Bratislava 29.októbra 2020- Vývoj ceny LNG v Ázii, kde sa ceny dostali až nad hranicu 7 $/MMBtu (viac ako 20 €/MWh), má výrazný dopad aj na vývoj cien na ostatných kontinentoch. Dôvodov rastu ceny v Ázii je viacero – jedným z hlavných je vysoká pravdepodobnosť výskytu fenoménu La Nina, ktorý so sebou prináša chladné počasie a teda zvýšený dopyt po energiách. Výrazný dopad má tiež správanie Číny, ktorá odmieta dovoz austrálskeho uhlia a to je potrebné nahradiť inými palivami.

Globálne sú však aj ďalšie rastové faktory. Hoci závod na výrobu LNG Hammerfest v Nórsku bude odstavený pravdepodobne až na 12 mesiacov po požiari, nemalo by to mať citeľný dopad na ceny v Európe, nakoľko ide o  výpadok relatívne malého podielu celkových importov. Pokračuje však hurikánová sezóna v Mexickom zálive, ktorá znamená zníženie ťažby, ale aj produkcie skvapalneného zemného plynu pre export. Rastú tak aj ceny zemného plynu na americkom Henry Hube, ktoré sa dostali pre decembrový kontrakt na úroveň 3,3 $/MMBtu a za dva týždne narástli o viac ako 20%.

Na opačnej strane faktorov tlačiacich na pokles cien máme hlavne rastúcu neistotu ohľadom vývoja ekonomík z dôvodu rastu počtov nakazených Covid-19, ktorá je podporená v čoraz väčšej miere aj výraznými obmedzujúcimi opatreniami naprieč kontinentom. A na pokles cien tlačí aktuálne v Európe aj vonkajšie teplota, ktorá je nad normálom.

Z pohľadu výstavby plynovodu Nord Stream zatiaľ nedošlo k posunu. Podľa dostupných informácií sa loď Akademik Čerskij presúva späť do nemeckého prístavu Mukran, kde sú uložené rúry potrebné na dokončenie plynovodu. Spojené štáty však stupňujú tlak na subjekty zapojené do projektu a to rozšírením sankcií aj na subjekty zapojené do vylepšenia alebo montáže vybavenia pre plavidlá pokladajúce potrubie alebo ich financujúce strany.

Nezávislý trend vývoja od cien plynu majú forwardové ceny elektriny v Európe. Klesajú spolu s cenami povolenky, ktorá sa znížila na 23 eurovú úroveň. Dodávky elektriny sú viac zasiahnuté neistotou ohľadom ekonomického vývoja, ktorá sa aj počas prvej fázy pandémie v Európe viac premietla do poklesu spotreby elektriny ako zemného plynu.

Krátkodobé ceny plynu najviac reagovali na rast ceny LNG a až do konca predchádzajúceho týždňa stúpali. Od pondelka sa však situácia stabilizovala a ceny otočili k poklesu. Napriek tomu sú ceny stále vyššie ako v rovnakom období predchádzajúceho roka a na rakúskom CEGH VTP sú na vyššej úrovni ako boli začiatkom tohto roka. Cena s dodávkou 29.októbra je aktuálne na úrovni 13,50 €/MWh.

Zdroj: CEGH.at

Pri pohľade na nominované toky prepravovaného plynu cez Slovensku vidíme pokračovanie situácie ako pred dvomi týždňami. Preprava plynu zo Slovenska na Ukrajinu cez Veľké Kapušany smerom na východ je na nule. Cez Budince sa drží na úrovni 100 GWh/deň. Nominovaný tok na Slovensko cez Lanžhot je len okolo 200 GWh/deň a napovedá o zmene smerovania tokov v západnej Európe. Nominovaná preprava cez Veľké Kapušany smerom na západ sa stabilne drží nad 1,3 TWh/deň.

Zdroj: Eustream

Naplnenosť zásobníkov plynu v EÚ dosahuje aktuálne 94,6% a za dva týždne klesla o 1,1%. Naplnenosť slovenských zásobníkov vzrástla o 0,5% a aktuálne je 95,7%. Zásobníky Ukrtransgazu sú reportované vo výške 77% a ich stav sa takmer nezmenil.

Forwardové ceny zemného plynu sa za ostatné dva týždne správali rozdielne pre rok 2021 a pre rok 2022. Pre rok 2021 vidíme za toto obdobie nárast o 30 centov na rakúskom CEGH VTP, kde 27.októbra uzatvorila cena Cal-21 na 14,349 €/MWh. Rok 2022 však za dva týždne klesol a uzatvoril na 14,88 €/MWh. Podobný vývoj bol aj na NCG, kde Cal-21 oproti cene pred dvomi týždňami vzrástol o viac ako 60 centov a uzatvoril na 14,505 €/MWh. Cal-22 NCG sa však vrátil na približne rovnakú cenu ako dva týždne dozadu.

Spread medzi cenami pre rok 2022 a 2021 sa pre oba trhy výrazne znížil a pre Nemecko bol dokonca v niektorých dňoch záporný. Pre CEGH sa dostal až pod 20 centov, ale následne zase stúpol na vyše 50 centov za MWh. Spread medzi rakúskym a nemeckým trhom pre rok 2021 sa menil  tiež výrazne, keďže cena v Rakúsku sa opakovane dostávala pod nemecký trh.

Z pohľadu vývoja cien ropy je zaujímavý napríklad vývoj spotreby leteckého benzínu v Číne, ktorá sa za september dostala takmer na úroveň pred krízou a pôsobí tak na rast cien tejto komodity. Japonsko, ktoré je aktuálne krajinou so štvrtým najvyšším importom ropy, chce byť do roku 2050 uhlíkovo neutrálne, čo je zase faktorom tlačiacim na dlhodobý pokles ceny čierneho zlata. Tropická búrka Zeta bude pomáhať rastu cien, keďže 16% produkcie v regióne by malo byť nedostupných. Pri pohľade na vývoj ceny ropy na burze však vidíme, že poklesové faktory vyhrávajú a dnes sa cena ropy Brent dostala opäť pod 40 $/bbl.

Zdroj: Powernext.com

Vzhľadom na začiatok zimnej sezóny od októbra už nie je počítaný spread zima-leto pre túto zimu, ale len pre nasledujúci rok. Syntetická hodnota pre túto sezónu skončila na 2,2 €/MWh. Pre nasledujúci rok sa spread zima-leto pohybuje naďalej pod úrovňou 2 €/MWh.

Zdroj: Powernext.com