Londýn 8. septembra 2022 – Európa sužovaná ťažkou energetickou krízou a obavami o bezpečnosť dodávok plynu sa stala hlavnou destináciou vývozu LNG z USA, keď odoberá 65 % amerického exportu. Podľa ekonomického žurnalistu a investora Alexa Kimaniho orientácia Európy, ktorá si už nemôže dovoliť žiadne ďalšie výpadky, na americké náklady môže znamenať riziko v podobe nevyspytateľných prírodných javov a nedostatku plynu pre očakávanú expanziu LNG terminálov. Africké zdroje, napríklad v Mozambiku, zase nesú neistotu spsôsobenú vnútropolitickými problémami, píše Kimani pre portál oilprice.com.

Americké dodávky LNG sú podľa neho citlivé na extrémne počasie a obdobia hurikánov narúšajú produkciu aj vývoz. Väčšina exportných zariadení v USA – vrátane navrhovaných – sa nachádza pozdĺž pobrežia Mexického zálivu a veľká časť plynu, ktorý zásobuje tieto zariadenia, pochádza z blízkych vnútrozemských rezerv, od Nového Mexika a Texasu po Louisianu a ďalej. Je to oblasť, ktorú hurikány každoročne zasahujú, čo znamená, že počas ich sezóny sú všetky činnosti od skvapalňovania cez prepravu, resp. od ťažby až po spracovanie ohrozené prerušením.

V posledných rokoch viedli viaceré hurikány k rôznym stupňom narušenia trhu s LNG, pričom dosahy sa tiahli naprieč celým dodávateľským reťazcom, v podobe krátkych výpadkov, ale aj dlhých prestávok pri spracovaní a preprave. „Napríklad Hurikán Laura v roku 2020 mal za následok dvojtýždňové prerušenie vývozu LNG zo Sabine Pass a viac ako mesačné závode v Cameron LNG,“ pripomína Kimani s tým, že v minulom roku viedol hurikán Ida k veľkému a dlhodobému obmedzeniu ťažby plynu na mori.

V tomto roku júnová explózia v zariadení na skvapalňovanie LNG vo Freeporte so sídlom v Texase odstavila takmer 20 % exportnej kapacity USA, čo priviedlo trhy s LNG do stavu paniky. Vedci navyše tvrdia, že hurikány na pobreží Mexického zálivu sú čoraz silnejšie, spôsobujú rekordné záplavy a ohrozujú kritickú infraštruktúru, upozornil Kimani.

Limity ťažby

Zatiaľ Spojené štáty pripravujú celosvetovo najväčšiu paletu nových LNG projektov, bez zvýšenia kapacity plynovodov na prispôsobenie sa tomuto prudko sa rozširujúcemu energetickému segmentu, má takýto vývoj svoje limity.

V Apalačskej panve, najväčšom americkom regióne produkujúcom plyn, ktorý chrlí viac ako 35 miliárd kubických stôp denne, environmentálne skupiny opakovane zastavili alebo spomalili projekty plynovodov a obmedzili ďalší rast na severovýchode. Veľká časť prognózy rastu vývozu LNG tak zostáva na pleciach Permskej panvy a bridlíc v Haynesville. Generálny riaditeľ spoločnosti EQT Corp. Toby Rice nedávno priznal, že kapacita Apalačského ropovodu „narazila do steny“.

Analytici z East Daley Capital Inc. predpokladajú, že export LNG z USA vzrastie do roku 2030 na 26,3 Bcf/d zo súčasných takmer 13 Bcf/d. Aby sa tak stalo, Haynesville by v období 2026 – 2030 potreboval zvýšiť kapacitu o ďalšie 2-4 Bcf/d. „To predpokladá výrazný nárast plynu z permských a iných pridružených ložísk plynu,“ tvrdia analytici s tým, že prípadné dostatočne prudké zníženie cien ropy, ktoré spomalí jej ťažbu v Perme, prinesie ešte väčší dopyt po plyne.

Mozambik ako záchrana?

