Brusel 10. júna 2021 – Ceny povoleniek (EUA) v systéme obchodovania s emisiami v EÚ (EU ETS) v súčasnosti rastú príliš rýchlo, čo spôsobuje, že trh je mimoriadne nestabilný. Zdá sa však, že Európska komisia nemá k dispozícii žiadny účinný stabilizačný nástroj, ktorý by situáciu riešil. Nekontrolovaný nárast volatility, ktorý destabilizuje ceny EUA, pritom môže byť pre EU ETS mimoriadne negatívny. Na rôzne aspekty a možné riziká tohto stavu na portáli euractiv.com upozornili analytici Centra pre klimatické a energetické analýzy (CAKE) Robert Jeszke a Sebastian Lizak.

Európska únia čelí výzvam pri realizácii Zelenej dohody a zároveň iniciuje hospodárske zotavenie z kovidovej krízy. „Aj keď sa často diskutuje o financovaní investícií, potrebujeme transparentný politický rámec, ktorý umožní ekonomickú životaschopnosť investícií do technológií priaznivých pre klímu,“ tvrdia odborníci, ktorí v tejto súvislosti pripomínajú, že samotný trh EU ETS preto potrebuje osobitnú pozornosť, najmä pokiaľ ide o rekordné zvyšovanie ceny uhlíka v Únii.

Od apríla 2013 do mája 2021 sa cena emisných kvót EÚ zvýšila na sekundárnom spotovom trhu z 2,75 na 54,34 eura (vyše 1900 %), pričom 2,75 eura je najnižšia cena EUA na sekundárnom trhu od roku 2008, odkedy bolo možné prenášať emisné kvóty medzi jednotlivými obdobiami.

Analytici si preto kladú otázky, aké významné sú tieto zvýšenia a či môže ísť o začiatok cenovej bubliny. „Porovnanie s trhovou bublinou v Spojených štátoch, NASDAQ, ktorá praskla v roku 2000 pred 3000-percentnými 10-ročnými ziskami („dot-com bubble“), naznačuje, že sme zhruba v polovici,“ konštatujú. „Avšak pri porovnaní súčasného intervalu cien EUA a NASDAQ v marci 2000 s kĺzavým priemerom 200 obchodných dní, sú hodnoty úplne rovnaké: Teraz sme na 2,6-krát vyššej ako priemernej hodnote,“ vyčíslili.

Čo teda ovplyvňuje také vysoké ceny EUA? Podľa expertov ceny odrážajú nielen súčasné fundamentálne faktory v EU ETS, ale predpokladajú aj dlhodobé budúce podmienky vrátane sprísnenia emisného stropu do roku 2030 a po ňom (napr. vyššími cieľmi znižovania alebo možnými zmenami v trhovej stabilizačnej rezerve).

Dôvodom je špecifickosť samotného EU ETS vrátane 10-ročných období plnenia požiadaviek a možnosti prenášania povoleniek, ktorá ovplyvňuje subjekty EU ETS, nútené meniť svoje zaisťovacie stratégie. To je náročné pre priemyselné odvetvia, ktoré uprednostňujú ponechanie kvót na účtoch pred predajom a dokonca ich kupujú, aby predišli budúcemu nedostatku.

„Ostatní aktéri na trhu, vrátane hedžových fondov na dlhodobé investície a krátkodobých špekulantov, kupujú EUA ako skvelú príležitosť na získanie zisku. Napríklad trhový podiel hedžových fondov sa od februára 2020 prudko zvýšil zo 4 na 9 % (podľa údajov Refinitiv z apríla 2021),“ priblížili analytici.

Trhové špekulácie a riziko manipulácie

Považujú len za otázku času, kým sa v Európe začnú objavovať produkty pre individuálnych investorov, napr. pre investičné fondy alebo fondy obchodované na burze. Takéto prostriedky sú už k dispozícii v USA, napr. obchodovaný fond KraneShares Global Carbon Exchange Traded Fund má 77-percentný podiel na trhu EUA a aktíva v hodnote 300 miliónov USD.

„Na to, aby ste predpovedali, že to výrazne zvýši dopyt po EUA a rast cien, nemusíte byť trhovým vizionárom. V diskusii o rastúcej úlohe špekulácií na trhu by sme sa mali zamerať na to, či je trh primerane zabezpečený proti riziku manipulácie,“ zdôraznili analytici s tým, že nedávno sa objavilo niekoľko trhových incidentov (napr. neobvyklé zúčtovanie poľských aukcií 1,5 eura nad sekundárnou trhovou cenou alebo články Financial Times, ktoré zreteľne ovplyvnili cenu EUA deň po zverejnení).

