Londýn 24. júna 2021 – Prípravné činnosti by mohli oddialiť uvedenie plynovodu Nord Stream 2 do prevádzky. To by mohlo viesť ruskú štátom kontrolovanú spoločnosť Gazprom k rezervácii ďalších kapacít cez Ukrajinu. Uviedli to viacerí odborníci pre portál icis.com, ktorý sa téme sa venoval.

Prvá z dvoch liniek NS2 bola dokončená začiatkom júna a v súčasnosti sa realizujú aktivity pred jej uvedením do prevádzky. Toky plynu by cez ňu teoreticky mohli začať prúdiť do nasledujúcej zimy.

Igor Juškov, expert Národného fondu pre energetickú bezpečnosť a Finančnej univerzity pre ICIS uviedol, že aktivity pred uvedením do prevádzky budú trvať 1,5 – 2 mesiace, čo by znamenalo štart prvej línie v auguste.

Druhá línia by mohla byť hotová do konca septembra a pred nemeckými voľbami, aj keď proces certifikácie projektu nebude dovtedy s istotou dokončený, uviedol nemecký priemyselný zdroj.

Cieľom spoločnosti Gazprom je dosiahnuť, aby boli obidve línie plne funkčné do začiatku vykurovacej sezóny v Európe (koniec októbra, začiatok novembra), ale pokúsi sa dosiahnuť túto fázu rýchlejšie, tvrdí Juškov.

Jonathan Lagarde, manažér rizík v britskej energetickej spoločnosti, a Thierry Bros, profesor energetiky na parížskej univerzite Science Po, si myslia, že tento rok ešte plyn nebude plynovodom NS2 prúdiť. Aj keby k nejakým tokom došlo, nábeh bude pravdepodobne taký pomalý ako v prípade plynovodu Power of Siberia z Ruska do Číny, uviedol Bros. Ten dosiahol v roku 2020 úroveň 4,1 bcm. Očakáva sa, že v roku 2024 sa dostane na plnú zmluvnú kapacitu 38 bcm/rok. NS2 môže byť v roku 2021 testovaný, ale nie spustený, dodal Bros.

Certifikácia

Uvedenie do prevádzky závisí od nezávislej externej certifikačnej spoločnosti certifikujúcej projekt. Nórska spoločnosť DNV GL, pôvodný certifikátor, na projekte nepracuje a 11. júna uviedol, že sa to nezmení.

Aj keby sa DNV GL opäť zapojila, je podľa icis.com možné, že nebude môcť vydať osvedčenie, pretože po odchode z projektu v januári 2021 prestala monitorovať stavbu plynovodu.

Prvým krokom pri certifikácii je overenie, či sú potrubia bezpečné. Potom nemecký regulačný orgán rozhodne, či je projekt v súlade s pravidlami EÚ, ktoré nariaďujú oddelenie vlastníka plynovodu od dodávateľa plynu, ako aj prístup tretích strán k kapacite potrubia. Tento krok môže byť zdĺhavý, najmä preto, že Gazprom v súčasnosti plne vlastní potrubie aj plyn, ktorý v ňom má prúdiť.

Objemy

Zložitosť pravidiel EÚ ponecháva priestor na množstvo medzier a s dobrými právnikmi mohol Gazprom stále nájsť spôsob, ako využiť všetku kapacitu NS2, 55 bcm/rok, hovorí Bros.

Ak však plynovod nezačne s dodávkami v tomto roku, Gazprom bude pravdepodobne potrebovať ďalšiu tranzitnú kapacitu cez Ukrajinu. V roku 2020 si rezervoval 65 bcm ukrajinskej tranzitnej kapacity, ale cez Ukrajinu poslal k maďarským a slovenským hraniciam iba 50,7 bcm. K 1. júnu 2020 to bolo 19,1 bcm.

V roku 2021 si Gazprom rezervoval 40 bcm a k 1. júnu poslal 19,5 bcm.

Tento rok ale dopyt na jedenástich najväčších európskych trhoch s plynom medzi januárom a májom vzrástol o 15 % nad priemer rokov 2016 – 2020 a európske zásoby bez Ukrajiny sú na osemročnom minime, upozornil icis.com.

„Očakával by som, že si Gazprom rezervuje dodatočné prepravné kapacity najskôr v Poľsku, ktoré je lacnejšie a kde Gazprom ovláda bieloruskú časť, a potom aj na Ukrajine,“ uviedla Agata Loskot-Strachota z Centra pre východné štúdie.

Rezervácia mesačnej alebo krátkodobejšej kapacity je nákladnejšia, ale poskytuje spoločnosti Gazprom flexibilitu a pomáha udržiavať neistotu okolo objemov dodávok, čo môže vytvárať ďalší tlak na to, aby bol NS2 pripravený do zimy, dodala.

V máji si Gazprom nezarezervoval ďalších 63 mcm/deň vydražených na rusko-ukrajinských hraniciach na dodávku v júni, a to napriek tomu, že európske referenčné ceny dosiahli najvyššiu úroveň od roku 2018.

Nerezervovaním ďalšej tranzitnej kapacity cez Ukrajinu, Gazprom trh „vysuší“, takže európski hráči budú žiadať rýchlejšie spustenie ďalšej zásobovacej kapacity, akou je NS2, skonštatoval Juškov.

Nemecká podpora

Nemecko doteraz projekt podporovalo, napriek silnému nesúhlasu niektorých členských štátov EÚ vo východnej Európe. Pozícia nemeckej vlády sa však môže zmeniť, akonáhle Angela Merkelová po voľbách koncom septembra opustí úrad, píše icis.com.

Zelení budú po voľbách veľmi pravdepodobne dôležitou súčasťou budúcej vládnej koalície a sú dôrazne proti NS2, uviedol zdroj z nemeckého parlamentu. Je možné, že nová vláda môže politicky zasiahnuť proti využívaniu plynovodu, dodal zdroj.

Ernst Klaus, nemecký ľavicový poslanec a predseda ekonomického a energetického výboru, však tvrdí, že „nezáleží na tom, kto povedie novú federálnu vládu, pretože v konečnom dôsledku ide o spoľahlivosť vládnych rozhodnutí v Nemecku, ktoré boli predpokladom pre miliardové investície. Ich zrušenie by potom malo za následok vysoké nároky na odškodnenie.“