Singapur 14. septembra 2021 – Spotové ceny skvapalneného zemného plynu (LNG) v Ázii sa v tomto ročnom období obchodujú na rekordných maximách vzhľadom na správy, že obchodníci na celom svete súťažia o získanie dodávok. Analýza globálnych tokov komodity však podľa agentúry Reuters ukazuje, že aj keď obchodníci z Ázie a Európy môžu navzájom súperiť cenami, v dodaných objemoch LNG dochádza k malým zmenám.

Toky do Ázie sú od marca, po vrchole zimného dopytu, podľa objemu takmer stabilné, a to isté platí pre Európu. Inými slovami, existuje len málo dôkazov o tom, že by kupujúci v jednom z hlavných regiónov dopytu dokázali zvýšiť svoj podiel nákladu na úkor kupujúcich v druhom regióne.

To podľa Reuters naznačuje, že hoci ceny rástli, neplatí, že by nadmerný dopyt v jednom regióne priťahoval viac nákladov. Ázia a Európa dostávajú v súčasnosti zhruba rovnaký podiel superchladeného paliva ako v posledných mesiacoch.

Podľa analytikov komoditnej poradenskej spoločnosti Kpler doviezla Ázia v auguste 23,08 milióna ton LNG, čo je mierny pokles z júlových 23,94 milióna (najviac od februára). Ázijský dovoz sa od marca pohybuje medzi 21,2 milióna ton a takmer 24 miliónmi ton v júli, čo je rozpätie iba 2,8 milióna ton.

Podľa spoločnosti Kpler dosiahol augustový dovoz LNG do Európy 4,98 milióna ton, o niečo viac ako 4,69 milióna v júli. Dovoz do Európy bol počas posledných troch mesiacov stabilný na úrovni 5 až 6 miliónov ton, aj keď bol v zime vyšší, čo predstavuje obvyklý sezónny trend.

Kpler očakáva, že súčasná situácia bude pokračovať aj tento mesiac, pričom septembrový dovoz by mal dosiahnuť 22,99 milióna ton do Ázie a 4,95 milióna do Európy.

Stabilné percentá

Pohľade na percentuálny podiel pre každý región ukazuje, že Ázia pravdepodobne v septembri dovezie 76,5 % globálnych dodávok LNG, zatiaľ čo Európa 16,5 %. V auguste to bolo 76,3 % v Ázii a 16,4 % v Európe, v júli bola Ázia na 77,2 % a Európa na 15,1%.

Starý kontinent má podľa odborníkov tendenciu odoberať väčší podiel v prechodnom období medzi ázijskými zimnými a letnými vrcholmi dopytu, pričom maximu tohto roka dosiahla v marci – 27,6 %, keď Ázia odobrala 67,9 % objemu.

Celkovo tak toky LNG nenaznačujú, že by kupujúci v jednom regióne boli schopní konkurovať tým v druhom regióne. Nedávne pohyby cien však môžu naznačovať, že kupujúci v Európe a Ázii musia zvýšiť svoje ponuky na zaistenie svojho podielu na dostupnom náklade.

Kontrakty obchodované v New Yorku odvodené od ázijského benchmarku Japan Korea Marker v pondelok skončili na 18,82 dolára za milión britských tepelných jednotiek (mmBtu). V porovnaní s tohtoročným minimom ( 25. 2. – 5,805 USD/mmBtu) tak získali 224 %.

Európske TTF kontrakty v pondelok uzatvorili na úrovni 21,456 dolára za mmBtu, čo je nárast o 290 % od ich tohtoročného uzavretého minima 5,508 dolára z 3. marca. Cena TTF sa zvyčajne obchoduje s miernou zľavou oproti JKM, ale od 8. septembra sa naopak obchoduje s prirážkou voči ázijskemu markeru.

To naznačuje, že európski kupujúci môžu byť – pre obavy z nedostatku na celom kontinente – ochotnejší zaplatiť vyššie ceny za zabezpečenie zemného plynu na nadchádzajúcu zimu.

Ázijskí odberatelia LNG sa tiež obávajú zimného nedostatku, ale niektorí veľkí dovozcovia, konkrétne India a Pakistan pre súčasné vysoké náklady ustupujú od nákupu spotových nákladov.

Niektorí ázijskí dovozcovia LNG zase majú iné možnosti výroby energie. Japonsko a Čína, dvaja najväčší nákupcovia LNG na svete, môžu zvýšiť produkciu elektriny z iných palív, predovšetkým z uhlia.

To naznačuje, že európski kupujúci môžu byť v nasledujúcich mesiacoch pripravení zaplatiť viac a pritiahnuť spotové náklady z Ázie, uzatvára agentúra Reuters.