Bratislava 13.decembra 2022- Predpovede ochladenia v Európe opäť viac krát zdvihli v posledných týždňoch ceny plynu aj elektriny. V porovnaním s maximami z augusta tohto roka síce nejde o taký prudký rast, ceny sa však pohybujú približne na takých úrovniach, aké sme videli v posledných obchodných dňoch minulého roka.

Ceny najbližších produktov plynu THE v EUR/MWh zdroj: Futures (eex.com)

Napriek všetkému, čo sa v tomto roku udialo, sú faktory rastu v porovnaní s minulým decembrom, takmer úplne rovnaké: nedostatok ruského plynu, obavy, ako prežijeme zimu, ak udrú na Európu silné mrazy a výpadky a odstávky francúzskych jadrových reaktorov.

Je tu však jeden zásadný rozdiel: Európa je na túto zimu oveľa lepšie pripravená, než bola na minulú.V roku 2021 dosiahol stav naplnenosti európskych zásobníkov plynu 77,3 percenta a ťažiť sa začalo už 23.októbra. V tomto roku dosiahol stav európskych zásobníkov hodnotu 95,6 percenta a ťažiť sa začalo až 15. novembra. Prežili sme pokles ruských dodávok plynu o viac ako polovicu a v rámci možností sme pripravení aj na ďalší rok, keď tohto plynu bude ešte menej.

Stav európskych zásobníkov plynu v percentách zdroj: Gas Infrastructure Europe- AGSI (gie.eu)

Túto nádejnú štartovaciu pozíciu Európa získala vďaka rozsiahlym úsporám v spotrebe plynu aj elektriny, vďaka politickému tlaku na naplnenie podzemných zásobníkov plynu na čo najvyššiu úroveň a aj veľmi teplému októbru aj novembru, ktoré nám prišli mimoriadne vhod.

Tok LNG (bez UK), nórskeho, ruského plynu do EÚ v mcm/d zdroj: ALSI, ENTSO-G

Obrovskú úlohu v tom všetkom zohrávajú vysoké dodávky skvapalneného plynu (LNG) do Európy. Kým v roku 2021 doviezla kontinentálna Európa 71,8 miliardy m3 plynu vo forme LNG, v tomto roku to už je 112,8 miliardy m3. A import zatiaľ nejaví známky poklesu, skôr naopak: s príchodom chladnejších dní rastie na rekordné hodnoty. Dodávky nórskeho plynu zostávajú na stabilných vysokých hodnotách a v posledných dňoch veľmi mierne rastú aj dodávky ruského plynu cez Ukrajinu a Turecko. 

Zdá sa teda, že trh s plynom (aj s elektrinou) sa po búrlivých letných mesiacoch do značnej miery stabilizoval. Do vývrtky ho už neposlali ani výbuchy, ktoré poškodili 3 potrubia podmorského plynovodu Nord Stream 1 a 2. Dominantným faktorom, ktorý má vplyv na ceny elektriny aj plynu, sa stali predpovede počasia. A tak to má byť.

Počas najbližšej zimy budú pre ceny plynu a elektriny dôležité tieto faktory: počasie, ruský plyn, LNG, Nórsko, úspory, politika, vojna a disponibilita zdrojov elektriny.

Počasie

Všetky predpovedné systémy zatiaľ indikujú nadnormálne teplú zimu v Europe aj v Ázii. Zimné teploty však nebudú dôležité ani tak pre dostatok plynu počas tejto zimy, ako skôr pre situáciu počas budúceho roku.

Ak Rusko nezačne posielať do Európy viac plynu, bude nám chýbať asi 30 miliárd m3. V roku 2021 Európa odobrala asi 155 miliárd m3 ruského plynu, v tomto roku to bude asi 75 miliárd m3 a budúci rok to pri nezmenených aktuálnych tokoch môže byť asi 45 miliárd m3 (všetko vrátane ruského LNG).

Čiastočne tento deficit môže nahradiť asi 15 až 20 miliárd m3 ročnej kapacity v nových LNG termináloch. Tých 10 miliárd m3 však budeme musieť ušetriť, pretože už teraz využívame všetky existujúce zdroje plynu na maximum a navýšenie bude mimoriadne obtiažne.

