Bratislava 8.apríla 2020- Napriek pokračujúcim opatreniam a nejasnosti ako rýchlo sa bude možné v ekonomike vrátiť k „normálnemu“ stavu, respektíve či vôbec, ceny hlavných energetických komodít sa od minulého týždňa obrátili k rastu pravdepodobne na vlne optimizmu, ktorý do situácie vnášajú prijaté a plánované opatrenia na podporu ekonomík jednotlivých štátov. Tiež sa začínajú spomínať scenára postupného uvoľňovania opatrení v niektorých zasiahnutých krajinách vzhľadom na klesajúce počty novonakazených.

Jedna z hlavných tém je naďalej cena ropy, ktorá je okrem poklesu dopytu vyvolanému obmedzujúcimi opatreniami ovplyvňovaná aj rozhodnutiami jednotlivých ťažiacich krajín o objeme komodity na trhu. Vzhľadom na diskusie medzi USA, Ruskom a Saudskou Arábiou o obmedzení ťažby o 10 alebo viac miliónov barelov denne došlo koncom predchádzajúceho týždňa k výraznému rastu ceny Brent z úrovne pod 25 $/bbl až k 35 $/bbl, hoci následne cena korigovala a aktuálne sa hýbe nad úrovňou 32 $/bbl. Rokovanie partnerov je naplánovaná na 9.apríla. Dohoda je veľmi neistá.

Neočakávane došlo aj k výraznému rastu ceny emisnej povolenky, ktorá posunula nahor aj forwardové ceny elektrickej energie, hoci za týmto rastom nie je jasná fundamentálna podpora. Ceny elektriny vplývajú na vývoj cien zemného plynu, keďže ten sa používa na jej výrobu.

Forwardové ceny zemného plynu pre dodávku na nasledujúce roky na nemeckej aj rakúskej burzy od začiatku apríla začali rásť. Uzatváracia cena produktu Cal-21 v Rakúsku bola včera 7.4. 13,938 €/MWh, čo je rast približne 60 centov od hodnoty pred 2 týždňami. Oproti minimu 30.3. je to však rast o viac ako 1 €/MWh. Cena Cal-21 na nemeckom NCG si naďalej zachováva spread v intervale 40 až 50 centov a 7.4. uzatvorila na 14,487 €/MWh a oproti minimu narástla približne v rovnakom rozsahu.

Ceny pre kalendárny rok 2022 sledujú naďalej rovnaký trend. Medziročný spread mierne klesol na úroveň 1,66 €/MWh pre nemeckú cenu a takmer 1,8 €/MWh pre rakúsku. Minimum medziročného rozdielu na začiatku roka bolo 0,7 €/MWh pre oba trhy.

Krátkodobé ceny zemného plynu v regióne rovnako rastú aj keď s miernym oneskorením tohto trendu oproti forwardom. Včerajšia cena pre dodávku 8.4. je 8,64 €/MWh. Počas ostatných dvoch týždňov najprv cena CEGHIX klesla až pod 8 €/MWh aby následne otočila spolu s rastom ostatných komodít.

Zdroj: Powernext.com, CEGH

Nominovaný tok plynu cez Slovensko od začiatku marca cez Veľké Kapušany je naďalej stabilný len s miernymi výkyvmi. Objemy vstupujúce cez tento bod sa hýbu na úrovni 1 000 – 1 200 GWh/deň. Pre Lanžhot sa od 1.apríla vývoj zmenil a došlo k poklesu nominácií na hodnotu približne 500 GWh/deň.

Zdroj: Eustream

Spread medzi letným a zimným produktom na CEGH, ktorý hovorí aj o trhovej hodnote podzemných zásobníkov sa stabilizoval na úrovni 4 €/MWh – vzhľadom na preklopenie sa do letnej sezóny bol spread 21/20 od 28.marca vypočítaný ako rozdiel ceny Q3 a produktu Winter. Stále platí, že pre ďalší rok je spread nižší ale aj tam došlo k jeho rastu nad úroveň 2,5 €/MWh.

Zdroj: CEGH

Zásobníky plynu v EÚ sú aktuálne tesne pod 55% kapacity, takže sa takmer nezmenili za posledné 2 týždne, čo súvisí s postupným ukončením ťažobnej sezóny a prechodom do letnej vtlačnej sezóny. Slovenské zásobníky klesli viac a to na 76%, čo je ale na prelom marca a apríla stále extrémne vysoká hodnota – pred rokom to bolo mierne nad 30%. Ukrtransgaz má naplnenie svojich skladov naďalej stabilné na 51%. Volatilita cien v poslednom období hovorí o pokračujúcej neistote na trhu. Videli sme výrazný pokles cien a následné otočenie ich vývoja do rastovej fázy. Okrem cien ropy sú ďalšie signály nateraz nejasné. Ak v blízkej budúcnosti k dohode o obmedzení ťažby ropy nepríde, budeme svedkami ďalšieho poklesu jej cien, ktoré so sebou potiahnu aj ceny forwardových kontraktov zemného plynu. Krátkodobé ceny budú výraznejšie ovplyvňované spotrebou v priemysle a počasím, ktoré by ale v najbližších dňoch malo tlačiť na pokles spotreby kvôli vyšším teplotám – oproti dlhodobému priemeru až do 4 stupňov a na západe Európy aj viac. Okrem toho máme extrémne plné podzemné zásobníky plynu, ktoré výrazne obmedzujú dopyt po zemnom plyne v letných mesiacoch.