Moskva 31. marca 2022 – Zahraniční nákupcovia ruského plynu budú musieť používať špeciálne účty v Gazprombank na zaplatenie dovozu ruského plynu. Vyplýva to dekrétu, ktorý vo štvrtok podpísal ruský prezident Vladimir Putin. V prípade, že kupujúci nebudú platiť podľa novej schémy, ich zmluvy o dodávkach budú zastavené, uviedol Putin. Jeho dekrét sa vzťahuje na dodávky splatné po 1. apríli. Informovala o tom agentúra Reuters.

Zahraničný kupujúci je po novom povinný previesť cudziu menu na jeden špeciálny, tzv. „K“ účet. Gazprombank potom kúpi ruble v mene kupujúceho plynu, aby ich previedla na iný špeciálny „K“ účet „K“.

Gazprombank potom prevedie rubľové prostriedky z účtu typu „K“ zahraničného kupca plynu na rubľové účty Gazpromu, uvádza sa v dekréte. Gazprombank môže takéto účty otvoriť bez prítomnosti zahraničného zástupcu kupujúceho.

„Aby mohli nakupovať ruský zemný plyn, musia si otvoriť rubľové účty v ruských bankách. Práve z týchto účtov sa budú od zajtra (1. apríla) realizovať platby za dodaný plyn,“ uviedol Putin v televíznom prejave. Ak k takýmto platbám nedôjde, budeme to považovať za nedoplatok zo strany kupujúcich so všetkými dôsledkami, ktoré z toho vyplývajú. Nikto nám nič nepredáva zadarmo a ani my sa nechystáme robiť charitu – teda existujúce zmluvy budú pozastavené,“ povedal Putin.

Zmena podľa neho posilní ruskú suverenitu, pričom povedal, že západné krajiny využívajú finančný systém ako zbraň a pre Rusko nemá zmysel obchodovať v dolároch a eurách, keď sa aktíva v týchto menách zmrazujú.

„Čo sa vlastne deje, čo sa už stalo? Európskym spotrebiteľom sme dodali naše zdroje, v tomto prípade plyn. Dostali ho, zaplatili nám v eurách, ktoré potom zmrazili. V tomto ohľade sú všetky dôvody domnievať sa, že časť plynu poskytnutého do Európy sme dodali prakticky zadarmo,“ povedal. „To, samozrejme, nemôže pokračovať.“

Putin uviedol, že Rusko si stále ctí svoju obchodnú reputáciu. „Plníme a budeme dodržiavať záväzky vyplývajúce zo všetkých zmlúv, vrátane zmlúv o plyne, naďalej budeme dodávať plyn v predpísaných objemoch – to chcem zdôrazniť – a za ceny uvedené v existujúcich, dlhodobých zmluvách,“ povedal.

Putinov dekrét sa vzťahuje na dodávky splatné po 1. apríli, povedal agentúre Reuters zdroj oboznámený so situáciou. „Platby za ‚aprílový plyn‘ sa pri niektorých zmluvách začínajú v druhej polovici apríla, pri iných v máji,“ dodal zdroj.

Reakcie európskych krajín

Nemecký kancelár Olaf Scholz ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi povedal, že Nemecko preverilo svoje zmluvy o dodávkach plynu a bude za ne platiť eurami a niekedy aj dolármi. Spolu s rakúskym kancelárom
Karlom Nehammerom odmietli platby za ruský plyn v rubľoch. Scholz dodal, že je na Putinovi, ako sa zachová. Obaja kancelári sa zhodli, že súčasné kontrakty počítajú s platbami v eurách. Nemecké spoločnosti budú naďalej platiť za ruský plyn v eurách, ako je stanovené v zmluvách.“ zdôraznil Scholz. „V každom prípade platí, že spoločnosti chcú, môžu a budú platiť v eurách,“ doplnil.

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck uviedol, že ešte nevidel nový dekrét podpísaný prezidentom Putinom a dodal, že Nemecko je pripravené na všetky scenáre vrátane zastavenia tokov ruského plynu do Európy.

Pokus Ruska rozdeliť západných spojencov požadovaním platieb za plyn v rubľoch zlyhal, dodal Habeck s tým, že západní spojenci sú odhodlaní nenechať sa Ruskom „vydierať“. „V súvislosti s hrozbou, požiadavkou alebo úvahou – človek už nevie, ako to nazvať – platiť v rubľoch, je pre nás kľúčové, aby sa zmluvy dodržiavali,“ povedal Habeck. „Je dôležité, aby sme nevyslali signál, že sa necháme Putinom vydierať,“ dodal.

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire povedal, že Francúzsko a Nemecko odmietli požiadavku Ruska. „Zmluvy sú zmluvy,“ vyhlásil Le Maire s tým, že Francúzsko a Nemecko sa pripravujú na možný scenár zastavenia tokov ruského plynu. Minister odmietol komentovať technické detaily spojené s najnovšími ruskými požiadavkami. Nie je podľa neho vylúčené, že od piatku 1. apríla žiadny ruský plyn nepotečie. „Je na nás, aby sme sa na to pripravili, čo aj robíme,“ dodal Le Maire. 

