových automobilov so spaľovacím motorom do roku 2035.

„Pracujeme na znížení dopytu po fosílnych palivách, avšak dopyt po rope a zemnom plyne bude naďalej pretrvávať,“ uviedlo ministerstvo pre obchod, energetiku a priemyselnú stratégiu.

Britská vláda dosiahla v marci dohodu so zainteresovanými spoločnosťami, podľa ktorej bude pokračovať v povoľovaní licencií na ťažbu fosílnych palív v Severnom mori IEA výmenou za prísľub znižovania emisií.

„Nebudeme rušiť nedávno udelené licencie. Všetky budúce licencie sa budú udeľovať na základe toho, že sú v súlade s rozsiahlymi ambíciami vlády v oblasti klimatickej zmeny vrátane cieľa Veľkej Británie dosiahnuť do roku 2050 klimatickú neutralitu,“ dodalo ministerstvo.

Posledné kolo udeľovania prieskumným licencií bolo v marci pozastavené z technických dôvodov, podľa rezortu však bude pokračovať v nešpecifikovanom čase.

Obchodné združenie Oil & Gas UK (OGUK) zastupujúce ropný a plynárenský priemysel vo Veľkej Británii reagovalo, že súhlasí s výzvou IEA na zvýšenie investícií do obnoviteľnej energie, ale pokračovanie v prieskume fosílnych palív spojenom s vládnou kontrolou emisií je v súlade s klimatickými cieľmi a podporuje britské pracovné miesta, ekonomiku a energetický prechod.

„Zastavenie miestneho prieskumu by bolo veľkým krokom späť pre energetický prechod,“ dodal riaditeľ pre udržateľnosť v OGUK Mike Tholen.

Na výzvu IEA reagovali aj predstavitelia energetického sektora z Ázie a Austrálie. „Správa IEA poskytla jeden návrh, ako môže svet do roku 2050 znížiť emisie skleníkových plynov na nulu, ale ten nie je nevyhnutne v súlade s politikou japonskej vlády,“ uviedol Akihisa Matsuda, zástupca riaditeľa pre medzinárodné záležitosti na japonskom ministerstve hospodárstva, obchodu a priemyslu (METI) s tým, že japonská vláda nemá v úmysle okamžite zastaviť investície do ropy, zemného plynu a uhlia.

Japonsko podľa neho musí chrániť svoju energetickú bezpečnosť vrátane stabilných dodávok elektriny a zohľadniť ju aj pri cieli klimatickej neutrality do roku 2050.

Austrálske skupiny ropného a plynárenského priemyslu v reakcii zdôraznili uviedli, že pri dekarbonizácii neexistuje jediný univerzálny prístup. „Správa IEA neberie do úvahy budúce negatívne emisné technológie a kompenzácie mimo energetického sektoru – dve veci, ktoré sa pravdepodobne zrealizujú a ktoré umožnia životne dôležitý a nevyhnutný budúci rozvoj ropných a plynových polí,“ povedal Andrew McConville, výkonný riaditeľ združenia Australian Petroleum Production and Exploration.

Foto: ARPS/Shell/Ross Johnston