Bratislava 5.augusta 2021- Ceny plynu pokračujú v raste a atakujú pritom svoje historické rekordy. Najbližší mesačný produkt NCG, ktorým je teraz septembrový plyn NCG M09-21, prekonal v tomto týždni 42 EUR/MWh, čo je jeho historicky najvyššia hodnota. Svoje historické maximum dosiahol aj najbližší kvartálny produkt, NCG Q04-21, keď jeho záverečná burzová cena dosiahla 2. augusta hodnotu 41,915 EUR/MWh. Najbližší sezónny produkt, ktorým je teraz zimný plyn NCG Winter-21, svoje historické maximum prekonal už 21. júna, keď prvý krát vystúpil nad úroveň 30 EUR/MWh. Dokonca 2.augusta sa počas dňa aj tento produkt predával za viac ako 40 EUR/MWh. Jediný z najbližších produktov NCG, ktorý ešte neprekonal svoje historické rekordy, je najbližší ročný produkt, NCG CAL22, ktorý sa aktuálne pohybuje okolo úrovne 28 EUR/MWh.

Cena najbližších produktov NCG v EUR/MWh (Zdroj: EEX)

V minulom príspevku zo 14.júla som detailne písal o dôvodoch prudkého rastu cien plynu v tomto roku. Tým hlavným faktorom, na ktorom sa za dva týždne nič nezmenilo, je nedostatok plynu na európskom trhu. Prítok LNG takmer úplne vyschol, Gazprom svoje dodávky nezvyšuje, nórsky Gassco sa stále borí s výpadkami a údržbou a zásobníky sú stále na 11-ročných minimách. Aktuálny vývoj tak dáva za pravdu očakávaniu, že pokles cien plynu je málo pravdepodobný.

Vysoké ceny plynu však spôsobujú, že ubúda paroplynových zdrojov, pre ktoré je ešte výhodné spaľovať plyn a vyrábať elektrinu. Na ich miesto sa, paradoxne, dostávajú uhoľné zdroje. Paradoxne preto, lebo ceny uhlia tiež rastú a ceny emisných sa pohybujú len tesne pod ich historickými maximami.

Na grafe nižšie jasne vidno, ako je pre čím ďalej tým viac paroplynových zdrojov nevýhodnejšie vyrábať elektrinu v porovnaní s uhoľnými zdrojmi. Začiatkom augusta je už pri mesačných cenách plynu NCG M09-21, uhlia API M09-21 a emisných kvót EUA Dec21 výhodnejšie spaľovať čierne uhlie v elektrárni s účinnosťou 38%, ako plyn v paroplynovej elektrárni s účinnosťou 57%.

Ceny plynu NCG M+1 a switching price pre rôzne účinnosti zdrojov v EUR/MWh (Zdroj: EEX)

Obchodníci, ktorí potrebujú dokupovať plyn pre jeho spotrebu a pre vtláčanie do zásobníkov sú ochotní platiť čím ďalej tým vyššie ceny, než prevádzkovatelia paroplynových zdrojov, ktorí, ak im to technické riešenie umožňuje, radšej prepnú na uhlie.

Kritickým obdobím bude posledný štvrťrok tohto roku. V októbri bude končiť letná sezóna, počas ktorej sa plyn tlačí do zásobníkov. Analytici sa obávajú, že ich naplnenosť nemusí pred zimnou sezónou dosiahnuť ani 75%. Stav zásob v európskych zásobníkoch plynu je aktuálne na úrovni 57,2 percenta. Ak príde skorá a silná zima, už vo februári môže byť situácia veľmi vážna. Preto prudko rastú ceny všetkých mesačných produktov a aj Winter-21, Q04-21 a Q01-22.

