Bratislava 22. apríla 2020 – Hoci automobily na stlačený zemný plyn (CNG) sú z hľadiska produkcie emisií pri zohľadnení celého životného cyklu šetrnejšie než elektromobily, ich budúcnosť sa v Európe komplikuje. Môžu za to emisné normy akcentujúce hlavne výfukové emisie, ktoré auto produkuje, ich ďalšie plánované sprísňovanie, ako aj zmazávanie cenového rozdielu medzi CNG a tradičnými palivami. Problematike sa venuje český týždenník Euro, ktorý pripomína, že od CNG sa odvracia aj značka Volkswagen.

Ešte na začiatku minulého roka pritom oznámila, že do modelového portfólia pridá rad nových LNG a značka Seat dostala za úlohu kompletný vývoj technológie CNG pre celý koncern. Výsledkom bol aj nový motor. VW však s vývojom áut na CNG končí. „Ak chceme dosiahnuť ciele v oblasti životného prostredia a ekologickej mobility, musíme sa zamerať len na elektromobily. Ostatné sektory by boli iba plytvaním času,“ vyhlásil šéf vývoja koncernu Frank Welsch pre Handelsblatt.

Koncern dúfal, že CNG mu pomôže znížiť emisie. Napriek 19 modelom v ponuke však vlani celosvetovo predal len 110-tisíc kusov. Nedarilo sa im ani v Európe okrem Talianska, kde sa vlani predalo 38.615 áut z 65.581 v celej Únii. Nízke predaja tak nedokázali dostatočne znížiť emisný priemer celej automobilky. EÚ aktuálne vyžaduje, aby vozidlá mali v priemere menej ako 95 gramov CO2 na kilometer, v opačnom prípade bude automobilky pokutovať.

Problémom však podľa týždenníka Euro je, že sa európske normy zameriavajú len na lokálne výfukové emisie CO2, ktoré automobil vypúšťa. CNG pohon však pri komplexnom pohľade vychádza lepšie, než sa môže zdať.

Zo štúdie spoločnosti Joanneum Research pre automobilovú federáciu FIA vyplýva, že z hľadiska produkcie skleníkových plynov za celý životný cyklus sú elektrické autá menej šetrné než plynové. Okrem emisií vznikajúcich pri prevádzke započítavali autori analýzy aj emisie z výroby a recyklácie vozidla, ako aj z výroby pohonných hmôt. Zahrnuli tiež produkciu metánu u plynných palív a oxidu dusného v prípade biomasy. Za modelový automobil poslúžil kompaktný model v triede Golf.

Pokiaľ ide o energetický mix, štúdie pracovala s dátami z Nemecka, ktoré v roku 2018 dosiahlo podiel OZE 34,9 %. Podľa výsledku nebude elektromobil ku klíme nikdy šetrnejší ako auto na CNG s 15-percentným podielom biometánu. Ak by všetka elektrina bola z OZE, potom by bol elektromobil šetrnejší po najazdení 48.000 km. Táto situácia však zatiaľ neexistuje.

Hoci VW sa rozhodol s CNG nepokračovať, značka Škoda oznámila, že jej modely Scala a Kamiq na CNG doplní aj Octavia 4. generácie. „CNG je čistejší ako bežné spaľovacie motory a pri spaľovaní plynu nevznikajú takmer žiadne častice. Navyše je táto technológia okamžite k dispozícii a je účinná,“ skonštatoval odborník značky na CNG Philip Paul s tým, že pohon CNG zostane v ponuke Škody aj v nasledujúcich rokoch.

Plynovým autám nenahráva ani vývoj cien pohonných hmôt. Na rozdiel od benzínu, nafty a LPG cena CNG neklesá, pretože pokles ceny ropy naň nemá vplyv. Od januára cena CNG poskočila aj pre vyššiu daň. Najlacnejší CNG v Čechách stojí 23,50 korún za kg, kým liter Naturalu je možné kúpiť aj za 23,60 korún, čiže rozdiel sa takmer zmazal.

Auto na CNG sa stále cenovo oplatí, potrebuje však dlhšiu dobu používania. Napríklad Škoda Scala s motorom 1.0 TSI G-Tec vo výbave Style vyjde na 462.900 korún, s benzínovým 1.0 TSI na 432 900 korún. CNG model je teda o 30-tisíc drahší, má však nižšiu spotrebu 3,5 kg na 100 km proti 5,0 litrom benzínu. Auto na plyn by sa pri tankovaní za aktuálnu cenu na najlacnejších staníc oplatilo za takmer 84-tisíc km.

Situáciu CNG vozidiel komplikujú aj zámery EÚ v boji proti emisiám CO2, ktorý chce ešte pritvrdiť. „V roku 2023 dôjde k revízii celého systému. Ak sa vyhodnotí pozitívne, mal by platiť cieľ 80,8 gramov CO2 pre rok 2025 a 59,4 gramov pre rok 2030, „povedal vo februári Radek Novák, autor analýzy Českej sporiteľne, skúmajúcej vplyv emisných opatrení na automobilový priemysel.

V takom prípade by CNG pohon napriek svojej nižšej produkcii emisií prestal dávať zmysel a automobilky budú vyvíjať len elektromobily s nulovými emisiami CO2 na výfuku. Volkswagen už do ich vývoja investoval 50 mld. eur, teda asi 1,37 bilióna korún. Výsledkom tejto investície má byť 70 nových elektrických modelov.