Prvý prípad možno podľa analytikov považovať za potenciálne využitie primárneho trhu na manipuláciu s cenou na sekundárnom trhu. Druhý prípad možno považovať za potenciálne profitovanie z vyjadrenia názoru o finančnom nástroji.

O takéto prípady nebol prejavený záujem, aj keď ustanovenia nariadenia o zneužívaní trhu ich označujú za druh manipulácie. „Tieto potenciálne riziká možno považovať za príležitosť na zavedenie lepších ochranných opatrení na trhu vrátane zmeny ustanovení nariadenia o zneužívaní trhu a nariadenia o aukciách,“ tvrdia odborníci.

Stabilizačný mechanizmus

Niet podľa nich pochýb o tom, že ceny EUA v súčasnosti rastú príliš rýchlo, čo spôsobuje, že trh EÚ ETS je mimoriadne volatilný. Na jednej strane je to nepriaznivé pre subjekty, ktoré dodržiavajú pravidlá EÚ ETS, na druhej strane to veľmi prospieva špekulantom, pre ktorých extrémna volatilita znamená viac peňazí.

„Otázkou je, či skutočne chceme špekulantov „kŕmiť“ volatilnými cenami EUA, alebo či by sme sa namiesto toho mali usilovať o ich stabilizáciu,“ pýtajú sa analytici.

Účastníci, ktorí dodržiavajú systém EU ETS, by mali dostávať istý druh záruky, že v prípade extrémnej situácie na trhu má EK transparentný mechanizmus, ktorý je možné aktivovať. Takýto „poistný ventil“ bude nevyhnutný pre stabilizáciu účastníkov EU ETS, prispievajúcu k lepšiemu plánovaniu budúcich investícií.

Zdá sa, že EK v súčasnosti nemá také účinné nástroje na stabilizáciu cien, myslia si experti. Mechanizmus v čl. 29a smernice o EU ETS – ktorý umožňuje uvoľniť 100 miliónov kvót z rezervy stability trhu a dražiť ich v prípade náhleho zvýšenia cien EUA – nemožno nazvať takýmto nástrojom. Jeho aktivácia je prakticky nemožná vzhľadom na súčasnú štruktúru a problémy s interpretáciou ustanovenia.

V závislosti na interpretácii by cena EUA musela dosiahnuť v priemere 72 – 74 eur do júna 2021 (od začiatku roku 2021 je to približne 40 EUR) alebo priemerných 80 – 84 eur v nasledujúcich šiestich mesiacoch, na základe dvojročného kĺzavého priemeru.

Akékoľvek spustenie mechanizmu by navyše bolo podmienené pozorovanou zmenou ceny „nezodpovedajúcej meniacim sa trhovým fundamentom“. „Tento koncept sa môže vzťahovať na každú zmenu, ktorá má vplyv na EU ETS, a pretože ten sa neustále mení, vyvstáva otázka, ktoré zmeny „zásadne“ neovplyvnia trh,“ skonštatovali analytici.

Aktivácia mechanizmu je podmienená aj zasadnutím Výboru pre zmenu podnebia, ktoré môže chvíľu trvať. Toto všetko ukazuje, že EK má v tejto veci rozhodujúci hlas a jej interpretácie určujú, či dôjde k nejakému zásahu na trhu.

Nasledujúce preskúmanie rezervy trhovej stability by mohlo byť skvelou príležitosťou na zavedenie mechanizmu stabilizácie cien. Jedným z prvkov, ktoré by sa mali brať do úvahy, je možnosť odhlásiť sa zo zrušenia EUA v rezerve trhovej stability po roku 2023 („mechanizmus zneplatnenia“).

„Tieto opravné položky sa môžu stať cennými aktívami v budúcnosti, keď sa situácia na trhu drasticky zmení a bude potrebný zásah. Nekontrolovaný nárast volatility, ktorý destabilizuje ceny EUA, by bol pre EU ETS mimoriadne negatívny,“ zdôraznili analytici.

Znižovanie dôvery účastníkov prostredníctvom nedostatočnej stabilizácie cien a predvídateľnosti v súvislosti s plánovaním budúcich investícií je poslednou otázkou, ktorej chce EK čeliť tesne pred diskusiou o balíku „Fit for 55“ plánovanom na júl, uzavreli Robert Jeszke a Sebastian Lizak .

Foto: Photodune