Zľava: Prezident SPNZ Rastislav Ňukovič, predseda ZMOS-u Jozef Božik, člen prezídia SPNZ Martin Hollý

Bratislava 20. marca 2024 – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) budú spolupracovať pri podpore využívania moderných plynových technológií. Predmetom spolupráce má byť hľadanie energetických úspor, obstarávanie energií a hľadanie efektívnych riešení pre vykurovanie. Po spoločnom rokovaní o tom informovali predseda ZMOS Jozef Božik, prezident SPNZ a generálny riaditeľ spoločnosti Eustream Rastislav Ňukovič a člen prezídia SPNZ a generálny riaditeľ spoločnosti SPP-distribúcia Martin Hollý.

ZMOS a SPNZ už minulý rok rokovali o témach energetickej efektívnosti, znižovania energetickej náročnosti a zároveň dekarbonizácie, ktorá je dnes headlinom v každom štáte EÚ, pripomenul Božik. Ocenil aktuálnu reakciu SPNZ, ktorá ozrejmila, že nová smernica EÚ o energetickej hospodárnosti budov neznamená zákaz vykurovania rodinných domov a verejných budov plynovými kotlami po roku 2040 a výber konkrétnych nástrojov je plne na rozhodnutí  a individuálnych možnostiach jednotlivých krajín, teda aj Slovenska. „Táto téma je pre občanov, obce a mestá mimoriadne citlivá a dôležitá,“ poznamenal predseda ZMOS-u.

„Sme veľmi radi, že ZMOS je partnerom SPNZ pri aktivitách, ktoré smerujú k tomu, aby sme s dekarbonizáciou začali veľmi účinne už teraz tým, že moderné technológie, ktoré sú na trhu, sú zvýhodňované a ponúkané občanom, mestám a obciam práve preto, aby v čase vysokých cien energií a plynu došlo k tomu, že staré technológie budú nahrádzané novými, čím sa výrazne zníži spotreba a zvýši dekarbonizácia,“ zdôraznil Božik s tým, že výsledkom bude znižovanie uhlíkovej stopy a prinášanie zelených technológií, ktoré už v roku 2024 budú dostupné každej domácnosti, mestu a obci.

Aktivity, s ktorými SPNZ prichádza, boli komunikované v rámci SR a sú viac-menej všeobecne známe, podotkol Božik. „Ale je pravda, že chceme zdynamizovať využitie týchto aktivít aj preto, aby sme dokázali čo najúčinnejšie pomôcť našim členom, mestám a obciam v SR, práve v čase, keď bojujeme o každé euro v nadväznosti na obrovské výpadky v podielových daniach, ktoré každoročne znamenajú chýbajúcich minimálne trištvrte miliardy eur,“ konkretizoval Božik, podľa ktorého bol výpadok v tomto roku kompenzovaný len čiastkou 236 mil. eur výnosu dane z príjmov právnických osôb.

Spoločná aktivita SPNZ a ZMOS-u môže zásadným spôsobom pomôcť mestám a obciam na Slovensku v tom, aby dokázali byť efektívne z hľadiska vynakladania verejných zdrojov do systému energetiky a zároveň aby boli dostatočne proekologické s perspektívou vnímania reality platných dokumentov, resp. smerníc, ktoré budú platné v rámci EÚ pre všetky členské štáty od roku 2030 a 2040, ozrejmil predseda Združenia miest a obcí Slovenska. ZMOS sa do prebiehajúcich aktivít vkladá práve preto, aby sa podarilo ešte viac dynamizovať prvky, ktoré pomôžu zvýšiť ekológiu a znížiť spotrebu, v tomto prípade predovšetkým plynu, dodal Jozef Božik.

Prezident SPNZ Rastislav Ňukovič ocenil dohodu so ZMOS-om na rozšírení doterajšej spolupráce, pričom pripomenul memorandum o spolupráci podpísané v roku 2021 týkajúce sa plynovej mobility. „Sme radi, že ZMOS zdieľa náš pohľad na dekarbonizáciu, a to aj s využitím moderných plynových riešení,“ povedal.

Slovensko je druhou najplynofikovanejšou krajinou EÚ, pričom 77 % územia a 94 % obyvateľov má prístup k zemnému plynu. Zároveň sa toto pokrytie kryje s rozložením samospráv, ktoré sú členmi ZMOS-u. „Takže toto rozšírenie spolupráce vnímame ako logickú synergiu,“ poznamenal Ňukovič.

Predmetom spolupráce má byť podľa neho hľadanie energetických úspor, obstarávanie energií a hľadanie efektívnych riešení pre vykurovanie. „Veríme, že táto spolupráca bude úspešná nielen pre naše dva subjekty, ale hlavne pre obyvateľov miest a obcí na Slovensku,“ dodal prezident SPNZ.

Aj člen prezídia SPNZ Martin Hollý ocenil, že ZMOS sa stotožňuje s prístupom k dekarbonizácii a hľadaním riešení prostredníctvom moderných plynových technológií, ktoré sú cenovo dostupné a efektívne. Je to veľmi aktuálne práve v období vysokých cien energií a v období, keď potrebujeme redukovať emisie a zároveň, keď sú verejné rozpočty vyčerpané, uviedol Hollý.

„Som veľmi rád, že ZMOS sa stáva komunikačným partnerom projektu „Môj nový kotol“, v rámci ktorého SPP-distribúcia ponúka zľavu na nákup moderného plynového kondenzačného kotla, a že ZMOS vníma celospoločenský prínos tohto projektu v dvoch rovinách,“ vyzdvihol člen prezídia SPNZ.

Prvá rovina je podľa neho ekonomická, teda snaha pomôcť občanom a domácnostiam pri znižovaní nákladov na energie. Je to práve preto, že vďaka zľavnenému nákupu kotla môžu domácnosti usporiť dvakrát, raz pri zľavnenom nákupe kotla a druhýkrát pri realizácii úspor zo spotrebovaných energií, ktoré práve tento nový moderný plynový kotol ponúka, vysvetlil Hollý. Tieto moderné technológie využívajú aj odpadové teplo, sú preto schopné ušetriť až 23 % na plyne a teda na energiách, čo sa prejaví na poklese účtov pre domácnosti, ktoré si túto technológiu zvolia, vysvetlil.

„Zároveň ide aj o environmentálny prínos, keď s nižšou spotrebou plynu dôjde aj k nižším emisiám, to znamená, že tento projekt má aj pozitívny vplyv na životné prostredie a je v súlade s tým, o čo sa snažíme, znižovať emisie skleníkových plynov na Slovensku,“ uzavrel člen prezídia SPNZ Martin Hollý.