10-ročný minimálny, maximálny, priemerný a tohtoročný stav zásobníkov v EÚ a vybraných krajinách v percentách počas roka (Zdroj: AGSI+)

Gazprom si je určite vedomý aktuálnej situácie. Myslím si, že si je zároveň vedomý aj toho, že on jediný má dostatočné dodatočné kapacity na to, aby predišiel kritickej situácii v zimných mesiacoch. Napriek tomu v mesačných ukrajinských aukciách dokupuje nad rámec dlhodobého kontraktu s ukrajinským Naftogazom iba pevnú kapacitu 15 miliónov m3 denne a o dodatočnú prerušiteľnú kapacitu, ktorej Ukrajinci ponúkajú pravidelne viac 50 miliónov m3, nemá žiadny záujem. 

Viacerí komentátori špekulujú o tom, že Gazprom sa touto svojou politikou snaží vytvoriť také politicko-ekonomické prostredie, v ktorom sa dostavba Nord Stream 2 bude javiť ako nevyhnutnosť. Ak je to tak, potom mu táto politika vychádza. Po nedávnej dohode medzi USA a Nemeckom sa pravdepodobnosť dokončenia a spustenia tohto plynovodu značne zvýšila. Analytici S&P Global Platts dokonca odhadujú, že jeho komerčná prevádzka by mohla byť spustená už v októbri.

Dalo by sa z toho dedukovať, že ak sa tak naozaj stane, tok ruského plynu do Európy by sa mohol zvýšiť o viac ako 100 miliónov m3 denne. Množstvo prepraveného plynu však bude rásť len postupne. Plný objem by mohol tento plynovod prepravovať až na prelome rokov.

Je pravdepodobné, že akonáhle začne prúdiť plyn cez Nord Stream 2, Gazprom prestane dokupovať dodatočných 15 miliónov m3 dennej kapacity cez Ukrajinu. Bude otázne, či Gazprom pristúpi k znižovaniu toku plynu cez Ukrajinu, keďže ho bude môcť nahradiť plynom cez Nord Stream 2. Podľa zmluvy uzatvorenej koncom roku 2019 má Gazprom do roku 2024 nakúpenú tranzitnú kapacitu cez Ukrajinu formou kontraktu pump-or-pay, teda je povinný za ňu zaplatiť, aj keď ju naplno nevyužije. Zdalo by sa teda nevýhodné platiť a nevyužívať ju. Na takomto princípe však nemá nakúpenú kapacitu cez Poľsko.

Poľským plynovodom Jamal sa aktuálne prepravuje približne 80 miliónov m3 denne. Gazprom sa však začiatkom júla nezúčastnil ani jedinej aukcie na dlhodobé tranzitné kapacity cez Poľsko a Ukrajinu na roky 2021 až 2025. Ponúka sa špekulácia, že po spustení Nord Stream 2 môže Gazprom začať znižovať tranzit plynu cez poľský Jamal.

Ak by to naozaj spravil, bol by to jasný signál k tomu, že európske ceny plynu tak skoro neklesnú. V tejto situácii bude určite veľmi zaujímavé sledovať reakcie európskych, zvlášť nemeckých, politikov na jeho konanie.

Na druhej strane, Gazprom nebude rozhodne riskovať svoje dlhodobé záväzky, ktoré má voči európskym odberateľom. Tie určite naplní aj za cenu dokúpenia drahých kapacít. Ide len o plyn nad ich rámec. Ak ho nedodá, nikto ho nemôže z ničoho obviňovať. Otázkou však je, do kedy a do akej miery bude Európa túto jeho stratégiu akceptovať.V najbližšom období stále považujem prudší pokles cien plynu za málo pravdepodobný.

Ján Pišta je analytikom v konzultačnej spoločnosti JPX, s.r.o., ktorá v pravidelných týždenných intervaloch poskytuje svojim klientom správy o vývoji trhov s plynom a elektrinou. Tieto správy analyzujú aktuálne faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj cien plynu a elektriny v strednej Európe a poskytujú aj indikácie budúceho vývoja cien plynu, elektriny, emisných kvót, uhlia, LNG a ropy. Ak chcete zistiť, čím môžu byť pre Vás tieto správy prospešné, pošlite požiadavku o bezplatnú vzorku aktuálnych týždenných správ na mail jan.pista@jpx.sk.