Bratislava 16.septembra 2020- Nestabilná situácia na trhu počas ostatných dvoch týždňov sa preniesla aj do výkyvov cien zemného plynu, ale aj ostatných energetických komodít. Na jednej strane máme rast počtu potvrdených nových prípadov infikovaných koronavírusom nielen vo svete, ale aj v našom regióne, ktorý zvyšuje tlak na pokles cien. Vzhľadom na snahu uplatňovať adresné a nie celoplošné opatrenia je oproti prvej fáze zatiaľ očakávaný len mierny dopad na spotrebu energií.

Opačne pôsobia zvýšené ciele európskej komisie pre redukciu emisií CO2 z 40% na 55% do roku 2030 oproti roku 1990, ako aj návrhy na zníženie počtu povoleniek, ktoré budú na trhu dostupné – tieto tlačia na rast cien elektriny, ale ťahajú aj cenu zemného plynu. Rast cien elektriny a následne aj plynu podporujú aj plánované odstávky jadrových elektrární vo Francúzsku v najbližších rokoch.

Ceny ropy Brent počas predchádzajúceho týždňa klesli pod hranicu 40 $/bbl vzhľadom na prognózu  poklesu globálneho dopytu po tejto komodite ako aj rastu jej zásob. Hurikánová sezóna a prekvapivý pokles zásob tento týždeň tlačia na rast cien a aktuálne sa Brent obchoduje za 41,9 $/bbl. Rastu cien pomáhajú aj ohlásené krátenia exportu zo stranu Spojených arabských emirátov. Ceny plynu v podstate kopírovali trend vývoja cien ropy.

Ohľadom dokončenia alebo skôr zastavenie výstavby plynovodu Nord Stream 2 sa vedie živá diskusia v súvislosti s prípadom otravy Alexeja Navalného. Názory politikov sú však protichodné a nateraz to nevyzerá, že by situácia mala viesť k zablokovaniu dokončenia výstavby projektu. Dopad projektu na ceny plynu v Európe je v každom prípade otázny, nakoľko existuje dostatočná kapacita pre prepravu ruského plynu inou trasou.

Pokračuje odstávka prepravy plynu zo Slovenska na Ukrajinu cez prepojovací bod Budince, ktorá by mala trvať do 22.septembra. Používa sa tak reverzný tok cez Veľké Kapušany, ktorý sa drží na úrovni do 600 GWh/deň. Nominované vstupné toky plynu cez Veľké Kapušany sa pohybujú na stabilnej úrovni pod 1200 GWh/deň. Pre vstup z Lanžhotu vidíme výkyvy medzi 600 – 700 GWh/deň.

Zdroj: Eustream

Naplnenosť zásobníkov plynu v EÚ dosahuje aktuálne 93,5% a za dva týždne vzrástla o 2,4%. Naplnenosť slovenských zásobníkov bola upravená a aktuálne je 91,3%. Zásobníky Ukrtransgazu sa za dva týždne opätovne výrazne naplnili o takmer 4% a aktuálne sú na 87,3% kapacity.

Forwardové ceny zemného plynu pre roky 2021 – 2022 od začiatku septembra až do štvrtku predchádzajúceho týždňa klesali. Následne sa však trend otočil resp. stabilizoval. Closing Cal-21 z 15.9. na CEGH VTP dosiahol 13,862 €/MWh – oproti cene pred dvoma týždňami tak cena klesla o viac ako 0,8 €/MWh. NCG Cal-21 uzatvoril na 13,689 €/MWh. Spread medzi cenami pre rok 2022 a 2021 pre NCG klesol na 1 €/MWh. Pre rakúsky CEGH-VTP medziročný spread tiež klesol na 1,3 €/MWh. Spread medzi rakúskym a nemeckým trhom pre rok 2021 osciluje okolo 0,20 €/MWh.

Zdroj: Powernext.com

Krátkodobé ceny zemného plynu v Rakúsku dosiahli lokálne maximum 4.septembra na hodnote 11,75 €/MWh a následne začali mierne klesať. Od začiatku prebiehajúce týždňa však opäť rastú a dodávka na zajtra sa aktuálne obchoduje na úrovni viac ako 11,4 €/MWh.

Zdroj: CEGH, investing.com

Vypočítaná trhová hodnota zásobníkov sa pohybuje okolo hodnoty 2,0 €/MWh s väčšími výkyvmi kvôli volatilite denných cien. Vzhľadom na postupne sa končiacu vtlačnú sezónu však bude postupne zaujímavé pozerať sa na ďalší rok. Spread 2021/2020 bol od 28.marca do 26.júna vypočítaný ako rozdiel produktu Winter a ceny Q3, po tomto dátume ako rozdiel Winter a priemeru cien M-08 a M-09 a počas septembra dennej ceny. Pre nasledujúci rok sa spread pohybuje len tesne nad úrovňou 2 €/MWh, čo je relatívne nízke číslo.

Zdroj: CEGH