Washington 22. decembra 2021 – Nový plynovod Nord Stream 2 z Ruska do Nemecka je – v závislosti od toho, koho sa opýtate – považovaný za energetické záchranné lano pre nemecký priemysel alebo dar ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorý sa prostredníctvom plynu snaží držať kontinent ako rukojemníka. V komentári to tvrdí denník Washington Post (WP), podľa ktorej budúcnosť projektu aktuálne čelí veľkej otázke: Bude Nord Stream 2 vôbec niekedy spustený do prevádzky?

Necelé dva týždne po nástupe do funkcie predstavuje plynovod hlavybôľ, ktorý nový nemecký kancelár Olaf Scholz nepotreboval, a súčasne jeden z najväčších prvých testov nemeckého vodcovstva vo svete po nástupe Angely Merkelovej, píše WP s tým, že po piatich rokoch výstavby bol Nord Stream 2 v septembri dokončený a je pripravený na prevádzku. Hromadenie ruskej armády na hraniciach s Ukrajinou však spôsobilo, že Scholz je pod tlakom európskych spojencov, aby použil plynovod ako páku na Putina.

WP označuje diplomatické, politické a ekonomické dôsledky projektu, ktorý zdvojnásobuje dodávky ruského plynu do Nemecka, za rozsiahle. Jednak obchádza Ukrajinu, ktorá tak môže prísť o tranzitné poplatky účtované Moskve, dôležitý zdroj ukrajinských príjmov. Okrem odstavenia Ukrajiny umožňuje nový plynovod Putinovi strategickú možnosť odrezať Ukrajinu a zároveň kontrolovať „kohútiky“, cez ktoré prúdi energia pre Nemecko a veľkú časť EÚ.

Snaha o ďalšie sankcie a tlak zo strany kritikov

V USA medzitým pokračujú snahy zákonodarcov o zastavenie projektu sankciami, pričom aktívny je najmä texaský republikánsky senátor Ted Cruz. Po blokovaní vymenovania kľúčových veľvyslancov Bidenovej administratívy sa minulý týždeň dohodol s vodcom väčšiny v Senáte Charlesom E. Schumerom, že stopne obštrukcie výmenou za januárové hlasovanie o prísnych nových sankciách proti Nord Streamu 2. Bude potrebovať 60 hlasov – teda všetky republikánske plus 10 demokratických – čo v polarizovanom americkom Senáte predstavuje vysokú latku, pripomína WP s tým, že tlak neprichádza len od Cruza.

Bidenova administratíva sa snažila napraviť vzťahy s Nemeckom, napäté počas Trumpovej éry, zmiernením postoja voči plynovodu. Napriek tomu však nie je jeho fanúšikom. V čase opakovaných vojenských hrozieb zo strany Putina Biely dom, ako aj zástup lídrov EÚ najmä z východnej Európy, žiada, aby sa Scholz zaviazal zastaviť plynovod v prípade vystupňovania ruskej agresie.

Kritici podľa WP tvrdia, že Nord Streamom 2 Nemci jednoducho poskytujú ruskému prezidentovi slučku na vlastný krk. V posledných mesiacoch bolo Rusko obviňované z úmyselného nepokrývania zvýšeného európskeho dopytu, čo viedlo k špirálovitému rastu cien a nízkej úrovni skladovania na celom kontinente. Hoci to Kremeľ popiera, kritici tento prístup nazvali odkazom pre EÚ: Spustite nový plynovod alebo…

Poľský premiér Mateusz Morawiecki tento mesiac vyzval Scholza, aby „neustúpil tlaku Ruska a nedovolil, aby sa Nord Stream 2 použil ako nástroj na vydieranie“. Nová nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková zo strany Zelených, dlhodobých odporcov projektu – nedávno tiež uviedla, že plynovod by v prípade eskalácie zo strany Ruska nemal byť spustený.

Scholz v zložitej situácii

Pre Scholza je však situácia zložitejšia, upozorňuje WP. Napriek bolestivým spomienkam na sovietsku éru si mnohí Nemci zachovávajú pragmatickejšie názory na Rusko ako ich rovesníci na Západe. Nemecká verejnosť je podľa prieskumov voči Putinovi nedôverčivá, ale menej ako v prípade Američanov, Britov, Francúzov, Švédov či Holanďanov. Okrem toho Nemci vo všeobecnosti podporovali dokončenie plynovodu, zdôraznil denník. Niektorí z nich navyše považujú za pokrytectvo, ak USA dovážajú ruskú ropu, zatiaľ čo sa pokúšajú zrušiť Nord Stream 2.

