Bratislava 14.januára 2021- Aktuálny vývoj cien na trhu ukazuje akým spôsobom je rovnováha dopytu a ponuky v Európe ovplyvnená dodávkami LNG. Vidíme enormný dopyt po LNG v Ázii, či už kvôli teplote pod dlhodobým normálom, ale aj výpadkom v produkcii z ostatných zdrojov (napr. jadro v Japonsku). Cena JKM pre február je aktuálne na úrovni takmer 20 $/MMBtu teda viac ako 55 €/MWh. Spotové ceny LNG v Ázii sa blížia dvojnásobku týchto hodnôt. Jedným z dôvodov môže byť aj podcenenie vývoja počasia zo strany dodávateľov, ktorý na poslednú chvíľu hľadajú náhradné dodávky energií.

Cena TTF pre február je na úrovni 9,3 $/MMBtu teda viac ako 26 €/MWh. Cena zemného plynu v USA sa drží na štandardnejšej úrovni okolo 2,75 $/MMBtu – marža pre exportérov je v prípade dostupnosti dodatočnej kapacity obrovská. Aktuálne však nie sú k dispozícii voľné LNG tankery. Množstvo lodí, ktoré priviezli LNG do Európy od začiatku roka je minimálne a podobná situácia sa dá očakávať aj počas najbližších týždňov, keďže všetky lode prúdia na ázijský trh.

Neobvyklé počasie trápi juhozápad Európy, kde v Španielsku napadlo extrémne množstvo snehu a vzhľadom na pokles teplôt výrazne pod dlhodobý teplotný normál došlo aj k rastu v spotrebe zemného plynu. V tomto čase už mala byť v prevádzke druhá vetva plynovodu Nord Stream, čo vidíme v objemoch objednanej prepravnej kapacity zo strany Gazpromu cez Ukrajinu pre tento rok. Pokles prepravovaného objemu je tak aktuálne kompenzovaný zvýšenou ťažbou zo zásobníkov. Ak dôjde k dlhodobejšiemu zníženiu vonkajších teplôt uvidíme ďalší rast krátkodobých cien. Aktuálne obmedzujúce opatrenia súvisiace s Covid-19 v Európe zdá sa, že vedú k zvýšenej spotrebe zemného plynu na vykurovanie aj bez poklesu teplôt pod normál.

Nerastú len ceny plynu. Cena CO2 povolenky EUA včera prerazila hranicu 35 €/t, hoci dnes sa dostala opäť až k úrovni 33 €/t. Ropa Brent rovnako za ostatné dva týždne výrazne narástla a aktuálne sa drží nad úrovňou 56 $/bbl. OPEC+ sa dohodol na pokračovaní obmedzení v ťažbe – Saudská Arábia sa zaviazala znížiť svoju ťažbu o 1 mil. bbl/d. Niektoré krajiny však na jej úkor mierne narastú. Rastúce ceny znamenajú možné obnovenie ťažby bridlicovej ropy. Dodatočné objemy by tak tlačili na pokles cien. Dopady pandémie sa ťažko odhadujú, ale niektorí analytici očakávajú rast až nad 60 dolárov.

Zástupcovia ruského ministerstva zahraničných vecí sa podľa agentúry RIA vyjadrili, že plynovod Nord Stream 2 bude dokončený napriek stúpajúcemu tlaku zo strany USA vo forme sankcií. Američania opätovne varovali zástupcov spoločností, ktorých sa tieto kroky môžu týkať. Projekt v hodnote 11 miliárd dolárov tak stále nemá jasný termín jeho dokončenia.

V roku 2020 klesol objem dodávok potrubného zemného plynu Gazpromu jeho zákazníkom mimo bývalý Sovietsky zväz o 10% na 179 bcm. Aktuálny rast cien však môže producentov plynu skôr tešiť.

Krátkodobá cena plynu na rakúskej burze vyskočila pre dodávku na 13.1. až nad 24 €/MWh – medzi-denne narástla o takmer 3,5 €. Pre ďalší deň však klesla o takmer rovnakú hodnotu. Keď porovnáme tohtoročný vývoj so situáciou pred rokom vidíme v podstate úplne opačné scenáre. Začiatok roku 2020 vyzeral extrémne rizikovo kvôli rokovaniam ohľadom podmienok prepravy cez Ukrajiny a prípravné opatrenia, ktoré jednotliví hráči spravili viedli nakoniec k výraznému poklesu krátkodobých cien, keďže žiadne problémy v dodávkach nenastali a bolo aj relatívne teplo. Tento rok na druhej strane očakávania mierneho priebehu zimy výrazne narušilo studené počasie v Ázii a ceny dosahujú niekoľkoročné maximá. Denné spotové ceny elektrickej energie na slovenskom trhu zatiaľ síce plne nenasledujú príklad zemného plynu, ale v porovnaní s predchádzajúcim rokom vidíme výrazne vyššie úrovne aj tu s výkyvmi až nad 70 €/MWh.

Zdroj: cegh.at, okte.sk

Preklopenie do ďalšieho kalendárneho roka znamená posun v sledovaných cenových indexoch. Cena pre rok 2021 expirovala v Nemecku aj Rakúsku tesne nad úrovňou 17 €/MWh. Rok 2022 bol vtedy o približne 1 €/MWh nižšie. Zatváracie ceny z 12.januára sa však pre oba trhy k hodnote 17 €/MWh dostali resp. na CEGH VTP ju aj prekročili. Následné obchodovanie však prinieslo pokles cien a nemecké NCG pre Cal-22 13.januára uzatvorilo na 16,508 €/MWh a v Rakúsku Cal-22 klesol v podobnom rozsahu na 16,851 €/MWh. Cena pre rok 2023 je na oboch trhoch nižšia. V Nemecku výraznejšie o viac ako 70 centov na MWh. V Rakúsku je rozdiel medzi rokmi aktuálne menej ako 50 centov.

Spread NCG vs CEGH pre rok 2021 skončil na takmer nulovej úrovni. Pre rok 2022 je rakúska cena asi o 30 centov vyššia. Pre rok 2023 ich rozdiel rastie dokonca na viac ako 60 centov.

Zdroj: powernext.com, investing.com

Vzhľadom na dohodnuté nižšie ročné prepravované množstvo v kontrakte cez Ukrajinu smerom na západ pre rok 2021 vidíme od januára aj pokles objemu tokov cez Veľké Kapušany na Slovensko pod úroveň 800 GWh/deň. Pokles toku z Ukrajiny je kompenzovaný rastom z Českej republiku, kde došlo k posunu nad úroveň 400 GWh/deň. Preprava plynu smerom na Ukrajinu cez Veľké Kapušany aj Budince sa logicky drží na nule.

Zdroj: eustream.sk

Naplnenosť zásobníkov plynu v EÚ dosahuje 64,9% a za dva týždne klesla o viac ako 10%. Naplnenosť slovenských zásobníkov klesla o asi 4% a aktuálne je 79,5%. Stav zásobníkov Ukrtransgazu je reportovaný vo výške necelých 59% a za toto obdobie klesol o 3,5%.

Spread zima-leto pre nasledujúci plynárenský rok vypočítaný podľa cien sezónnych produktov na rakúskom CEGH sa naďalej drží okolo úrovne 1 €/MWh, dokonca mierne pod touto hranicou. V porovnaní s vývojom pre prebiehajúcu zimu vidíme výrazný pokles tohto rozdielu.

Zdroj: powernext.com