Bratislava 23.júla 2020 – Po tom, ako cena povolenky CO2 vystrelila až na úroveň 30,80 €/t, postupne začala klesať a dostala sa pod 26-eurovú hranicu. Podobným vývojom reagovali forwardové ceny elektriny i zemného plynu v regióne. Ceny zemného plynu pre nasledujúce roky sa vrátili skôr k nízkym úrovniam, dosahovaným ešte pred niekoľkými týždňami.

Schválenie 750 miliardového balíka slúžiaceho na pomoc obnove ekonomík krajín EÚ môže byť dôležitým signálom pre trhy. Vzhľadom na priority, ktoré majú byť z tohto balíčka v najbližších rokoch adresované, je vplyv na ceny energetických komodít nejasný. Najmä z pohľadu zemného plynu, ktorý má problematické renomé nedostatočnej ekologickosti, hoci jeho prínosy sú najmä v kratšej dobe neodškriepiteľné.

Ceny zemného plynu tak budú ovplyvňovať prepravné cesty, či už prostredníctvom plynovodov, ale aj LNG. V nasledujúcich týždňoch by mal opäť narásť objem dodávok LNG do Európy vzhľadom na ohlásené počty tankerov. Navyše množstvo plných LNG tankerov zatiaľ čaká na mori na nárast krátkodobých cien počas zimy.

USA hrozia ďalšími sankciami pre spoločnosti, ktoré sú zapojené do výstavby plynovodov Nord Stream 2 a druhej fázy TurkStream. Vzhľadom na to, aké množstvo spoločností je zapojených alebo prepojených s týmito projektmi, je otázne ako budú Spojené štáty americké, ale aj zasiahnuté firmy postupovať. Napriek sankciám je dokončenie týchto projektov otázkou relatívne krátkeho času, hoci takéto zásahy vždy znamenajú posuny termínov. Pre Nord Stream 2 zostáva položiť menej ako 150 km plynovodu a očakáva sa, že by sa to malo podariť do konca prvého kvartálu nasledujúceho roka. Jedným z cieľov tohto projektu je v čo najväčšej miere obísť alebo znížiť používanie prepravných trás cez Ukrajinu, čo má priame dopady aj na slovenský eustream. Zo strednodobého pohľadu je možné očakávať zvýšenú spotrebu zemného plynu v Nemecku, ktoré bude potrebovať nahradiť uholné a jadrové zdroje na výrobu elektrinu. Bez dodatočných prepravných trás nebude možné pokryť dopyt.

OPEC+ zníži od augusta škrty na 7,7 mil. barelov za deň. Spotreba ropy už ale globálne rastie, takže nižšie obmedzenia by nemali mať negatívny dopad na cenu. V posledných dňoch ceny ropy Brent vzrástli nad 44 $/bbl, hoci jedným z dôvodov rastu môže byť oslabenie dolára, ktoré tlačí investorov do nákupu iných bezpečných aktív, čo môže byť aj ropa. Zásoby ropy a ropných produktov sú v USA aj v Číne stále na vysokých úrovniach, takže očakávanie ďalšieho výraznejšieho rastu cien by bolo nateraz prehnané.

Naplnenosť zásobníkov plynu v EÚ vzrástla za dva týždne o 2,7% na 84,3% kapacity, teda tempo mierne kleslo. Slovenské zásobníky však vzrástli rýchlejšie na aktuálnych 89,28%. Zásobníky Ukrtransgazu sú aktuálne na 69,8% kapacity.

Po dosiahnutí lokálneho maxima 7. a 8. júla si forwardové ceny zemného plynu s dodávkou na nasledujúci rok na nemeckej aj rakúskej burze držali ešte niekoľko dní relatívne vyššie úrovne. Od stredy predchádzajúceho 30. týždňa však začali klesať a z lokálneho maxima stratili do včerajšieho konca obchodovania okolo 80 centov. Včerajšia uzatváracia cena na rakúskom CEGH VTP dosiahla pre Cal-21 12,906 €/MWh. NCG Cal-21 uzatvoril na 12,651 €/MWh. Podobný pokles zaznamenali aj ceny pre rok 2022.

Spread medzi cenami pre rok 2022 a 2021 pre NCG opäť mierne vzrástol na 1,9 – 1,95 €/MWh a pre rakúsky CEGH-VTP sa pohybuje okolo úrovne 2,0 €/MWh. Spread medzi rakúskym a nemeckým trhom pre rok 2021 sa naďalej pohybuje v intervale +/- 0,05 €/MWh okolo 20 centov na MWh.

Zdroj: Powernext.com

Krátkodobé ceny zemného plynu v Rakúsku sa po prelomení úrovne 7 €/MWh vrátili k hodnote o euro nižšej, kde sa pohybujú relatívne stabilne.

Zdroj: CEGH, Investing.com

Nominované toky plynu cez Veľké Kapušany sa pohybujú na stabilnej úrovni napriek odstávke plynovodu Nord Stream, ktorá v minulosti viedla k rastu tokov cez iné krajiny. Pre Lanžhot vidíme za ostatné týždne väčšie medzidenné pohyby. Objem prepravy späť na Ukrajinu cez výstupný bod Budince je stabilne nad 400 GWh/deň.

Zdroj: Eustream

Trhová hodnota zásobníkov pre ďalšiu sezónu daná spreadom medzi letným a zimným produktom na CEGH sa drží naďalej nad úrovňou 5 €/MWh. Spread 2021/2020 je od 28.marcom do 26.júnom vypočítaný ako rozdiel produktu Winter a ceny Q3, po tomto dátume ako rozdiel Winter a priemeru cien M-08 a M-09. Pre nasledujúci rok spread narástol až k hodnote 3,0 €/MWh.

Zdroj: CEGH