Trumpova administratíva uvalila na projekt cielené sankcie. V máji Bidenova administratíva upustila od sankcií voči spoločnosti Nord Stream 2 AG, ktorá stojí za projektom, ale stále sa snaží plynovod sankcionovať aspoň čiastkovo.

„Myslím si, že nešťastným vedľajším účinkom amerických ekonomických sankcií v kontexte Trumpovej administratívy bolo to, že Nemci sa cítili defenzívne a tvrdohlavo,“ povedala Constanze Stelzenmüllerová, nemecká expertka z Brookings Institution, podľa ktorej išlo o pocit „úderov do hlavy od amerického prezidenta, ktorý používa dvojitý meter.“

WP pripomína, že rovnako ako Nord Steam 1, aj nový plynovod mal od začiatku podporu silného insidera – bývalého kancelára Gerharda Schrödera. Po jeho porážke od Merkelovej v roku 2005 sa Schröder stal predsedom predstavenstva Nord Streamu a zároveň efektívnym ruským lobistom v Berlíne. Merkelová považovala ruské plynovody za riešenie zložitých energetických potrieb najväčšej európskej ekonomiky, najmä po jej rozhodnutí z roku 2011 postupne ukončiť výrobu jadrovej energie po katastrofe vo Fukušime.

Odporcovia plynovodu v podstate žiadajú Scholza, aby vsadil energetickú budúcnosť Nemecka v diplomatickej stávke proti Putinovi, tvrdí WP. Obnoviteľné zdroje ako veterná a solárna energia výrazne vzrástli, stále sú však limitované. Nemecko sa zároveň snaží splniť ambiciózne klimatické ciele, ktoré ho nútia odísť od uhlia.

Keďže jadrová energia nie je na stole, zemný plyn zostáva kľúčovým nemeckým zdrojom energie – a tým, na ktorý sa nemeckí výrobcovia v dohľadnej budúcnosti spoliehali, zdôraznil denník. Európske krajiny sa snažili o diverzifikáciu dovozom LNG z USA. Ale keďže ďalšie zdroje zemného plynu v Británii, Holandsku a Nórsku sú obmedzené a nastavené na dlhodobejší pokles, Rusko sa zdá byť najlogickejším zdrojom Nemecka – aj keď to odporuje regionálnej a transatlantickej bezpečnosti, konštatuje WP s tým, že plynovody Nord Stream sú považované za oveľa modernejšie, spoľahlivejšie a efektívnejšie ako zastaralá a netesná sieť na Ukrajine. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je Únia v tejto otázke rozdelená a napríklad Rakúsko presadzuje urýchlené spustenie Nord Streamu 2.

Prípadným zastavením plynovodu by si Scholz „znepriatelil nemeckú priemyselnú základňu, ktorá ho považuje za zdroj energie, s ktorým rátala,“ povedal Nikos Tsafos, odborník na energetiku z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie. Ten vidí aj ohrozenie princípov právneho štátu, keď projekt dodržiava postup a plní nemecké regulačné nariadenia, no aj tak nemôže byť spustený.

S blížiacou sa zimou Nemci urobili to, čo ich byrokracia robí najlepšie: získali čas papierovaním, konštatuje WP s poukázaním na vyhlásenie nemeckého energetického regulátora, že rozhodnutie o konečnej certifikácii Nord Streamu 2 nepadne skôr ako v druhej polovici roku 2022. Dovtedy budú Nemci vedieť, či ruskí vojaci zaútočili na Ukrajinu alebo či sa napätie znížilo dostatočne na opätovné posúdenie spustenia plynovodu.

Aj keby nikdy nedosiahol prevádzku svojho plynovodu, jeden človek sa môže tešiť zo sporov medzi spojencami viac ako ktokoľvek iný. „Úprimne, Putin musí byť v siedmom nebi, keď to pozoruje,“ povedala Judy Dempseyová z Carnegie Europe.