Bratislava 30. septembra 2021 – Ceny plynu pokračujú v lámaní svojich cenových rekordov, v stredu 29. septembra dosiahla cena kalendárneho produktu NCG na nasledovný rok (NCG CAL22) hodnotu 52,12 EUR/MWh.

Novembrový produkt NCG M11-21 vzrástol 29. septembra na burze EEX na 85,74 EUR/MWh. Zúčtovacia cena prvého štvrťroka 2021 (NCG Q01-21) bola 84,19 EUR/MWh a Win-21 skončil na 78,37 EUR/MWh.

Cena najbližších produktov NCG v EUR/MWh      Zdroj: EEX

Mnohí analytici a pozorovatelia obviňujú z vysokých cien plynu Gazprom. Tvrdia, že tento dominantný ruský dodávateľ úmyselne znižuje dodávky svojho plynu do Európy hlavne preto, aby dosiahol rýchle spustenie svojho nového podmorského plynovodu Nord Stream 2, ktorý je už po takmer dvojročnom omeškaní technicky hotový a v súčasnosti beží proces registrácie nezávislého tranzitného operátora, ktorý sa však môže natiahnuť až do konca roka.

Skupina európskych zákonodarcov už iniciovala vyšetrovanie, ktoré by malo ukázať, akú rolu zohráva Gazprom v prudkom raste cien plynu. Spojené štáty dokonca vyjadrili obavy z trhovej manipulácie.

Hlavným faktorom prudkého rastu cien plynu je bezosporu jeho nedostatok na európskom trhu, na ktorom hrá Gazprom dominantnú rolu. Je pravda, že kvôli rozsiahlej údržbe poklesli počas leta dodávky nórskeho plynu do Európy. Na trhu tiež chýbajú dodatočné dodávky skvapalneného plynu LNG. Faktom však je, že aj Gazprom dodal do Európy za prvých 9 mesiacov tohto roka menej plynu ako v rokoch 2017 až 2019.

Import ruského plynu do Európy cez body Greifswald (DE), Kondratki (PL), Wysokoje (PL), Veľké Kapušany (SK), Bereg (HU), Isaccea (RO) a Strandzha (BG) v miliónoch m3 za prvých 9 mesiacov roka podľa Entsog Transparency platformy

Gazprom však akékoľvek obvinenia z manipulácie s dodávkami plynu do Európy odmieta. Argumentuje tým, že dodáva oveľa viac, ako v minulom roku. No v roku 2020 dodávky klesli kvôli koronakríze a tak vytvorili nízku porovnávaciu bázu pre tento rok. Tento argument teda neobstojí.

29. apríla povedala Elena Burmistrova, šéfka Gazprom Export, že Gazprom má v pláne v tomto roku dodať do Európy 175 až 183 miliárd m3 plynu. Informoval o tom portál S&P Global Platts. Tohto plánu sa Gazprom doteraz drží. Dokonca plánuje dodať maximálnu hodnotu z tohto rozpätia. Z jeho pohľadu sa to teda môže zdať korektné.

V roku 2019 však Gazprom dodal do Európy 199 miliárd m3. Navyše už v apríli tohto roku bolo zrejmé, že európska ekonomika naberá po zotavení z koronakrízy na obrátkach, takže spotreba plynu bude rásť. Zároveň bolo evidentné, že európske zásobníky sú prázdne a chladná jar kvôli pretrvávajúcej vysokej spotrebe odďaľovala vtláčanie nového plynu do nich. Nórsky operátor ohlásil svoju údržbu s dlhým predstihom, takže bolo tiež zjavné koľko nórskeho plynu bude chýbať. Už vtedy sa museli minimálne objaviť pochybnosti o tom, či bude Európe v tomto roku stačiť 183 miliárd m3.

Podľa agentúry Bloomberg Gazprom aktuálne ťaží rekordné objemy plynu. Avšak dodatočnú časť, ktorú by mohol poslať do Európy cez Ukrajinu, alebo Bielorusko, ukladá radšej v ruských zásobníkoch. Je pravda, že silná zima vyprázdnila aj tie a tak potrebujú doplniť rovnako ako tie európske.

Ťažba plynu Gazpromu v miliardách m3 za deň podľa agentúry Bloomberg

Gazprom má pritom nakúpené rozsiahle kapacity v európskych zásobníkoch, ktoré však neplnil tak ako po iné roky. Na plnenie časti svojich záväzkov európskym odberateľom dokonca neváhal počas letnej sezóny použiť zvyšky svojho plynu, ktorý tam mal uskladnený.

Výsledkom tak bude nízky stav zimných zásob v Európe a vysoký stav v Rusku. Príkladom môže byť stav nemeckého zásobníka Astora, v ktorom patrí Gazpromu významná časť kapacity a ktorý je v súčasnosti naplnený len na 16,8 percenta.

Stav plynu v ruských zásobníkoch v miliardách m3 Zdroj: ICIS

Zdá sa, akoby Gazprom „presúval“ zásoby plynu do Ruska tak, aby ich mal úplne vo svojich rukách.

Alexej Miller, šéf Gazpromu nedávno prehlásil, že jeho spoločnosť je schopná zvýšiť svoje dodávky, keď to bude potrebné. Ono to však je potrebné už teraz, prečo to teda neurobí?

Namiesto toho Gazprom znižuje rezervovanú kapacitu cez plynovod Jamal. Doteraz mal Gazprom rezervovaných niečo viac, ako 80 miliónov m3 dennej tranzitnej kapacity na plynovode Jamal cez Poľsko. Na október však v poľskej aukcii nakúpil len 31 miliónov m3. Tok plynu cez plynovod Jamal by tak mal od 1. októbra poklesnúť skoro na tretinu.

Plnenie ruských zásobníkov by malo skončiť koncom októbra. Od novembra by teda Gazpromu nemalo už nič brániť v tom, aby razantne navýšil svoje dodávky plynu do Európy. Ako ich skutočne navýši, sa dozvieme 18. októbra, keď prebehne aukcia tranzitných kapacít na november.

Ak ešte nebude v tom čase Nord Stream 2 v prevádzke, respektíve nebude aspoň jasné, kedy ním bude môcť Gazprom začať prepravovať prvé molekuly plynu a opäť nenakúpi dostatočné tranzitné kapacity na november, značne tým rozptýli pochybnosti o svojich zámeroch.

Na blížiacou sa zimnou sezónou tak naďalej visí veľký otáznik.

Cenová úroveň 100 EUR/MWh je už na dohľad.