Bratislava 12.novembra 2020- Po skončení hurikánovej sezóny v USA vidíme rast výroby LNG, ktoré by mohlo zamieriť aj na európsky trh. Treba však zobrať do úvahy cenové úrovne na alternatívnom ázijskom trhu. Cena LNG v Ázii síce za ostatné dva týždne mierne klesla, stále je však výrazne vyššia ako v Európe. Cena JKM na december je tesne pod hodnotou 7 $/MMBtu a lokálne maximum v hodnote 7,25 $/MMBtu dosiahla 23.októbra. Pre porovnanie cena pre december na holandskej burze TTF je tesne nad 14 €/MWh, čo je asi 4,86 $/MMBtu. Cena na americkom Henry Hube je aktuálne pre december približne 3 doláre, takže dodávky do Európy prinášajú pozitívnu maržu.

V oblasti LNG môže mať dopad na dlhodobý vývoj na európskom trhu odloženie dohody francúzskej spoločnosti ENGIE s americkým NextDecade. Kontrakt mal byť na 20 rokov v hodnote 7 miliárd dolárov. Jedným z dôvodov, prečo k dohode nedošlo, sú environmentálne obavy z ťažby bridlicového plynu v USA. Francúzska vláda nemá záujem podporovať projekty spojené so znečisťujúcimi formami ťažby.

Posun pri výstavbe plynovodu Nord Stream 2 nateraz nevidíme. Ruský Gazprom sa odvolal voči pokute vo výške 6,5 mld. €, ktorú dostal od Poľska kvôli výstavbe druhej vetvy plynovodu. Toto protimonopolné konanie by však nemalo ovplyvňovať vývoj cien na trhu. Aktuálne nie je ani pravdepodobné, že by niektorý z dotknutých subjektov nakoniec musel zaplatiť pokutu.

Dopad lockdownov v európskych krajinách môže trochu paradoxne viesť k rastu spotreby zemného plynu na vykurovanie, nakoľko ľudia zostávajúci vo svojich domovoch vzhľadom na klesajúce teploty budú potrebovať viac plynu oproti situácii, keby boli v práci. Situácia sa môže výrazne líšiť podľa energetických mixov jednotlivých krajín, ale vo všeobecnosti sa očakáva pokles dopytu po elektrine kvôli klesajúcej spotrebe podnikov a rast spotreby plynu kvôli spomenutému vykurovaniu domácností.

Ceny elektriny sú naďalej výrazne ovplyvňované cenami emisných povoleniek. Tie sa za dva týždne dostali z hodnoty pod 24 €/tCO2 až nad 26 eurovú hranicu. Potiahli tak k rastu forwardové ceny elektriny pre rok 2021. Na strane spotových cien elektriny sme videli mierny rast, ktorý bol však neskôr poklesom vymazaný a ceny viac reagujú na epidemiologickú situáciu na kontinente, ale hlavne na výrobu z obnoviteľných zdrojov.

Trend vývoja krátkodobých cien plynu sa otočil 26.októbra a odvtedy až do pondelka ceny postupne klesali a dostali sa tak z maxima nad 14,5 €/MWh až na 12,3 €/MWh. Od začiatku prebiehajúceho týždňa však opäť ceny rastú, najmä s poklesom teplôt a optimizmom na trhoch. Napriek tomu sú cenu stále nižšie ako pred rokom.

Zdroj: cegh.at

Forwardové ceny zemného plynu pokračovali v rozdielnom správaní pre jednotlivé roky dodávky. Cena pre dodávku v roku 2021 sa upravovala dynamickejšie a postupne výraznejšie klesala až do 2.novembra, keď otočila k rastu. Cena pre rok 2022 síce nasledovala rovnaký trend, ale s menším tempom poklesu aj rastu. Na rakúskom VTP vidíme za toto obdobie pokles ceny Cal-21 o 36 centov a 10.novembra bola zatváracia cena 13,988 €/MWh, čo je menej ak cena NCG pre tento produkt, ktorá bola 14,014 €/MWh. Cena pre rok 2022 na CEGH VTP bola 14,961 €/MWh a táto je teda na takmer rovnakej úrovni ako pred 14 dňami. Cal-22 na NCG uzatvoril na 14,677 €/MWh teda tiež takmer na rovnakej hodnote ako pred dvomi týždňami.

Zaujímavý je pohľad na spread medzi cenami pre rok 2022 a 2021. Priblíženie sa cien pre oba sledované roky, ktoré sme pred dvomi týždňami sledovali už neplatí a ceny pre jednotlivé roky sa rozišli o približne 40 centov na oboch trhoch. Hoci je dodávka pre rok 2021 aktuálne v rakúsku lacnejšia, pre rok 2022 už platí opačný spread a NCG je nižšie o takmer 30 centov.

Ceny ropy za ostatné dva týždne asi najviac ovplyvnila správa ohľadom 90 percentnej účinnosti vakcíny proti Covid-19 spoločností Pfizer a BioNTech. Táto by sa mohla do obehu dostať už koncom roka a výrazne tak urýchliť návrat k vyšším spotrebám ropy. Problémom distribúcie tejto vakcíny je, že musí byť skladovaná pri teplote -70 stupňov Celzia. Očakávaná štandardizácia vzťahov po prezidentských voľbách v USA, v ktorých zvíťazil Joe Biden, je tiež jedným z faktorov, pomáhajúcim cenám ropy. Na druhej strane však máme stále rastúce počty prípadov ochorenia Covid-19 a preto je pri očakávaní ďalšieho rastu na mieste byť opatrný. Pri pohľade na vývoj cien ropy Brent vidíme, že trend sa otočil 2.novembra, kedy bola cena len tesne nad 36 $/bbl. Aktuálne je hodnota ropy Brent nad 43,60 $/bbl, čo je viac ako 20% nárast oproti začiatku predchádzajúceho týždňa.

Zdroj: powernext.com

Za ostatné dva týždne sa takmer nezmenila situácia v nominovaných tokoch prepravovaného plynu cez Slovensku. Preprava plynu smerom na Ukrajinu cez Veľké Kapušany sa drží na nule a nie je predpoklad jej rastu. Tok cez Budince sa drží tesne pod 100 GWh/deň. Nominovaný tok na Slovensko cez Lanžhot sa dostal takmer na nulu. Nominovaná preprava cez Veľké Kapušany smerom na západ sa drží okolo 1,3 TWh/deň, ale s vyššou volatilitou.

Zdroj: eustream

Naplnenosť zásobníkov plynu v EÚ dosahuje 93,6% a za dva týždne klesla o percento. Naplnenosť slovenských zásobníkov klesla rýchlejšie a to až o 3,3% a aktuálne je 92,4%. Stav zásobníkov Ukrtransgazu je reportovaný vo výške 75,4% a za toto obdobie klesol o 1,6%. Spread zima-leto pre nasledujúci rok sa pohybuje naďalej výrazne pod úrovňou 2 €/MWh. Oproti maximám, ktoré boli dosiahnuté pre aktuálny rok je to výrazný pokles.

Zdroj: powernext.com