Londýn 15. augusta 2023 – Domáca produkcia plynu v EÚ dlhodobo klesá, ale snaha bloku odstaviť sa od ruských uhľovodíkov znovu podnietila ambície niektorých členov zaistiť bezpečnosť dodávok práve prostredníctvom zvýšenia domácej ťažby. Signály jej oživenia a nového rozvoja sa objavujú vo viacerých krajinách, napríklad v Dánsku, Taliansku, Rumunsku či Rakúsku. Téme sa venoval portál argusmedia.com.

Produkcia plynu v EÚ podľa neho od roku 2013 na ročnej báze neustále klesá. Podľa najnovších údajov štatistického úradu EÚ Eurostat v roku 2022 dosiahla o niečo viac ako 45,9 mld. m³, čo je medziročný pokles o viac ako 8,5 %.

Produkcia z Holandska, najväčšieho domáceho producenta plynu v EÚ, klesla v roku 2022 medziročne o viac ako 17 %, čo prispelo k celkovému poklesu v Únii. Výrazný pokles zaznamenal aj výroba v Nemecku a Poľsku.

Holandsko smeruje k strate väčšiny svojho podielu na celkovej ťažbe EÚ po tom, ako ju začiatkom októbra zastaví na poli Groningen. Produkcia z neho už bola v plynárenskom roku 2022-23 obmedzená na 2,8 bcm. Ťažba z menších polí v holandskej časti Severného mora tiež minulý rok klesla na 11,3 bcm z 13,2 bcm v roku 2021.

Pokles produkcie plynu v Európe bude zrejme pokračovať aj v tomto roku. Holandské malé polia vyprodukovali v januári až máji 4,14 bcm oproti 5,2 bcm rok predtým, ukazujú najnovšie dostupné údaje. Európska produkcia plynu Shellu klesla v januári až júni na 4,69 bcm zo 6,65 bcm pred rokom, pravdepodobne v dôsledku nižšej produkcie v Holandsku, ktorá viac než vykompenzovala silnejšiu produkciu z nórskych aktív spoločnosti.

Produkcia plynu talianskej energetickej firmy Eni v Európe za rovnaké obdobie klesla na 3,12 bcm z 3,51 bcm, vrátane zníženia ťažby z jej talianskych aktív na 1,12 bcm z 1,25 bcm v roku 2022. Nemecká spoločnosť Wintershall Dea oznámila v druhom štvrťroku nižšiu európsku produkciu plynu, čo takmer úplne vykompenzovalo silnejšiu výrobu v januári až marci.

Bod obratu?

Pokles dovozu ruského plynu od vypuknutia vojny na Ukrajine – ktorý sa do novembra 2022 znížil na približne 13 % z približne polovice všetkého dovozu do EÚ v polovici roku 2021 – prinútil vlády v bloku zabezpečiť alternatívne dodávky, pričom niektoré smerujú k zvýšeniu domácej produkcie.

Dánska produkcia plynu v roku 2022 medziročne klesla na približne 1,65 bcm, ale už v budúcom roku by mohla opäť vzrásť po tom, ako sa zrekonštruované pole Tyra vráti do prevádzky. Jeho operátor TotalEnergies očakáva, že produkcia z poľa dosiahne 2,8 bcm ročne. Po odpojení poľa od siete v roku 2019 sa produkcia krajiny v roku 2020 znížila takmer o polovicu v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Prestavba poľa sa začala ešte pred vojnou na Ukrajine, ale ambícia Dánska ďalej zvyšovať produkciu s cieľom „prispieť k bezpečnosti dodávok Európy“ by sa mohla stať realitou, ak bude udelená licencia na koncesiu Elly-Luke v Severnom mori, uviedlo dánske ministerstvo pre klímu a energetiku v apríli. „Vojna na Ukrajine ukázala, že dodávky energie v Európe sú krehké,“ povedal minister pre klímu, energetiku a verejné služby Lars Aagaard. „Radšej by som videl, že plyn pochádza z efektívnej výroby v Severnom mori, a nie z krajín mimo EÚ,“ dodal. Dánska energetická agentúra odhaduje objem plynu z koncesie na 5,2 bcm ročne.

Talianska vláda minulý rok deklarovala záujem zvýšiť domácu produkciu plynu v snahe znížiť závislosť od ruského dovozu. Talianska produkcia v roku 2022 predstavovala približne 3,36 bcm, čo je o takmer 2,5 % menej v porovnaní s predchádzajúcim rokom, uvádzajú údaje Eurostatu. Podľa odhadov Assorisorse, pobočky talianskeho priemyselného združenia Confindustria, by sa však produkcia krajiny mohla zdvojnásobiť už v roku 2025, a to prostredníctvom optimalizácie výroby na existujúcich poliach, ako aj urýchlením vývoja nových projektov, ktoré sú už licencované.

