Londýn 2. decembra 2021 – Hrozba sankcií voči prevádzkovateľovi plynovodu Nord Stream 2 v hodnote 11 miliárd USD predstavuje riziko, že európske poisťovne neposkytnú krytie tohto politicky citlivého projektu. Téme sa venovala agentúra Reuters, ktorá s odvolaním sa na analytikov a právnikov tvrdí, že možnosť zavedenia sankcií sa zvyšuje v čase aktuálne rastúceho napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.

USA minulý týždeň opäť zaviedli sankcie voči niektorým spoločnostiam spojeným s projektom, zatiaľ čo nemecký energetický regulátor tento mesiac dočasne zastavil certifikačný proces týkajúci sa. Od švajčiarskeho konzorcia stojaceho za plynovodom požaduje založenie dcérskej spoločnosti podľa nemeckého práva, ktorá má preukázať, že má dostatok financií, ľudských zdrojov a nezávislosť od Gazpromu.

„Nemyslím si, že by niektorá poisťovňa mala o tento projekt záujem, kým sa situácia nevyrieši,“ povedal Leigh Hansson, partner právnickej firmy Reed Smith.

Obavy zo zavedenia nových sankcií viedli tento rok popredné európske poisťovne AXA a Zurich, rovnako ako zaisťovňu Munich Re k rozhodnutiu odstúpiť od poistenia stavby. Bez poistného krytia by prevádzkovateľ plynovodu mohol byť vystavený nákladom za škody, omeškania alebo súdne spory a ťažšie by si zabezpečil úvery, konštatuje Reuters.

Bidenova administratíva tento rok upustila od aplikácie sankcií voči prevádzkovateľovi plynovodu, vo Švajčiarsku registrovanej spoločnosti Nord Stream 2 AG, čo teoreticky umožňuje neamerickým spoločnostiam poskytovať financovanie a poistenie, zatiaľ čo Nemecko súhlasilo s prijatím opatrení, ak Rusko vo vzťahoch s Ukrajinou použije energiu ako zbraň.

Právnici a analytici politických rizík však tvrdia, že hrozba uvalenia sankcií sa zvýšila v dôsledku rastúceho napätia medzi Ruskom a Ukrajinou, ako aj zhromažďovania ruských ozbrojených síl na ukrajinských hraniciach, ktoré podnecuje obavy z ruskej invázie.

Moskva odmietla reči o možnom ruskom útoku ako poburujúce, ale NATO a USA v utorok (30. 11.) varovali Rusko, že zaplatí „vysokú cenu“ za prípadnú vojenskú agresiu.

Hovorca prevádzkovej spoločnosti Nord Stream 2 AG uviedol, že „všetky stavebné, prevádzkové a iné činnosti našej spoločnosti sú kryté príslušným poistením“. Spoločnosť sa k svojim zmluvným partnerom nevyjadrila. Poistné otázky odmietla komentovať aj ruská štátna spoločnosť Gazprom, líder konzorcia stojaceho za plynovodom.

V prípade absencie európskych poisťovateľov by projekt mohol využívať ruské subjekty, hovoria podľa Reuters niektorí právnici. Jedna ruská poisťovňa Konstanta – teraz premenovaná na RNCB Insurance – už bola sankcionovaná. Na žiadosť o vyjadrenie zatiaľ nereagovala.

Európski poisťovatelia, ako napríklad tí, ktorí pôsobia na poistnom trhu Lloyd’s of London, by teoreticky plynovod mohli poistiť, uviedol jeho generálny riaditeľ John Neal.

„Už predtým sme boli zapojení do projektu Nord Stream, určite sme poisťovali jeho výstavbu,“ povedal Neal. „Sankcie musíme mimoriadne rešpektovať,“ dodal. Lloyd’s of London odmietol vec ďalej komentovať.

Generálny riaditeľ Munich Re Joachim Wenning pre agentúru Reuters povedal, že v súčasnosti nie je zapojený do projektu Nord Stream 2 pre problémy so sankciami.

Zurich uviedol, že nekomentuje potenciálne alebo existujúce vzťahy so zákazníkmi, ale zdôraznil, že dodržiavanie sankcií patrí medzi jeho vysoké priority. AXA odmietla komentár.

Allianz, najväčšia európska poisťovacia spoločnosť, rovnako vyhlásila, že nemôže komentovať vzťahy s klientmi, no jej hovorca zdôraznil, že nemecká firma „veľmi dôsledne dodržiavala všetky sankčné režimy“.

Po dokončení výstavby by poistenie samotného plynovodu chránilo pred problémami, ako sú škody na majetku, prerušenie prevádzky a zodpovednosť riaditeľov a zástupcov.

Oneskorené schválenie projektu však pravdepodobne spomalí príslušné dohody, povedal Ross Denton, vedúci medzinárodného obchodu v právnickej firme Ashurst.

Jedným z kľúčových rizík je, že Spojené štáty by mohli v krátkom čase rozšíriť sankcie na európske firmy, tvrdia odborníci.

Nigel Kushner, výkonný riaditeľ londýnskej právnickej firmy W Legal,pripomenul, že USA tradične využívali sankcie proti postupom, ktoré poškodzovali NATO a Západ. „Reakciou USA takmer pri každej jednej príležitosti je rozšírenie sankcií,“ povedal a vyslovil otázku, kto „so zdravým rozumom“ bude financovať a podporovať niečo, za čo mu hrozí uvalenie sankcií.

„Poisťovne sú obozretné a myslím si, že budú zdržanlivé,“ uzavrel.