Berlín 16. novembra 2022 – Nemecko prevzalo plnú kontrolu nad Gazprom Germania, európskou dcérskou spoločnosťou plynárenskej pobočky Kremľa. Berlín tak symbolicky ukončil 52-ročné plynárenské vzťahy s Ruskom a v podstate sa stal najväčším európskym obchodníkom s plynom a jeho dodávateľom. Téme sa venoval portál euractiv.de.

Nemecké ministerstvo hospodárstva 14. novembra oznámilo, že preberie plné vlastníctvo kľúčového hráča na trhu s plynom, spoločnosti Securing Energy for Europe (SEFE) – predtým Gazprom Germania – vzhľadom na jej „nadmernú zadlženosť“ a hrozbu platobnej neschopnosti, čo ohrozuje bezpečnosť dodávok v Nemecku.

„V záujme odvrátenia tohto nebezpečenstva a zachovania prevádzky SEFE sa v súčasnosti dokončuje zmena vlastníctva a prebieha stabilizácia spoločnosti,“ uviedlo ministerstvo. Obchodní partneri a banky podľa neho nechcú vstupovať do nových vzťahov so SEFE, keďže vlastnícka štruktúra je nejasná. „Vzhľadom na dôležitosť SEFE pre zásobovanie energiou v Nemecku vláda teraz vyjasňuje vlastnícku štruktúru prostredníctvom kapitálových opatrení,“ dodal rezort hospodárstva.

Nemecký regulátor Bundesnetzagentur prevzal dočasnú úlohu správcu SEFE začiatkom apríla po tom, ako Berlín neschválil jeho predaj zo strany Gazpromu tretej strane, spoločnosti Palmary. Správcovstvo Bundesnetzagentur má vypršať v decembri, pričom nemecká vláda je teraz pripravená prevziať plné vlastníctvo za pomoc vo výške 225,6 milióna eur. Poskytla aj ďalšie 2 miliardy eur vo forme pôžičiek, čím sa celková suma zvýšila na 13,8 miliardy eur.

Postup nemeckej vlády odobrila aj Európska komisia, ktorá 12. novembra oznámila, že schválila nemeckú pomoc na podporu SEFE. „Opatrenie umožní nemeckému štátu prevziať 100-percentné vlastníctvo SEFE, čím nahradí Gazprom Export, s cieľom zabezpečiť bezpečnosť dodávok plynu do nemeckej ekonomiky,“ uviedla EK.

Prevzatím európskej dcérskej spoločnosti plynárenskej páky Kremľa Nemecko symbolicky ukončilo 52-ročné plynárenské vzťahy krajiny s Ruskom, píše euractiv.de.

Pred viac ako polstoročím bol projekt spustený ako nápad Willyho Brandta, prvej hybnej sily nemeckej Ostpolitik, zameranej na zmierenie vzťahov medzi východným a západným Nemeckom. Projekt v priebehu niekoľkých desaťročí priniesol normalizáciu, stabilitu, energiu a v posledných mesiacoch aj problémy, ktoré viedli k jeho ukončeniu, prípadne transformácii.

Plnohodnotné znárodnenie SEFE tiež ukončilo zmätok okolo Gazpromu Germania, jednej z najvýznamnejších európskych spoločností obchodujúcich s plynom, ktorý zahŕňal j pokusy Moskvy previesť spoločnosť na ruského DJ-a alebo ju úplne rozpustiť.

Pavúk v centre celoeurópskej siete zmlúv

Prečo nemecká vláda vynakladá všetko toto úsilie na „krvácajúcu“ spoločnosť, ručí za mzdy ruských zamestnancov presunutých do Dubaja, kde bude musieť zaplatiť 300 miliónov eur na bonusoch pre obchodníkov so sídlom v Londýne, kladie si otázku euractiv.de.

Spoločnosť je „pavúkom“ v centre celoeurópskej siete lukratívnych dlhodobých zmlúv o zemnom plyne, ktoré držia dcérske spoločnosti, naďalej chrániace miestne energetické spoločnosti a spoločnosti pred najhoršími dopadmi neúmerných cien plynu.

„SEFE je kľúčovou spoločnosťou pre dodávky energie v Nemecku,“ zopakoval euractiv.de vyhlásenie ministerstva hospodárstva, ktoré poukázalo na kľúčovú úlohu dcérskej spoločnosti SEFE, Wingasu, ktorá má v krajine 20-percentný trhový podiel.

A to je len malá ukážka rozsahu plynárenských spoločností vlastnených SEFE v celej Európe. A tie všetky sú teraz v rukách nemeckej vlády.

WIEE Hungary, plynárenskú spoločnosť zameranú na priemyselných zákazníkov a veľkoobchodníkov, v konečnom dôsledku takisto vlastní SEFE. To isté platí pre WIEE Bulharsko a energetickú spoločnosť Vemex, ktorá má v Česku viac ako 10-percentný podiel na trhu.

Keď Kremeľ v máji uvalil sankcie na 31 plynárenských spoločností prevažne so sídlom v Európe, vytvoril verejný, aj keď neúplný prehľad o tom, kde v Európe podnikajú spoločnosti v súčasnosti vlastnené spoločnosťou SEFE. Dodnes však neexistuje komplexný prehľad jej operácií.

Nemecko ako najväčší hráč

To všetko podľa euractiv.de znamená, že európske trhy s plynom sú chaotické a chýba im transparentnosť, napriek tomu, že Európska komisia na ňu roky tlačí. Nemecká vláda dnes vlastní veľké množstvo spoločností, ktoré vykonávajú širokú škálu funkcií, životne dôležitých pre fungovanie trhov s plynom v štátoch EÚ a Švajčiarsku.

Bola niektorá z týchto krajín informovaná o tom, že časť ich kritickej energetickej infraštruktúry bude čoskoro vlastniť Nemecko, kladie si otázku euractiv.de a súčasne o tom pochybuje. Keď Berlín prvýkrát dostal Gazprom Germania pod vládnu kontrolu, neinformoval o tom žiadneho zo svojich susedov. Nie je to skvelý začiatok novej trhovej reality, v ktorej sa Európa ocitla, konštatuje portál.

V kombinácii s prevzatím energetickej spoločnosti Uniper sa nemecká vláda stala možno najväčším hráčom na európskych trhoch s plynom. Nemusí to hneď znamenať záhubu, ale je to znepokojujúce znamenie, že vláda v Berlíne, „popálená“ Ruskom, môže inštinktívne držať všetko, čo je vzácne.

Berlín nesmie podľahnúť traume, ktorú zažíva, pretože keď Poľsko znárodňuje aktíva Gazpromu, ako je poľský úsek ropovodu Jamal, je na Nemecku, aby bojovalo za trhy, ktoré sú oslobodené od neprimeraných štátnych zásahov.

Zároveň však musí dať signál svojim partnerom, že sa poučil z naivity v takých dôležitých otázkach, ako je energetická bezpečnosť.

Nasledujúce obdobie nie je teda pre štvrtú najväčšiu svetovú ekonomiku ani zďaleka jednoduché. Určite však nie je udržateľné stať sa najväčším európskym obchodníkom s plynom. Veď kto by dnes veril nemeckému rozhodovaniu v energetickej politike, uzavrel portál euractiv.de.