Británia neplánuje platiť za ruský plyn v rubľoch, uviedol hovorca premiéra Borisa Johnsona a dodal, že vláda monitoruje dôsledky požiadavky prezidenta Putina na európsky trh.

Na otázku, či existujú nejaké okolnosti, za ktorých by Británia platila za ruský plyn v rubľoch, hovorca povedal: „Nie je to niečo, o čo sa budeme snažiť.“

Slovensko nemusí prijať nijaké okamžité kroky, keďže platba poslednej faktúry za plyn je uhradená, uviedlo podľa Denníka N ministerstvo hospodárstva v reakcii na rozhodnutie Ruska prijímať od 1. apríla platby za dodávky plynu len v rubľoch.

Rezort hospodárstva dodal, že ďalší vývoj ukážu najbližšie týždne. „Budeme postupovať spoločne s ostatnými členskými štátmi EÚ. Zároveň intenzívne pracujeme na znížení závislosti od plynu z Ruskej federácie.“

Český minister priemyslu Jozef Sikela povedal, že Európa sa nesmie nechať vydierať podmienkami ruského prezidenta. „Vladimir Putin sa rozhodol ďalej eskalovať ekonomickú vojnu s Európou… nemôžeme mu týmto spôsobom pomôcť obísť protiruské sankcie, naopak, musíme požadovať dodržiavanie platných zmlúv,“ uviedol Sikela a dodal, že dodávky plynu z Ruska do Českej republiky sú stabilné.

Názory spoločností

„Medzinárodné dohody obsahujú klauzuly o platbách a mene. Našou pozíciou zostáva dodržiavanie dohody,“ uviedol podľa agentúry Reuters holandský obchodník s plynom, spoločnosť Gasterra.

Po Putinovom vyhlásení sa oproti predchádzajúcemu dňu nič nezmenilo, poznamenala holandská energetická spoločnosť Eneco. „Eneco má dlhodobú zmluvu s Wingasom, nemeckou dcérskou spoločnosťou Gazpromu, na dodávku do roku 2030. Očakáva, že jej súčasná zmluva s Wingasom v eurách bude dodržaná,“ dodalo Eneco.

Poľská plynárenská spoločnosť PGNiG neposkytuje detailné komentáre k zmluvným klauzulám, uviedla s tým, že zostáva v kontakte s Gazpromom.

Talianska energetická firma Eni, ďalší významný európsky nákupca ruského plynu, odmietla komentár. V roku 2020 nakúpila okolo 22,5 bcm ruského plynu. Jej zmluvy s Gazpromom vypršia v roku 2035.

Nemecké spoločnosti Uniper, RWE, EnBW a VNG zatiaľ nereagovali na žiadosti Reuters o komentár.

Zmluvy o dodávke plynu sú denominované v eurách alebo dolároch a energetický priemysel predpokladá, že to bude aj naďalej platiť napriek najnovším oznámeniam z Ruska, uviedla vo štvrtok nemecká asociácia energetického priemyslu BDEW.

BDEW zdieľa názor kancelára Scholza, že pred prijatím ďalších rozhodnutí je potrebné veľmi podrobne opísať postupy, uviedla šéfka asociácie Kerstin Andreae. Nemecko podľa nej musí zachovať jednotný postoj s ostatnými krajinami EÚ a G7 a priemysel bude konať v úzkej koordinácii s vládou.

„Nové, krátkodobé a vágne správy z Moskvy o tom, ako sa má platiť za dodávky plynu, potvrdzujú, že vyhlásenie nemeckého ministerstva hospodárstva o štádiu včasného varovania v núdzovom pláne pre plyn bolo správne,“ povedala Andreae.

Dodala, že momentálne nie sú žiadne výpadky dodávok, ale nemecká vláda a energetický priemysel pripravujú podrobný plán pre prípad ich prerušenia.

Pohľad analytikov

Kremeľ možno koná zo strachu, že aj Gazprombank bude čoskoro sankcionovaná, v rámci širšej snahy Európskej únie úplne prerušiť energetické vzťahy s Ruskom, tvrdia analytici Fitch Solutions.

„Dlhodobé zmluvy na nákup zemného plynu z Ruska sú denominované v eurách, a preto bez opätovného prerokovania zmluvy neexistuje pre Rusko právny základ na presadzovanie tohto dopytu,“ uviedli.

„Rusko by muselo fyzicky zastaviť toky plynu do EÚ 27, aby presadilo túto požiadavku, čo znamená veľkú eskaláciu, ktorá sa nestala ani na vrchole studenej vojny. Znamenalo by to ďalšiu veľkú finančnú ranu pre ruskú kasu,“ dodali podľa agentúry Reuters analytici.