Londýn 15. augusta 2022 – Európe môže túto zimu chýbať zemný plyn. Pre portál spglobal.com to uviedli zdroje z obchodného prostredia, podľa ktorých v prípade chladnej zimy alebo ďalšieho zníženia ruských dodávok nemusia postačovať ani naplnené zásobníky.

Počas pokračujúcej debaty o tom, či kontinentu úplne dôjdu už teraz marginálne dodávky, medzi opýtanými obchodníkmi panovala zhoda, že ceny môžu ešte rásť a v čase špičkového dopytu sa môžu objaviť lokálne problémy s dodávkami.

Veľkoobchodné zmluvy na zimu 2022 pritom naďalej dosahujú maximá. Britský NBP stanovil 10. augusta nový rekord pre predsezónny kontrakt, keď dosiahol 504 pencí/therm (hodnotenie Platts Market on Close od S&P Global). Obchodné údaje poskytnuté spoločnosti naznačovali, že 11. augusta kontrakt dosiahol 520 p/th.

Podľa zdroja z trhu, ktorý reagoval na nový rekord, sa zdá „že ľudia si uvedomujú, že v súčasnej situácii nie je dostatok priestoru na prekonanie zimy“.

Európa je od začiatku roku 2020 vystavená prudkému znižovaniu dodávok z Ruska, aktuálne cez plynovod Nord Stream 1, predmet sporov medzi Moskvou a Západom v súvislosti so sankciami uvalenými na Rusko.

Nemecký obchodník so zemným plynom podľa spglobal.com súhlasí s prevládajúcim sentimentom na trhu: „O toto momentálne ide. Dokonca aj s plnými zásobníkmi to môže byť ťažké, ak bude zima chladná alebo Rusko ešte viac zníži dodávky,“ povedal. „Vidíme, že Trading Hub Europe nakupuje obrovské objemy na spotovom trhu s cieľom naplniť zásobníky Gazpromu, a nakupuje na akejkoľvek úrovni,“ pokračoval.

„Vyzerá to tak, že predajcovia skúšajú, ako vysoko môžu ísť… a myslím, že už nezostáva veľa predajcov s objemami,“ uviedol ďalší obchodník s plynom, podľa ktorého si všetci na trhu kladú otázku, či je možné zvládnuť zimu a majú pocit, že to môže byť ťažké. „Je pre nás všetkých veľká hádanka,“ poznamenal. Dodal, že veľa bude závisieť od dopytu po LNG v Ázii a že potenciálny pokles dopytu v Ázii alebo Európe ovplyvní spôsob, akým sa budú náklady skvapalneného plynu prelievať medzi oboma trhmi.

Rast cien na zimu 2022 a Q1 2023 spôsobil nedostatok plynu, povedal pre spglobal.com rakúsky obchodník s tým, že plyn nedôjde úplne, pretože „žiadna komodita sa nikdy neminie“. „Teraz je všetko vecou cenotvorby… nedostatok plynu jednoducho nahradí extrémne zvyšovanie cien,“ dodal.

Podľa ďalšieho európskeho obchodníka, rovnako skeptického voči tvrdeniu, že Európe dôjde plyn, „keď sa zásobníky budú naďalej napĺňať, trh by si mal začať uvedomovať, že zima vyzerá čoraz menej desivo… pokiaľ nebude veľmi chladno“.

Veľkoobchodné ceny

V čase pokračujúceho rastu cien historické údaje o cenotvorbe naznačujú, že zisky zo zimných zmlúv ešte nemusia byť vyčerpané, čo vedie niektorých k otázke, aké vysoké môžu byť veľkoobchodné ceny.

Pri dodávkach na zimy 2018 a 2021, keď boli relevantnými základnými faktormi požiadavky na skladovanie a dodávku LNG, pomohli najmä nákupcovia v Spojenom kráľovstve zvyšovať veľkoobchodné ceny.

Obchod v septembri 2021, pred začiatkom októbra 2021, 4. štvrťroku 2021 a dodávkami na zimu 2021, zaznamenal nárast NBP kontraktu na nachádzajúcu zimu o 84 % za jediný mesiac. Expiroval na 236,30 p/th (30. 9.) pohodlne na historickom maxime.

V roku 2018 dosiahla pred sezóna NBP viacročné maximá, keď sa blížila ku koncu platnosti, pričom 25. septembra 2018 dosiahla vrchol na úrovni 82,50 p/th, čo predstavuje nárast o 55 % počas jej platnosti ako zmluvy pred sezónou.

V roku 2018 stúpol predsezónny NBP na viacročné maximum, keď sa blížil k expirácii, pričom 25. septembra 2018 dosiahol vrchol na úrovni 82,50 p/th, čo predstavuje nárast o 55 % počas jeho platnosti ako predsezónneho kontraktu.

Obchodník s nefyzickými aktívami zo Citigroup predpovedal, že ceny by mohli v zime 2021 dosiahnuť 100 USD/MMBtu, čo sa nakoniec naplnilo pri prudkom náraste veľkoobchodných cien 7. marca, keď NBP na najbližší mesiac dosiahol vnútrodenný rekord 800 p/th.

Predsezónne kontrakty v Spojenom kráľovstve a kontinentálnej Európe sú vo vysokej korelácii, pretože oba súťažia o rovnakú globálnu dodávku LNG ako ich okrajového zdroja. Spojené kráľovstvo sa pri uspokojení dopytu počas špičky spolieha na dovoz a od roku 2018 tento dopyt z veľkej časti pokrýva objem LNG a Nórsko.

Ruské dodávky do Európy cez plynovody v tomto období poklesli. Dohoda o preprave s Ukrajinou z roku 2020 viedla k poklesu exportu v januári 2020 a následne v roku 2021. V dôsledku vojenského konfliktu v regióne export v roku 2022 naďalej klesal.

Tranzit plynovodom Jamal cez Poľsko do Nemecka neexistuje po zákaze vývozu zo strany Moskvy, zatiaľ čo export cez Nord Stream klesol v dôsledku pretrvávajúceho sporu o údržbu turbín. Systém bežal na plnú kapacitu počas zvýšenia veľkoobchodných cien v marci a potom počas dodávky v apríli.

Prideľovanie

Historicky vysoké ceny už vyvolali v Európe reakciu na strane dopytu, keďže ekonomiky znížili spotrebu drahého plynu. Trhové ceny to však nezmiernilo a o otázke nedostatočnej ponuky na uspokojenie dopytu môže v konečnom dôsledku rozhodnúť ochota spotrebiteľov obmedziť spotrebu.

„Myslím si, že reakciu vyvolal nedostatok dodávok,“ povedal britský obchodník s plynom, podľa ktorého si nikto nemôže byť istý, či sa zavedie prídelový systém zo strany štátov.

Rakúsky obchodník s plynom si myslí, že možnosť „studených domov“ sa stáva politicky zložitou otázkou. „Možno sa dočkáme prideľovania, ale to by viedlo k diskusiám o zodpovednosti. Na základe toho si myslím, že k tomu nepríde. Ale kto by to bol povedal, že sa dostaneme na 200 eur/MWh?“ dodal.