Bratislava 30.septembra 2020- Forwardové ceny zemného plynu na európskych huboch pre mesiace začínajúcej sa vykurovacej sezóny ponúkajú po letných nízkych krátkodobých cenách opäť zaujímavú príležitosť pre import LNG na náš kontinent vzhľadom na významný spread voči americkým cenám na Henry hube. Rast cien na huboch v západnej Európe dočasne podporil aj požiar LNG skvapalňovacieho zariadenia spoločnosti Equinor v nórskom Hammerfeste. Dôležitým faktorom bude počasie v USA aj v Európe, ktoré mení lokálny dopyt a môže v prípade chladného počasia v USA obmedzovať export LNG.

Ceny ropy Brent sú naďalej pod tlakom z obáv ohľadom ďalšieho vývoja globálnej ekonomiky najmä z dôvodu rastúcich počtov ochorenia Covid-19, ktoré prekonali hranicu jedného milióna. Ropa Brent sa tak hýbe len v úzkom cenovom pásme. Počas uplynulých 2 týždňov sa síce krátkodobo dostala nad hranicu 43 $/bbl, následne však korigovala a aktuálne sa obchoduje za 41 $/bbl, takže na podobnej úrovni ako pre dvomi týždňami.

Diskusia ohľadom výstavby plynovodu Nord Stream 2 zásadne nepokročila a názory sú naďalej rozdelené. Nemecký minister financií Olaf Scholz nesúhlasí, aby bola výstavba z dôvodu otravy Alexeja Navalného zastavená, nakoľko v prípade plynovodu ide o súkromný projekt, do ktorého je zapojená stovka firiem. Podľa jeho názoru projekt nezvýši energetickú závislosť Nemecka. Navrhuje žiadať nielen nemeckú, ale aj európsku reakciu na otravu. Podobný názor má aj nemecká kancelárka Merkelová.

Gazprom v tomto roku očakáva objem dodávok do Európy vo výške aspoň 170 miliárd m3, čo je však pokles z úrovne 199 bcm dosiahnutej v roku 2019.

Odstávka prepravy plynu zo Slovenska na Ukrajinu cez prepojovací bod Budince už bola ukončená, čo je vidieť aj v grafe nižšie. Využitie tohto plynovodu je však zatiaľ len čiastočné, využíva sa stále vo väčšej miere reverzný tok cez Veľké Kapušany, ktorý však už klesá z úrovne 600 GWh/deň. Nominované vstupné toky plynu cez Veľké Kapušany sa pohybujú na stabilnej úrovni pod 1200 GWh/deň. Pre vstup z Lanžhotu vidíme väčšiu volatilitu okolo hodnoty 600 GWh/deň.

Zdroj: Eustream

Naplnenosť zásobníkov plynu v EÚ dosahuje aktuálne 94,8% a za dva týždne vzrástla o 1,3%. Naplnenosť slovenských zásobníkov vzrástla podobne o 1,1% a aktuálne je 92,4%. Zásobníky Ukrtransgazu sa za dva týždne naplnili o viac ako 2% a aktuálne sú na 90% kapacity.

Forwardové ceny zemného plynu pre roky 2021 – 2022 od polovice septembra nabrali mierne rastový trend s drobnými výkyvmi. Closing Cal-21 z 29.septembra na CEGH VTP dosiahol 14,347 €/MWh – oproti cene pred dvoma týždňami je to nárast o takmer 0,5 €/MWh. NCG Cal-21 uzatvoril včera na 14,092 €/MWh. Spread medzi cenami pre rok 2022 a 2021 pre NCG osciluje okolo 1 €/MWh. Pre rakúsky CEGH-VTP je medziročný spread vyšší o asi 30 centov, teda 1,3 €/MWh. Spread medzi rakúskym a nemeckým trhom pre rok 2021 naďalej osciluje okolo len 0,20 €/MWh.

Zdroj: Powernext.com

Krátkodobé ceny zemného plynu v Rakúsku po stabilizácii v intervale 11 – 12 €/MWh začali opäť mierne rásť a cena pre dnešnú dodávku sa dostala až na 12,4 €/MWh. Cena plynu s dodávkou zajtra však zatiaľ klesá a aktuálne sa obchoduje za 11,8 €/MWh. Aktuálna úroveň cien zodpovedá cenám z prvej polovice januára tohto roka. Rozhodujúcim faktorom pre ďalší vývoj bude počasie ako aj rovnováha dopytu a ponuky. Podľa dlhodobých predpovedí by sa teplota do konca roka mala pohybovať mierne nad dlhodobým priemerom, čo by mohlo prispieť k poklesu cien nakoľko podzemné zásobníky sú už takmer naplnené a prebytočné objemy na krátkodobom trhu by mali tlačiť na pokles.

Zdroj: CEHG, Investing.com

Začiatok zimnej sezóny znamená postupné ukončenie možnosti vtláčať zemný plyn do tradičných sezónne využívaných podzemných zásobníkov. Vypočítaná hodnota skladov pre aktuálnu sezónu tak pomaly stráca informačnú hodnotu. Do grafu bol preto pridaný aj pohľad na nasledujúci rok.

Syntetická hodnota pre túto sezónu je tesne nad 2,0 €/MWh – od začiatku septembra je vypočítaná ako rozdiel ceny pre Q1 a októbrového vtláčania. Pre nasledujúci rok sa spread pohybuje pod úrovňou 2 €/MWh – spread sa teda aktuálne zúžil. Cena v lete 2021 je takmer rovnaká ako cena v zime 2020/21.