Moskva 3. septembra 2021 – Preprava ruského plynu takmer dokončeným plynovodom Nord Stream 2 by mohla byť spustená do konca roka. V prejave k Dňu zamestnancov ruského ropného a plynárenského priemyslu to povedal generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller s tým, že všetky prípravy na ruskej strane boli ukončené. Informoval o tom portál spglobal.com, podľa ktorého NS2 aktuálne rieši aj otázku certifikácie na pôde nemeckej regulačnej agentúry.

Miller uviedol, že všetka potrebná kapacita na ruskej strane je k dispozícii a pripravená na použitie. „Do konca tohto roka, počas tejto vykurovacej sezóny, môžeme dodať prvý plyn plynovodom NS2 na európsky trh,“ povedal. „Na ruskej strane boli vytvorené všetky potrebné kapacity: výrobné v Jamale a prepravné v severnom koridore prepravy plynu,“ dodal.

Podľa spglobal.com zostáva nejasné, kedy budú spustené obchodné toky plynovodom, aj keď predstavitelia Gazpromu 31. augusta uviedli, že vynakladajú „maximálne úsilie“ na zabezpečenie pripravenosti NS2 na komerčnú prevádzku vo „veľmi blízkej budúcnosti“.

Gazprom 19. augusta oznámil, že už v roku 2021 by mohol prostredníctvom NS2 dodať 5,6 bcm plynu, ale predstavitelia spoločnosti 31. augusta uviedli, že toky cez plynovod nebudú mať „zásadný“ vplyv na celkové dodávky do Európy v tomto roku ako celku.

Dostupnosť dodávok cez NS2 je podľa spglobal.com kľúčovým faktorom, ktorý má v súčasnosti vplyv na európsky trh s plynom, ktorého referenčné denné ceny v súvislosti s pretrvávajúcimi problémami s dodávkami prekonali hranicu 50 €/MWh.

V júni bola dokončená jedna línia plynovodu (27,5 Bcm/rok), ktorá čaká na uvedenie do prevádzky. Druhá s rovnakou kapacitou je pred dokončením.

Nemecká certifikácia

Prevádzkovateľ NS2 – spoločnosť Nord Stream 2 AG vlastnená Gazpromom so sídlom vo Švajčiarsku – čelí aj mnohým regulačným prekážkam, ktoré je potrebné prekonať, pretože plynovod musí byť v súlade so zmenenou a doplnenou smernicou EÚ o plyne.

Nemecký súd koncom minulého mesiaca rozhodol, že na plynovod sa budú vzťahovať pravidlá EÚ o oddelení vlastníctva, prístupe tretích strán a transparentných tarifách po tom, ako zamietol odvolanie spoločnosti Nord Stream 2 AG týkajúce sa súladu so smernicou.

Spoločnosť AG v júni uviedla, že požiadala nemecký regulačný orgán Bundesnetzagentur (BNetzA) o „predbežnú“ certifikáciu, aby splnila požiadavky na oddelenie vlastníctva. Hovorca agentúry tento týždeň povedal, že dokumenty predložené na postup certifikácie unbundlingu sa stále preverujú. „Či alebo aké dokumenty budú vyžiadané dodatočne, je otvorené. Akonáhle sú  dokumenty k žiadosti kompletné, Bundesnetzagentur má štyri mesiace na prípravu návrhu rozhodnutia,“ uviedol hovorca.

V prípade, že by sa plynovod začal prevádzkovať ešte počas úradného procesu, mohol by byť operátor sankcionovaný. Podľa nemeckých zákonov „neexistuje možnosť dočasnej certifikácie“, dodal hovorca.

Akonáhle BNetzA zverejní svoj návrh rozhodnutia, postúpi ho Európskej komisii na vyjadrenie. Následne sa vec vráti nemeckému regulátorovi na konečné rozhodnutie. Aj tento proces môže trvať štyri mesiace.

Kaťa Jafimovová z Oxfordského inštitútu energetických štúdií považuje za možné, že tok plynu by mohol byť spustený skôr, ak to BNetzA vo svojom návrhu certifikácie uvedie. To podľa nej bude „podliehať podmienkam, ktoré budú splnené neskôr“ a za predpokladu, že to bude odôvodnené.

Hovorca BNetzA dodal, že za schválenie spustenia prevádzky by v konečnom dôsledku boli zodpovedné orgány v severovýchodnom štáte Mecklenbursko-Predpomoransko, kde NS2 ústí na pevninu.

Do tej doby musí byť plynovod aj technicky certifikovaný ako kompletný, čo je – po odstúpení certifikačnej spoločnosti DNV od projektu z dôvodu hrozby sankcií USA – náročná úloha.

Exportný monopol

Podľa zmenenej a doplnenej smernice EÚ budú musieť mať prístup ku kapacite Nord Stream 2 aj tretie strany.

Ruský vicepremiér Alexander Novak 2. septembra uviedol, že ruská vláda bude diskutovať o návrhu spoločnosti Rosnefť, ktorý by jej umožnil vyvážať plyn cez NS2. V súčasnosti má Gazprom monopol na vývoz ruského plynu cez plynovody.

„Bola predložená takáto požiadavka, je to na ruskej vláde. V tejto chvíli čakáme, kým ministerstvá predložia svoje stanoviská, a potom to prerokuje vláda,“ povedal Novak.

Ruský denník Kommersant už 27. augusta oznámil, že generálny riaditeľ Rosnefti Igor Sečin požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina, aby spoločnosti umožnil export 10 Bcm plynu ročne na základe zmluvy o zastúpení s Gazpromom.

Rosnefť v súčasnosti nemá značné náhradné objemy plynu, ale v roku 2022 plánuje výrazné zvýšenie ťažby.

Nie je to prvýkrát, čo Rosnefť požaduje mechanizmus na vývoz plynu plynovodmi. V roku 2017 spoločnosť taktiež podpísala memorandum s BP o potenciálnych dodávkach plynu do Európy, uzavrel spglobal.com.

Foto: Tobias Schwarz/AFP