Bratislava 27.novembra 2020- Hlavný cenový signál pre energetický trh aktuálne dáva vývoj pandémie a s tým spojené ohlásenia vysokej účinnosti ďalších vakcín, ktoré budú v blízkej budúcnosti dostupné pre použitie. Okrem už skôr spomínanej očkovacích látok od Pfizer-BioNTech sú to vakcíny od spoločností Moderna a AstraZeneca. Optimizmus prináša posun v procese prechodu budúceho amerického prezidenta Joe Bidena do Bieleho Domu. Očakáva sa od neho štandardizácia vzťahov nielen v zahraničnej politike. Vzhľadom na rozloženie síl v kongrese to však nebude mať s presadzovaním zmien ľahké.

Najrýchlejšie na to reaguje cena ropy, ktorá sa z úrovní okolo 40 dolárov za barel v priebehu niekoľko týždňov dostala až nad hranicu 48 $/bbl, čo predstavuje viac ako 20% nárast. Podobný trend rastu zaznamenala tiež cena emisnej povolenky, ktorá sa z úrovne 23 €/tCO2 na začiatku mesiaca posunula k úrovni 28 eur. Pohľad na ceny zemného plynu však takéto nárasty neukazuje, hoci ceny ropy a zemného plynu boli historicky výrazne prepojené. V cenách plynu sa viac zohľadňujú krátkodobejšie faktory, ako je očakávanie počasia počas nasledujúcej zimy, ako aj naplnenosť zásobníkov a ceny LNG.

Podľa názoru analytikov Reuters je možné, že ázijské ceny LNG pre túto zimnú sezónu už dosiahli vrchol, keďže hlavní kupujúci si už zabezpečili dostatok dodávok pre svoje potreby. Cena pre januárové dodávky indexu JKM však v posledných dňoch skáče hore a opäť nadol bez jasného trendu a je stále na relatívne vysokej úrovni 6,95 $/MMBtu. Cena pre január na holandskej burze TTF je tesne nad 14 €/MWh, čo je asi 4,86 $/MMBtu. Cena na americkom Henry Hube je aktuálne pre január približne 2,90 dolára. Vidíme tak dostatočnú maržu pre dodávky amerického LNG na náš kontinent.

Vývoj krátkodobých cien plynu nesleduje jasný dlhodobejší trend. Aktuálne ochladenie by malo priniesť rast dopytu a s tým spojený rast ceny. Po poklese cien na predchádzajúci víkend, kde sa cena na CEGH dostala na úroveň 12,4 €/MWh tento týždeň vidíme postupný rast a cena na dodávku 26.novembra je aktuálne o viac ako euro vyššie na 13,48 €/MWh. V porovnaní so situáciou pred rokom sú však ceny stále výrazne nižšie.

Aktuálne úrovne krátkodobých cien zemného plynu sú priaznivé aj pre účinné plynové elektrárne, ktoré vzhľadom na solídnejšie ceny elektrickej energie pre ďalšie mesiace dosahujú pozitívne marže. Výnimkou sú štandardne víkendové dni, kedy spotové ceny elektrickej energie výrazne klesajú s poklesom dopytu. Plynové elektrárne nahradzujú špinavšie uholné zdroje, ktorých ekonomika je viac ovplyvnená rastúcou cenou emisných povoleniek.

Zdroj: CEGH.at

Ako je vidieť aj v grafe nižšie trend vývoja forwardových cien zemného plynu a cien ropy sa minulý týždeň výrazne odpojil, kedy ceny zemné plynu z úrovne nad 14 €/MWh s dodávkou budúci rok klesli po 16.novembri postupne o takmer jedno euro. Následne však opäť začali rásť a 25.novembra bola zatváracia cena na rakúskom CEGH pre rok 2021 13,79 €/MWh, čo je len mierne viac ak cena NCG pre tento produkt, ktorá bola 13,781 €/MWh. Cena pre rok 2022 na CEGH VTP bola 14,8 €/MWh, Cal-22 na NCG uzatvoril na 14,493 €/MWh. V porovnaní s cenovou úrovňou pred dvoma týždňami tak vidíme pri produktoch Cal-21 pokles tesne nad 20 centami za MWh. Dodávka pre rok 2022 zlacnela takmer rovnako.

Spread medzi cenami pre rok 2022 a 2021 sa oproti úrovni pred dvoma týždňami zásadne nezmenil, hoci počas niektorých dní vyskočil aj na vyššie úrovne. Ročné ceny pre rok 2021 v Rakúsku a Nemecku sa stále držia na takmer rovnakých úrovniach. Pre rok 2022 to už neplatí a NCG je nižšie o 30 centov.

Zdroj: powernext.com

Nominované toky prepravovaného plynu cez Slovensku zostávajú na podobných úrovniach ako v predchádzajúcich týždňoch. Preprava plynu smerom na Ukrajinu cez Veľké Kapušany sa drží na nule. Tok cez Budince je na hodnotách pod 100 GWh/deň s výkyvmi smerom nadol. Nominovaný tok na Slovensko cez Lanžhot zostáva na nízkych hodnotách. Preprava cez Veľké Kapušany smerom na západ sa drží okolo 1,3 TWh/deň. Od 18.novembra tam beží údržba, ktorá však nemá dopad na fyzický tok plynu.

Zdroj: eustream

Naplnenosť zásobníkov plynu v EÚ dosahuje 90,8% a za dva týždne klesla o 2,8%. Naplnenosť slovenských zásobníkov klesla pomalšie a to o 2% a aktuálne je 90,3%. Stav zásobníkov Ukrtransgazu je reportovaný vo výške 72,1% a za toto obdobie klesol o 3,3%.

Spread zima-leto pre nasledujúci rok vypočítaný podľa cien sezónnych produktov na rakúskom CEGH sa pohybuje naďalej výrazne pod úrovňou 2 €/MWh. Oproti hodnotám až do 6 €/MWh, ktoré boli dosiahnuté pre prebiehajúci rok je to výrazný pokles.

Zdroj: powernext.com