Aj keď to môže byť neskoro, Európa začína vážne uvažovať o Afrike ako zdroji budúcich energetických dodávok, konštatuje Kimani, podľa ktorého má v tomto smere najväčšiu šancu LNG z Mozambiku. Tento zdroj je však zraniteľný z hľadiska politickej nestability a zo strany islamistických militantov napojených na Islamský štát bojujúcich proti tamojšej vláde.

Plávajúci projekt talianskej Eni, Coral-Sul FLNG je podľa Kimaniho v bezpečí pred ozbrojeným násilím a na dobrej ceste pomáhať Európe. Spoločnosť BP už podpísala dohodu o kúpe celej produkcie Coral-Sul na 20 rokov. Projekt bol navrhnutý na produkciu 3,4 miliónov metrických ton LNG ročne. Talianska spoločnosť už plánuje druhú plávajúcu exportnú platformu, ktorá by mohla byť dokončená za menej ako štyri roky.

LNG projekt francúzskej spoločnosti TotalEnergies v Mozambiku bol v roku 2020 prerušený práve pre vojenské akcie povstalcov, poznamenal Kimani. TotalEnergies nedávno oznámila plány na obnovenie obrovského projektu v hodnote 20 miliárd dolárov, pričom sa očakáva, že terminál bude každoročne produkovať 13,1 milióna ton LNG. Teda za predpokladu, že skončia boje, ktoré viedli k vyhláseniu vyššej moci. Projekt by sa mal reštartovať v prvej polovici budúceho roka.

Napriek všetkým okolnostiam je optimizmus vysoký, konštatuje Kimani. ExxonMobil hovorí, že v blízkej budúcnosti prijme konečné rozhodnutie pre ešte väčší projekt. EÚ medzitým naplánovala päťnásobné zvýšenie finančnej podpory na boj proti militantom v blízkosti mozambických plynových projektov na 15 miliónov dolárov. Únia sa už zaviazala poskytnúť armáde krajiny dodatočnú finančnú podporu vo výške 45 miliónov eur a misii SADC v krajine doteraz poskytla finančné prostriedky vo výške 2,9 milióna eur.

Zásoby pred zimou vs. ceny a spotreba

V krátkodobom horizonte Európa napreduje v napĺňaní svojich zásobníkov plynu a teraz je o deväť týždňov popredu oproti minulému roku – aj keď za cenu vysokej prirážky. Úrovne skladovania plynu v Európe sú vyššie ako 82 % a podľa údajov Gas Infrastructure Europe dokonca prekonali 5-ročný priemer.

Do 1. novembra EÚ pravdepodobne dosiahne 80 % kapacity skladovania zemného plynu – práve včas pred vrcholným zimným dopytom. Nemecko sa dokonca usiluje o 95 % kapacity a už teraz je na úrovni vyše 86 %.

„EÚ už začiatkom júla prekonala svoj predbežný cieľ plnenia z 1. septembra a stále je na ceste k dosiahnutiu cieľa z 1. novembra,“ povedal pre agentúru Reuters Jacob Mandel z Aurora Energy Research. Analytici Standard Chartered Plc tvrdia, že plynová „zbraň“ prezidenta Vladimira Putina bude vďaka budovaniu zásob účinne otupená, pričom Európa „pohodlne“ prežije zimu bez ruského plynu.

To však prináša dva rôzne problémy, tvrdí Kimani. Po prvé, Európa bude musieť zaplatiť vysokú cenu: náklady na doplnenie zásob zemného plynu sa odhadujú na viac ako 50 miliárd eur, čo je 10-krát viac, ako je historický priemer na doplnenie zásobníkov pred zimou. Po druhé, blok nemôže prežiť len zo skladovania, pokiaľ výrazne nezníži spotrebu počas zimy.

Európa je v súčasnej podobe zraniteľná na každom energetickom fronte, a ak to nie je geopolitika a povstania, je to matka príroda v jej najdivokejšej podobe, uzavrel Alex Kimani pre oilprice.com.