Dubaj 4. decembra 2023 – Zníženie emisií oxidu uhličitého na čistú nulu do roku 2050 a obmedzenie metánových emisií takmer na nulu do roku 2030 je predmetom dohody, ktorú v sobotu (2. 12.) na konferencii Organizácie spojených národov (OSN) o zmene klímy v Dubaji (COP28) podpísalo okolo 50 významných svetových producentov ropy a zemného plynu. Téme sa venoval portál spglobal.com.

Prezident COP28 a súčasne generálny riaditeľ Adnoc, štátnej ropnej spoločnosti Spojených arabských emirátov (SAE), Sultán Ahmad al-Džábir povedal, že spomínané prísľuby sú súčasťou jeho úsilia o proaktívne zapojenie sa ropných a plynárenských spoločností počas rozhovorov. Al-Džábir čelí množstvu negatívnych reakcií práve vzhľadom na svoju pozíciu šéfa Adnoc.

„Ak chceme urýchliť pokrok v klimatickej agende, musíme zapojiť všetkých, aby prevzali zodpovednosť za ochranu klímy,“ al-Džábir. „Všetci sa musíme zamerať na znižovanie emisií a mať pozitívnu a realizovateľnú víziu na podporu opatrení v oblasti klímy a motivovať každého, aby konal. Potrebujeme jasný akčný plán a ja som odhodlaný ho zrealizovať, vyhlásil al-Džábir.

Dohoda je súčasťou tzv. Globálneho akcelerátora dekarbonizácie, ktorý bol spustený na COP28 a je zameraný na tri piliere: energetické systémy budúcnosti, ako sú obnoviteľné zdroje a vodík, sektor fosílnych palív a emisne intenzívne priemyselné odvetvia, ako aj na metán.

V rámci piliera ropy a zemného plynu sa urýchľovač zameriava na dekarbonizáciu v kľúčových sektoroch s vysokými emisiami: cement, hliník, oceľ, ropa a plyn, energetika a letectvo/námorná doprava.

Na 50 ropných a plynárenských spoločností pripadá 40 % svetovej produkcie ropy. Čistý nulový záväzok sa týka emisií v rozsahu 1 a 2, uviedol hovorca predsedníctva COP28. Rozsah 1 zahŕňa všetky priame emisie generované zo zdrojov, ktoré sú priamo vlastnené alebo kontrolované organizáciou. Rozsah 2 zahŕňa všetky nepriame emisie z výroby elektriny nakupovanej a používanej organizáciou na miestnych alebo medzinárodných miestach. Tieto emisie možno merať podľa miesta alebo podľa trhu.

Medzi signatárov sobotnej dohody patria napríklad Shell, TotalEnergies, ADNOC, Equinor, OMV Energean Oil & Gas, Repsol, Nigerian National Petroluem Corp., Mitsui, Saudi Aramco, Woodside Energy Group, SOCAR a ďalší.          

Naopak, významné národné ropné spoločnosti ako Kuwait Petroleum Corporation, QatarEnergy, Iracká štátna ropná marketingová spoločnosť, čínske firmy Sinopec, CNOOC a PetroChina a National Iranian Oil Company v tomto zozname chýbajú.

Dohoda prichádza podľa spglobal.com v období, keď mnohí investori a aktivisti tvrdia, že odvetvie neurobilo dosť a zvýšili svoje úsilie dostať tieto spoločnosti pod tlak. Mnohí výrobcovia fosílnych palív budú nútení vyvážiť nutnosť maximalizovať finančné výnosy akcionárov s tlakom na dekarbonizáciu, dodal spglobal.com.

Metánová výzva

Pokiaľ ide o metán, dohoda predpokladá, že 50 spoločností si stanoví dočasné ciele, na základe ktorých by do roku 2030 znížili emisie metánu na 0,2 % produkcie ropy a zemného plynu a ukončili by rutinné spaľovanie.

Tento prísľub sa vyznačuje tým, že sa bude overovať pomocou technológie a údajov.

Medzinárodné observatórium metánových emisií metánu (IMEO), Environmentálny obranný fond a Medzinárodná agentúra pre energiu patriace pod Environmentálny program OSN majú pomôcť monitorovať plnenie sledovaním emisií metánu pomocou satelitných údajov a iných analytických nástrojov.

Podľa niektorých názorov má prísľub ropných a plynárenských spoločností potenciál stať sa najvplyvnejšou akciou v oblasti klímy za viac ako tri desaťročia, ktorá môže prispieť k zníženiu teploty planéty a obmedzeniu kataklizmatické javov, ktoré by inak mohli nastať.

Metán sa na emisiách z ropy a plynu podieľa 45 % až 50 %, z čoho 80 % pochádza z upstreamového biznisu, uviedol hovorca predsedníctva COP28 s tým, že uvedený metánový záväzok zahŕňa nulové rutinné spaľovanie do roku 2030. USA a Čína budú podľa hovorcu oddelene pokračovať v rozhovoroch o znižovaní metánu.

Energetický sektor – vrátane ropy, zemného plynu, uhlia a bioenergie – predstavuje takmer 40 % emisií metánu z ľudskej činnosti, vyčíslil.

Nízky dopyt po MPC

Emisie metánu vznikajúce pri výrobe výrazne prispievajú k uhlíkovej náročnosti zemného plynu. Platts, súčasť S&P Global Commodity Insights, zaviedol tzv. methane performance certificates (MPC), vyjadrujúce nízke emisie metánu pri výrobe zemného plynu v USA a Kanade, ktoré sú obchodované na spotovom trhu.

Každý MPC predstavuje 1 MMBtu plynu, ktorý neprodukuje žiadne emisie metánu. Platts reflektuje MPC vydané na výrobu s intenzitou metánu menšou ako 0,10 %. Ceny v posledných mesiacoch klesli len na 0,01 USD/MPC, pričom dopyt po certifikátoch je v súčasnosti veľmi malý.

​Mnohé krajiny a vlády postupne začínajú presadzovať opatrenia na obmedzenie metánové úniky a emisie.

EÚ v novembri dosiahla prelomovú politickú dohodu o nariadení o sledovaní a znižovaní emisií metánu v energetickom sektore – ide o vôbec prvú legislatívu Únie na obmedzenie emisií metánu.

Podobne Čína začiatkom novembra vydala akčný plán na kontrolu emisií metánu, ktorý vytvára široký rámec pre meranie a identifikuje vybrané odvetvia pre budúcu implementáciu.

Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry, ak by sa všetky úniky metánu z prevádzky fosílnych palív v roku 2021 zachytili a predali, trhy s plynom by boli zásobené ďalšími 180 bcm plynu. IEA tvrdí, že ide o ekvivalent všetkého plynu používaného v európskom energetickom sektore. Predaj plynu, ktorý sa inak stratí, by bol ziskový aj pre výrobcov vzhľadom na trvalo vysoké medzinárodné ceny plynu, dodala podľa spglobal.com IEA