Dodávky ruského plynu do Európy

Myslím si, že ruský tok zostane na existujúcej úrovni, resp. ak klesne, tak nie veľmi. Tá totiž garantuje Gazpromu pri aktuálnych cenách dokonca vyššie príjmy, než aké mal v predchádzajúcich rokoch.

Veľmi jednoducho sa dá spočítať, že ak v roku 2021 predal do Európy 155 miliárd m3 za 15 EUR/MWh, dostal za ne asi 23 miliárd eur. Ak v budúcom roku dodá do Európy asi 45 miliárd m3 za 100 EUR/MWh, dostane za ne asi 48 miliárd eur.

Rusko tie peniaze životne potrebuje a čím viac ich zinkasuje, o to lepšie. Na trhu s plynom totiž svoj cieľ, teda extrémne vysoké európske ceny, ktoré spôsobujú značné problémy európskemu priemyslu a celej ekonomike, už dosiahlo.

Na druhej strane, pravdepodobnosť, že Gazprom začne do Európy posielať oveľa viac plynu, sa v súčasnosti javí ako takmer nulová.

Dodávky LNG

Ak na Áziu neudrú silné mrazy, čo je podľa sezónnych predpovedí zatiaľ málo pravdepodobné, Európe aj naďalej zostane dostatok LNG, takže LNG môže ďalej tlmiť rast európskych cien. Pre mnohé ázijské krajiny sú aktuálne ceny LNG privysoké a tak sa ho snažia nahradiť lacnejším uhlím.

V dlhodobejšom horizonte sa však problémom stane nedostatok celosvetových skvapalňovacích kapacít. Medziročne má do roku 2025 pribúdať len 20 až 30 miliárd m3. V minulom desaťroční totiž došlo k spomaleniu investícií do nových skvapalňovacích kapacít kvôli nízkym cenám ropy (keďže mnohé dlhodobé zmluvy na dodávku LNG sú indexované podľa cien ropy) a ich výstavba bola navyše spomalená epidémiou covidu.

Ak by sa však len samotná Európa mala vrátiť späť k svojej predvojnovej spotrebe plynu, potrebovala by ročne viac ako 60 miliárd m3. To je totiž objem, ktorý je schopná vďaka rôznym opatreniam v súčasnosti ušetriť.

Dodávky nórskeho plynu do Európy

Nórske výpadky sú len nepríjemnými epizódami. Bývajú veľmi rýchlo odstránené, avšak v momente výskytu dokážu ceny významne vytlačiť nahor. Nórsky Equinor tiež rekordne zarába na dodávke plynu do Európy a bude sa snažiť svoje príjmy maximalizovať.

Úspory v spotrebe plynu a elektriny

Odhaduje sa, že ak by Európa šetrila tak, ako v posledných mesiacoch, ročne by spotrebovala možno až o 60 miliárd kubíkov plynu menej. V októbri bola európska spotreba nižšia o 22% a v novembri o 23%. Podľa Bruegelu ušetrila Európa v tomto roku asi 11% celkovej ročnej spotreby plynu. Testom však budú až prvé silné mrazy. Spotreba vtedy môže (ale aj nemusí) atakovať historické maximá. Ak prudko stúpne, ceny síce vzrastú, ale už to nebudú strmé špičky. Trh je predsa len už značne stabilizovaný.

Šetrenie plynom, aj elektrinou, bude aj naďalej dôležitým prostriedkom k tomu, aby sme prežili aj tú ďalšiu zimu. Ak by Európe na konci vykurovacej sezóny zostalo v zásobníkoch aspoň 35% plynu, bol by to vynikajúci východzí bod do ďalšej sezóny.

Politické rozhodnutia

Zastropovanie cien plynu, tak ako bolo naposledy predstavené, tlačí nepriamo ceny nahor. Je možné, že politici prídu s účinnejším opatrením. Je však ťažké predvídať, čo nového vymyslia.

Ich mešce však bezodné nie sú. Keď sa všetko minie, opäť nastúpia ozdravné trhové mechanizmy. Vysoké ceny plynu povedú k zefektívneniu spotreby a vytvoria investičné stimuly pre technický rozvoj. Je možné, že bude napríklad značne urýchlený vývoj vodíkových technológií.

Geopolitická situácia

Nie je možné vylúčiť poškodenie plynovej alebo elektrickej infraštruktúry v celej Európe. Ak k niečomu takému dôjde, ceny poletia prudko nahor.

