Perth 8. septembra 2023 – Pracovníci austrálskych LNG závodov spoločnosti Chevron v piatok vstúpili do štrajku po stroskotaní sprostredkovaných rokovaní medzi vedením spoločnosti a odborármi, čo môže narušiť produkciu zariadení v Gorgone a Wheatstone, ktoré predstavujú viac ako päť percent celosvetových dodávok skvapalneného zemného plynu. Európska referenčná cena zemného plynu zareagovala na tieto správy silným rastom. Informovali o tom agentúry Reuters a TASR.

Podľa webovej stránky Komisie pre spravodlivú prácu (FWC), austrálskeho rozhodcovského orgánu pre pracovné spory, ktorá sprostredkovala päťdňové rokovania, nie sú aktuálne naplánované žiadne ďalšie rozhovory medzi odbormi a americkou spoločnosťou.

„Bohužiaľ, po mnohých stretnutiach a zmierovacích stretnutiach pred FWC zostávajú naše pozície v kľúčových otázkach vzdialené,“ povedal hovorca Chevron. Spoločnosť bez poskytnutia detailov uviedla, že odbory požadujú podmienky „nad rámec“ iných v tomto odvetví.

Brad Gandy, hovorca odborárskej organizácie Offshore Alliance (OA), vyhlásil, že aliancia súhlasila so sprostredkovanými rozhovormi „v dobrej viere“, ale po piatich dňoch Chevron nespravil takmer žiadny ústupok. Správanie americkej spoločnosti Gandy označil za nerozumné a „úplne nezvyčajné“ a dodal, že členovia OA vyzývajú Chevron na zmenu prístupu, aby sa spor mohol vyriešiť.

Strany sa sporia o platové otázky, zamestnanecké istoty, rozvrhy a pravidlá týkajúce sa nadčasov a presunov medzi zariadeniami Chevronu.

Odborári chcú najprv štrajkovať obmedzene, formou pracovných prestávok v trvaní až 11 hodín denne do budúceho štvrtka (14. 9.). V prípade, že sa spor nepodarí vyriešiť, pristúpia k úplnému štrajku, ktorý má trvať až do 29. septembra.

Odborárska akcia sa pôvodne mala začať vo štvrtok (8. 9.) ráno, ale odbory po dosiahnutí pokroku v sprostredkovaných rozhovoroch začiatok dvakrát odložili. Prestávky v práci, ktoré sa majú v nasledujúcich týždňoch vystupňovať, prichádzajú po tom, ako domáci výrobca Woodside Energy minulý mesiac odvrátil štrajky vo svojom zariadení na výrobu skvapalneného zemného plynu North West Shelf po dohode s tými istými odbormi. Dohoda zahŕňala rast platov, sťaženie prijímania agentúrnych zamestnancov a zmien rozvrhov.

Chevron uviedol, že bude pokračovať v podnikaní krokov na udržanie prevádzky, ak sa vyskytnú prerušenia, pričom neuviedol podrobnosti. Odbory varovali, že závod na výrobu skvapalneného zemného plynu bude musieť byť odstavený, ak počas prestávok nebude k dispozícii kompetentný personál na odovzdanie.

Ako by sa prerušenie mohlo prejaviť, nie je zatiaľ jasné. Austrália je najväčším svetovým vývozcom LNG a jeho hlavní odberatelia sú v Ázii. Dvoma najväčšími nákupcami austrálskeho LNG sú Čína a Japonsko, nasledujú Južná Kórea a Taiwan.

Energetický analytik Saul Kavonic uviedol, že štrajky sa zdajú byť navrhnuté s cieľom vyvinúť väčší tlak na Chevron, aby sa dohodol, než aby podstatne ovplyvnili výrobu. „Úplné odstavenie zariadení jednoducho nemôže nastať nadlho, pretože by spôsobilo energetickú krízu v západnej Austrálii, ktorá by znamenala zásah vlády v podobe zastavenia akýchkoľvek štrajkov,“ povedal.

Ceny plynu reagujú rastom

Spor v Austrálii sa prejavil aj na svetových trhoch s plynom, pretože obchodníci predpokladajú, že nižšie austrálske dodávky by mohli zintenzívnili konkurenciu o LNG z iných zdrojov.

Európske veľkoobchodné ceny plynu podľa agentúry TASR v piatok ráno vyskočili až o 11 %, čo poukazuje na zraniteľnosť trhu na starom kontinente po minuloročnej energetickej kríze.

Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci na burze TTF v Amsterdame v piatok o 9.24 h SELČ dosiahla 34,55 eura za megawatthodinu (MWh). To bolo o 1,79 eura alebo 5,48 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Vplyv na dodávky LNG pravdepodobne nebude okamžitý, pričom spotreba plynu je v súčasnosti v Európe aj v Ázii utlmená. Napriek tomu vyhliadky na prerušenie budúcich dodávok zvýšili ceny komodity, pretože predstavujú väčší konkurenčný boj o dodávky počas vrcholu dopytu v čase, keď je na severnej pologuli zima.