Houston 10. marca 2022 – Zemný plyn zohrá dôležitú úlohu pri globálnom energetickom prechode ako najrýchlejšie a nákladovo najefektívnejšie riešenie dekarbonizácie, ale výrobcovia a vývozcovia majú povinnosť uskutočniť tento prechod ako inkluzívny, uviedli panelisti na konferencii CERAWeek v Houstone. Informoval o tom portál spglobal.com.

Za posledných 15 rokov umožnila revolúcia v oblasti bridlicového plynu veľkému množstvu amerických elektrární prejsť z uhlia na plyn, čím sa výrazne znížil emisný profil USA. Účastníci konferencie sú presvedčení, že to isté sa môže a malo by sa stať aj v globálnom meradle.

„Pensylvánia a Ohio viedli USA v absolútnom znižovaní emisií medzi rokmi 2005 a 2019 – dosiahli to s menej ako 5 % obnoviteľných zdrojov a podarilo sa im to nahradením uhlia plynom,“ povedal William Jordan, výkonný viceprezident a generálny poradca pre EQT.

V tom istom období Západná Virgínia reálne znížila svoje emisie uhlíka viac ako Kalifornia, poznamenal. Jordan na základe rovnakej logiky verí, že najlepší spôsob, ako dekarbonizovať svet, je urobiť to isté, teda nahradiť uhlie plynom v krajinách, ako sú Čína a India, kde práve uhlie zostáva kľúčovou zložkou energetického sektora.

V roku 2021 sa z uhlia na americkom trhu vyprodukovalo zhruba 900 miliárd kWh elektriny. Vďaka vlne vyraďovania uhoľných elektrární a nových jednotiek na plyn s kombinovaným cyklom tak za posledné desaťročie došlo k poklesu zo špičkových úrovní okolo 2 biliónov kWh v závere prvej dekády 21. storočia, ukazujú údaje amerického Úradu pre energetické informácie.

Keďže asi 3 miliardy ľudí na celom svete stále používa biomasu na varenie a kúrenie, plyn môže a mal by hrať významnú úlohu pri dodávaní energie s nižším obsahom uhlíka do častí Afriky a Ázie, povedal Robert Neff, prezident Chevronu pre Stredný Východ, Afriku a Južnú Ameriku.

Zníženie emisií

Najúčinnejšia krátkodobá dekarbonizačná stratégia odvetvia zemného plynu zostáva predmetom diskusie, pričom niektorí panelisti zdôraznili potrebu prísneho merania uhlíka v prieskume, ťažbe, spracovaní a preprave, spolu s kompenzáciami uhlíka tam, kde je úsilie o znižovanie emisií náročnejšie.

Na prevádzku je potrebná určitá „spoločenská licencia“, povedal Andrew Walker, viceprezident pre LNG stratégiu a komunikáciu v Cheniere Energy. Spoločnosť podľa Walkera plánuje v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov začať používať emisné štítky pre všetky svoje vývozy LNG, čo umožní koncovým používateľom prijímať informované rozhodnutia týkajúce sa emisií uhlíka a metánu.

Za posledný rok sa certifikovaný plyn stal kľúčovou zložkou budúceho trhu v USA, pričom výrobcovia ako EQT a Southwestern sa zaviazali k meraniu metánu a jeho znižovaniu. Objavilo sa aj niekoľko platforiem na uľahčenie obchodovania a sledovania certifikovaných plynových certifikátov – či už spojených s fyzickým zemným plynom alebo oddelených.

Keďže spotrebitelia v USA a Európe chcú znížiť svoju emisnú stopu, Jordan povedalo, že je dôležité, aby priemysel nestratil zo zreteľa problémy súvisiace s energetickou chudobou a inkluzívnosťou. Pripomenul, že dve tretiny svetových obnoviteľných zdrojov sú len v štyroch krajinách – USA, Rusku, Iráne a Katare. „Takže energetická chudoba je niečo, na čo nemôžeme zabúdať pri presadzovaní stratégií dekarbonizácie,“ dodal Jordan.