Berlín 8. septembra 2020 – Zastaviť plynovod Nord Stream 2 je z právneho hľadiska takmer nemožné. Podľa agentúry Reuters to uviedol šéf Nemeckej východnej podnikateľskej asociácie Michael Harms. Energetickí analytici Michal Šnobr a Tomáš Pfeiler považujú zastavenie projektu za nepravdepodobné najmä z ekonomického či technického hľadiska.

„Z právneho hľadiska je to ťažko možné. Boli udelené všetky povolenia, zmluvy sú ´nepriestrelné´, a to nielen v Nemecku, ale aj v ďalších piatich krajinách, ktoré spadajú pod európsku reguláciu,“ reagoval Harms na otázku o možnom zastavení projektu.

Ani podľa energetických expertov, ktorých oslovil portál seznamspravy.cz, nie je zastavenie plynovodu pravdepodobné. „Z technického, matematického a energetického hľadiska je vylúčené, aby tento projekt Nemecko zastavilo. Zastaviť by ho mohlo, v tom momente by sa ale muselo zastaviť aj Energiewende, teda odstavenie jadrových elektrární v rokoch 2021 a 2022. Odstaviť jadro a zároveň nedokončiť Nord Stream 2 by uvrhlo Nemecko do obrovských problémov,“ tvrdí energetický analytik Michal Šnobr.

Nahradiť ruský plyn podľa neho nemožno ani výstavbou prístavných terminálov na skvapalnený plyn, čo už v minulých rokoch urobilo Poľsko, Litva aj niektoré krajiny na juhu Európy. “ LNG zvyšuje konkurenciu ruskému plynu a otvorenie terminálov úplne zmenilo trh s plynom v Európe. Plyn z Kataru a ďalších krajín sem teraz nachádza ľahšiu cestu, pozícia Ruska ako dovozcu sa zhoršila a je to poznať aj na cene, ktorá výrazne klesla,“ ozrejmil Šnobr. Prístavov by sa však podľa neho muselo postaviť oveľa viac, aby definitívne ukončili závislosť na Rusku.

Za iluzórnu považuje predstavu, že je možné úplne sa zbaviť ruského plynu. Dovoz bridlicového plynu zo Spojených štátov je podľa neho len malý a plány ťažiť ho vo veľkom v Poľsku sa skomplikovali.

Súčasné výroky politikov, ktorí pripúšťajú možnosť zastavenia projektu Nord Stream 2 v súvislosti s prípadom otrávenia ruského opozičného politika Alexeja Navaľného podľa analytika Tomáša Pfeilera zo spoločnosti Cyrrus vyjadrujú, že sa im nepáči to, čo sa deje v Rusku, a zmieňujú možnosti, ktoré sú k dispozícii.

„Nemyslím ale, že by mohlo dôjsť k zastaveniu plynovodu. Obe strany už zašli príliš ďaleko v jeho budovaní a obom stranám by to neprospelo,“ tvrdí Pfeiler s tým, že na realizácii sa podieľa mnoho súkromných subjektov, ktoré nie sú priamo naviazané na žiadnu z vlád. „Nepotrestali by tým teda len ruskú vládu, ale aj súkromné ​​spoločnosti z oboch krajín, „dodal pre seznamspravy.cz.

Viacerí nemeckí politici napríklad minister zahraničných vecí Heiko Maas, ministerka obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová či možný nástupca kancelárky Angely Merkelovej Norbert Röttgen z CDU v posledných dňoch naznačili možnosť zastavenia plynovodu Nord Stream 2 v prípade, že Rusko nebude spolupracovať pri vyšetrovaní Navaľného otravy.

Hoci Merkelová sa v poslednom období viackrát vyjadrila, že tieto dva problémy by sa mali oddeliť a plynovod je potrebné dostavať, podľa agentúry Reuters v pondelok (7. 9.) nevylúčila možnosť sankcionovania plynovodu, uviedol jej hovorca Steffen Seibert. „Kancelárka sa stotožňuje s vyjadreniami ministra zahraničných vecí,“ povedal.

Finalizáciu plynovodu Nord Stream 2 zastavili americké sankcie z decembra minulého roka. USA dlhodobo odmietajú projekt, ktorý podľa nich posilňuje ruský ekonomický a politický vplyv v EÚ. Americká strana v súčasnosti hrozí zavedením ďalšieho balíka sankcií, okrem iného proti prístavu Mukran, v ktorom kotvia ruské plavidlá uspôsobené na kladenie potrubí, ale aj na ďalšie zaangažované spoločnosti a potenciálne aj na nemecké úrady, ktoré vo veci rozhodujú.

Nemecká vláda a väčšina štátov EÚ, Únia samotná , ako aj konzorcium zúčastnených firiem sankcie odmieta, keďže sú podľa nich v rozpore s medzinárodným právom.