Bratislava 11.júna 2020- OECD predpokladá, že návrat výkonnosti ekonomiky k predkrízovým číslam bude trvať približne dva roky. Prípadné ďalšie výrazné vlny šírenia koronavírusu môžu viesť k ďalším prepadom ekonomiky a ešte dlhšiemu obdobiu návratu k predkrízovým číslam.

Obrovský prebytok zemného plynu v Európe vedie k tomu, že aj v čase výpadkov dodávok od hlavných dodávateľov je dopad na ceny obmedzený. Pokiaľ nedôjde k výraznejšiemu obmedzeniu ponuky nedá sa nateraz očakávať rast cien.

Ďalším faktorom sú rastúce zásoby LNG v Európe, ktoré sú na rekordných úrovniach. Viaceré dodávky LNG z USA boli síce pre najbližšie mesiace zrušené, ide o niekoľko desiatok lodí, no Katar, ktorý je jedným z najväčším exportérom LNG vo svete, však v dodávkach pokračuje. Nemá záujem o stratu trhového podielu.

Podľa svetovej energetickej agentúry poklesne celkový dopyt po plynu tento rok o 4%, teda asi 150 mld. m3. Jedným z dôvodov je pokles záujmu o LNG pre zníženú spotrebu plynu v priemysle zasiahnutom pandémiou.

OPEC+ v sobotu schválil predĺženie obmedzenia ťažby v objeme 9,7 mil. barelov denne do konca júla. Ropa Brent však počas nasledujúcich dní mierne stratila na hodnote nakoľko viacero hráčov zrušilo dodatočné dobrovoľné obmedzenia a aktuálny pokles dopytu na trhu je zjavne vyšší ako obmedzenie zo strany OPEC. Rastúce zásoby ropy v Spojených štátoch amerických rovnako tlačili na pokles cien. Brent sa aktuálne drží tesne nad 40 dolárovou hranicou. V pondelok bol pritom na lokálnom maxime vo výške 43,41  $/bbl.

Naplnenosť zásobníkov plynu v EÚ vzrástla na 74,7% kapacity. Voľné kapacity sú tak čím ďalej tým viac obmedzené, čo bude na konci vtlačnej sezóny výrazne tlačiť na pokles krátkodobých cien.  Naplnenosť slovenských  zásobníkov rástla mierne nižším tempom a aktuálne sú plné až na 81%. Objem Ukrtransgazu je na 60% kapacity a pohybuje sa v rovnakom trende.

Ceny zemného plynu s dodávkou na nasledujúci rok na nemeckej aj rakúskej burzy sa naďalej pohybujú vo veľmi úzkom pásme. V prvý júnový deň dosiahli tieto produkty tohtoročné minimá. Cal-21 na rakúskej burze zatváral na 12,547 €/MWh. NCG Cal-21 dosiahol na 12,208 €/MWh. Odvtedy ceny vrástli najmä s pozitívnym impulzom od cien ropy. Od začiatku prebiehajúceho týždňa však opäť mierne klesali a 10.júna bola zatváracia cena v Rakúsku pre Cal-21 na 12,975 €/MWh. Nemecký NCG Cal-21 uzatvoril na 12,547 €/MWh.

Ceny pre kalendárny rok 2022 si na oboch sledovaných trhoch udržali približne rovnaký spread – pre NCG tesne pod 2 €/MWh a pre rakúsky CEGH-VTP tesne nad 2 €/MWh.

Zdroj: Powernext.com

Krátkodobé ceny zemného plynu v Rakúsku sa začiatkom tohto týždňa vrátili nad hranicu 6 €/MWh. Následne však opäť klesli a aktuálne sa cena pohybuje okolo úrovne 5,5 €/MWh, čo je stále o asi 1€ vyššie ako pred dvomi týždňami. Od začiatku mesiaca sledujú podobný trend ako ceny ropy.

Zdroj: CEGH, Investing.com

Nominované toky plynu cez Veľké Kapušany a Lanžhot sa po výraznej volatilite na prelome mesiacov vrátili do štandardných úrovní. Pre Kapušany hodnoty oscilujú okolo 1,15 TWh/deň. Objemy pre Lanžhot sú na úrovni okolo 500 GWh/deň. Od júna tiež došlo k zvýšeniu nominovaných tokov na Ukrajinu z hodnoty 150 -160 GWh/deň v apríli a máji na približne 350 GWh/deň.

Zdroj: eustream

Hodnota zásobníkov daná spreadom medzi letným a zimným produktom na CEGH poklesla až k 5 €, vďaka rastúcej cene produktu Q3. Následne po poklese hodnoty dodávky v Q3 sa spread vrátil k 5,5 €/MWh. Vzhľadom na preklopenie sa do letnej sezóny je spread 21/20 od 28.marca vypočítaný ako rozdiel ceny Q3 a produktu Winter. Pre nasledujúci rok vidíme stabilný vývoj spreadu okolo úrovne 2,5 €/MWh.

Zdroj: CEGH

Začínajúca sa letná sezóna a postupné otváranie hraníc na európskom kontinente môže na jednej strane pomôcť zlepšeniu ekonomického stavu zasiahnutých ekonomík. Na druhej strane výrazne zvyšuje riziko zvýšeného šírenia koronavírusu, ktoré by mohlo viesť k znovuzavedeniu obmedzujúcich opatrení. Nervozita z očakávania naštartovania ekonomického rastu sa bude preto prenášať aj do vývoja cien energetických komodít.