Londýn 16. augusta 2021 – Éra lacného zemného plynu môže byť nenávratne preč. Berúc do úvahy vývoj cien na svetových trhoch, rastúci dopyt po plyne v počas horúcich liet na výrobu energie pre chladenie a v zime na kúrenie, potscovidové zotavovanie ekonomík spotrebúvajúcich viac energie, ako aj pozíciu plynu ako premosťovacej technológie na ceste ku klimatickej neutralite to tvrdí portál oilprice.com.

Pripomína, že v USA sa prednedávnom (5. 8.) americké plynové futures vyšplhali na 31-mesačné maximum 4,16/MMBtu, o čo sa zaslúžili predpovede horúceho počasia a prudký nárast svetových cien plynu, ktoré zabezpečia, že vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG)  z USA zostane na rekordných maximách.

Prognostici Refinitivu predpovedali, že priemerný dopyt po plyne vrátane vývozu sa v minulom týždni vyšplhal na 94,5 bcfd, kým týždeň predtým dosahoval 90,9 bcfd, pretože dopyt po chladení stále rastie. Prognóza na aktuálny týždeň je nižšia, než sa predpokladalo, pretože niektoré generátory budú namiesto plynu spaľovať uhlie, keďže ceny plynu stále rastú. Nie však v takom veľkom rozsahu, aby to zastavilo „pochod“ zemného plynu, tvrdí oilprice.com s tým, že je to skvelá správa pre americký LNG.

V období od januára do júna 2021 jeho vývoz vyskočil medziročne o 42 % na priemerných 9,6 miliardy kubických stôp denne (Bcfd) v porovnaní s prvým polrokom 2020. Najväčším nákupcom zostala Ázia, kam do konca mája smerovalo 46 % exportu.

Európske ceny

Portál obracia pozornosť na správu denníka Financial Times, podľa ktorého sa ceny zemného plynu v Európe a Ázii prudko zvýšili z dôvodu nižších dodávok, poklesu objemu produkcie v Európe a nižšiemu vývozu z Ruska.

Európske ceny zemného plynu v reakcii na tieto aspekty sa prvýkrát zvýšili na približne 40 eur za mWh (~ 14/MMBtu), pričom ceny zemného plynu vo Veľkej Británii sú najvyššie za posledných 16 rokov. Ešte horšia situácia je v Ázii, kde ceny plynu dosiahli 15 dolárov/MMBtu

Navyše sa očakáva sa, že kríza v dodávkach sa v nasledujúcich týždňoch zintenzívni, píše oilprice.com „Pokiaľ je niečo prekvapujúce, tak to, že obavy nie sú ešte väčšie,“ povedal pre FT Tom Marzec-Manser z ICIS. Čo sa týka dodatočných dodávok, na svete podľa neho nie je veľa možností. „Rusko je skutočne jediným použiteľným zdrojom dodávok, ale nevieme, kedy by mohlo začať s dodatočnými dodávkami. Takže obchodníci z celého sveta, od Japonska po Brazíliu, začínajú sledovať aj európske ceny,“ dodal.

Dopyt po zemnom plyne sa na celom svete silno oživil, čiastočne v dôsledku oživenia ekonomiky po pandémii, ale aj v dôsledku extrémnych poveternostných udalostí. Dlhá zima v Európe a suchá na miestach ako Brazília zvýšili spotrebu zemného plynu.

Plyn ako most

Oilprice.com pripomína aj silnú pozíciu zemného plynu v USA, kde fosílne palivá slúžia ako hlavný pilier energetického mixu, pričom takmer polovica amerických domov používa plyn na vykurovanie. Pri prechode z fosílnych palív na obnoviteľné zdroje, ktorý je v mnohých štátoch USA v plnom prúde, slúži zemný plyn ako premosťovacie palivo, vďaka ktorému má byť prechod plynulejší a menej znepokojivý.

„Zemný plyn a LNG sú vďaka svojmu priaznivejšiemu emisnému profilu považované za most pri prechode na energiu z obnoviteľných zdrojov, pretože produkujú o 30 % menej CO2 ako vykurovací olej a o 45 % menej ako uhlie,“ konštatuje portál, podľa ktorého je veľmi pravdepodobné, že pôjde o dlhodobý trend.

Hoci súčasný rast cien plynu poháňajú krátkodobé faktory, ako sú prerušenie dodávok, oživenie globálneho hospodárstva a či prestávka pri budovaní nových exportných LNG závodov, stále viac sa rozširuje konsenzuálny názor, že štrukturálne zmeny spojené s energetickým prechodom spravia z tohto rastu novú normu, tvrdí oilprice.com.

Aby toho nebolo málo, investície do nových plynových polí v priebehu rokov klesali pre výzvy klimaticky „uvedomelých“ investorov a vlád. Pritom vysoké ceny uhlíka v Európe nútia energetické spoločnosti rýchlo prejsť na zemný plyn. Čína je pripravená spoliehať sa na plyn viac ako kedykoľvek predtým, zatiaľ čo mnoho vlád v južnej a juhovýchodnej Ázii plánuje desiatky nových plynárenských závodov, ktoré by rýchlo naplnili rastúcu potrebu elektrickej energie. Prechod na zemný plyn je navyše možné vykonať relatívne rýchlo, s obmedzeným nasadením kapitálu.

S niekoľkými ďalšími životaschopnými možnosťami sa svet bude aj naďalej viac spoliehať na čistejší plyn, aby dosiahol krátkodobé ekologické ciele.

„Bez ohľadu na to, ako sa na to pozeráte, plyn bude prechodným palivom na ďalšie desaťročia, pretože veľké ekonomiky sa zaviažu splniť ciele v oblasti uhlíkových emisií. Cena plynu v strednodobom horizonte pravdepodobne zostane vysoká a z dlhodobého hľadiska sa zvýši,“ povedal agentúre Bloomberg generálny riaditeľ spoločnosti Macro-Advisory Chris Weafer.

Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry je zemný plyn skutočne jediným fosílnym palivom, u ktorého sa očakáva, že v súčasnom desaťročí zaznamená výrazný rast, pričom podľa prognózy sa dopyt do roku 2024 zvýši o 7 % oproti úrovni pred COVID-19. Očakáva sa, že najmä dopyt po LNG zostane silný, pričom prognóza dopytu spoločnosti McKinsey & Co hovorí do roku 2035 o raste 3,4 % ročne.

Nedostatok kapitálových investícií však znamená, že dodávky zemného plynu budú pravdepodobne obmedzené. Od začiatku roku 2020 bolo s výnimkou rozsiahlej expanzie v Katare schválených len zopár nových exportných LNG projektov. Napríklad Saudská Arábia plánuje rozvíjať obrovské plynové pole Jafurah, ale značná časť tohto plynu pravdepodobne skončí v jeho projekte zeleného vodíka, uzavrel oilprice.com.