Holandská vláda opakovane vyjadrila záujem o ďalší rozvoj malých polí vo svojej časti Severného mora s potenciálom maximálnej dosiahnuteľnej produkcie tesne nad 15 bcm ročne v roku 2026, uviedol v júni holandský štátny tajomník pre ťažbu Hans Vijlbrief. Pád holandskej koaličnej vlády minulý mesiac by však mohol spomaliť akékoľvek rozhodnutia týkajúce sa ďalšej ťažby plynu zo Severného mora.

Pri pohľade do budúcnosti by nedávne schválenie projektu Neptun Deep v Čiernom mori mohlo zvýšiť rumunskú produkciu plynu z Rumunska, ktorá podľa údajov národného štatistického úradu v roku 2022 v porovnaní s rokom 2021 mierne klesla. Prvý plyn z projektu sa očakáva v roku 2027 a produkcia by sa mala ustáliť na úrovni 8 bcm ročne počas cca 10 rokov. Táto úroveň predstavuje takmer zdvojnásobenie rumunskej produkcie a z krajiny by urobila najväčšieho producenta plynu v EÚ a čistého exportéra, tvrdí operátor OMV Petrom, dcéra rakúskej energetickej spoločnosti OMV.

Projekt krajine umožní stať sa „energetickým uzlom a vývozcom regionálnej energetickej bezpečnosti“, uviedlo pred rokom rumunské ministerstvo energetiky, zatiaľ čo vtedajší premiér Nicolae Ciuca ho označil za „životaschopnú možnosť na zabezpečenie ekologickej transformácie a životne dôležitý zdroj na vyrovnávanie elektrickej siete“.

OMV oznámila objavenie nového plynového poľa aj v Rakúsku. Wittau Tief-2a neďaleko Viedne predstavuje najväčší objav v krajine za 40 rokov. Má potenciálne vyťažiteľné zásoby približne 48 TWh (4 bcm) a mohlo by zvýšiť produkciu plynu OMV v Rakúsku o 50 %, tvrdí firma.

Bezkonkurenčná dominancia Severného mora

Keďže ruské dodávky a domáca produkcia sa znižujú, význam plynu zo Severného mora pre bezpečnosť dodávok v EÚ vzrástol. Neočakáva sa však, že by sa táto produkcia v krátkodobom horizonte výrazne zvýšila.

Nórsko bude „prispievať k energetickej bezpečnosti v Európe po mnoho rokov“, povedal generálny riaditeľ Nórskeho riaditeľstva pre ropu (NPD) Torgeir Stordal. „Ak si chceme udržať našu rolu významného dodávateľa v dlhodobom horizonte, musíme pokračovať v investíciách do kontinentálneho šelfu, a to ako do ďalšieho rozvoja polí, rozvoja objavov, tak aj do prieskumu nových zdrojov,“ dodal.

Produkcia z nórskeho Severného mora vzrástla v roku 2022 medziročne o 8 %, na približne 122 bcm, vyplýva z údajov NPD. Na tejto úrovni by mala zostať počas nasledujúcich 4 až 5 rokov, ale mohla by sa zvýšiť v druhej polovici tohto desaťročia po nedávnom schválení 19 nových projektov v oblasti ropy a zemného plynu na mori, tvrdí NPD.

Pokiaľ ide o ťažbu v Spojenom kráľovstve, v roku 2022 vzrástla o približne 14 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, na cca 35,5 bcm. Premiér Rishi Sunak sa zaviazal udeliť „stovky nových licencií na ťažbu ropy a zemného plynu“ v snahe „spomaliť rýchly pokles domácej produkcie ropy a plynu“ a znížiť „závislosť krajiny od nepriateľských štátov“.

Vláda plánuje túto jeseň udeliť až 100 licencií v rámci 33. kola udeľovania licencií na ťažbu ropy a zemného plynu na mori vyhláseného tamojším regulátorom North Sea Transition Authority (NSTA), ktoré prilákalo 115 ponúk od 76 spoločností na 258 z 931 ponúkaných blokov. Britská vláda tiež plánuje prehodnotiť svoj fiškálny režim pre sektor ropy a zemného plynu s cieľom poskytnúť „predvídateľnosť a istotu“ na podporu investícií a ochranu pracovných miest.

Napriek kritike environmentálnych skupín presadzujúcich zvýšenie energetickej účinnosti a rýchlejšie nasadenie OZE bude štvrtina energetických potrieb krajiny stále pochádzať z ropy a zemného plynu, aj keď krajina do roku 2050 dosiahne „čistú nulu“, zdôraznila vláda.

Dodala, že domáca produkcia plynu má nižšiu uhlíkovú intenzitu ako dovážaný LNG. Priemerná intenzita dovozu LNG je 79 kg CO2/bl ropného ekvivalentu (boe) – pričom nórsky LNG je najmenej náročný na uhlík, 33 kg CO2/boe – v porovnaní s iba 21 kg CO2/boe pre plyn vyrobený v Spojenom kráľovstve, odhaduje NTSA.