Zaujímavé však je, že ruské rakety zasiahli nemocnice, pôrodnice, obchodné centrá, elektrické rozvodne, elektrárne, vodovodnú infraštruktúru a všeličo iné, ani jediná bomba však nespadla na tranzitný plynovod. Ropovod tiež nebol poškodený, asi len omylom zasiahla nejaká raketa rozvodňu, z ktorej boli napájané zariadenia ropovodu.

Myslím si preto, že rovnako, ako Rusko neobmedzí dodávky plynu cez Ukrajinu a Turecko, bude si aj naďalej dávať pozor na to, aby tieto dodávky mohli bez problémov tiecť do Európy.

Tak sa to javí teraz. Na východ od nás však zúri vojna a vývoj sa môže zvrtnúť akýmkoľvek nepredvídaným spôsobom.

Disponibilita zdrojov elektriny

Vysoká výroba elektriny vo veterných generátoroch bude ceny tlačiť nadol. Avšak jej prepad a pokles disponibility jadrových reaktorov EDF, prípadne výpadok iných dôležitých európskych zdrojov,  ich môže vystreliť nahor. Toto sa týka aj cien plynu. Nedostatok totiž najčastejšie vykrývajú drahé paroplynové zdroje.

Čo z toho vyplýva

Európa nebude mať počas tejto zimy dosť plynu na normálne fungovanie tak, ako sme na to boli zvyknutí v mierových časoch. Bez zníženia spotreby sa ani pri teplej zime nezaobídeme. Preto je rozumné toto neustále zdôrazňovať.

Solidarita je tiež mimoriadne dôležitá. Nie všetky krajiny budú na tom dobre. Niektoré budú odkázané na pomoc iných krajín. Miestni obchodníci sa snažia zohnať plyn po celej Európe. Pre Európu ako celok by bolo veľmi užitočné, ak by silní európski dodávatelia brali popri komerčných dôvodoch do úvahy aj tieto faktory. A ak by k tomu našli oporu a podporu svojej vlády, bolo by to ešte lepšie.

Avšak hlavnou otázkou počas tejto zimy nebude ani tak to, ako ju zvládneme, ale akú východziu pozíciu budeme mať pre ďalšou zimou, alebo inými slovami: ako dokáže Európa naplniť svoje zásobníky pred zimou 2023/2024.

V prvej polovici tohto roku totiž ešte tiekol plyn do Európy cez Nord Stream a aj tok cez Ukrajinu bol do konca mája viac ako dvojnásobný. V tomto roku tak Gazprom dodá potrubiami asi 60 miliárd m3. Ak zachová doterajší tok cez Ukrajinu a TurkStream počas celého budúceho roku bez zmeny, aj tak dodá potrubiami do Európy už len 25 miliárd m3. Očakáva sa, že asi o 5 miliárd m3 stúpne export ruského LNG do Európy. Európa tak bude musieť v budúcom roku nahradiť dodatočných 30 miliárd m3.

Nové LNG terminály nahradia tento výpadok iba čiastočne. Nemecko by malo otvoriť 3 nové LNG terminály s celkovou ročnou kapacitou asi  15 miliárd m3, jeden nový terminál už pracuje v holandskom Eemshavene s kapacitou 8 miliárd m3 a jeden s kapacitou 5 miliárd m3 by mali otvoriť Fíni. Otázne však je, či je na svete dostatok LNG kapacít. Celkovo tak Európe totiž pribudne sľubných 28 miliárd m3.

Hoci budúci rok bude náročnejší, ako bol tento, ceny už nebudú zažívať také výkyvy, ako sme videli napríklad koncom augusta. Predsa len trh je stabilizovanejší. Rusko už zďaleka nemá taký vplyv na európske ceny, ako tomu bolo koncom minulého a počas tohto roku.

Myslím si preto, že ceny plynu budú častejšie klesať pod 100 eur. Nad 200 eur vystúpia iba mimoriadne. Ceny elektriny môžu tiež častejšie klesať pod 300 eur, ale nad 500 eur vystúpia iba mimoriadne.

Ak sa neudeje nič mimoriadne, priemerné spotové ceny elektriny ani plynu nemusia počas budúceho roku prekročiť tohtoročné úrovne.