New York 9.januára 2020- V Európe je prebytok zemného plynu, ktorý spolu s miernou zimou, spôsobil ďalší pokles cien. Dominantný vývozca zemného plynu do EÚ ruský Gazprom siahol k zníženiu dodávok. Prostredníctvom ukrajinského tranzitného systému posiela do Európy v prvých dňoch roku 2020 najmenej plynu za posledných šesť rokov. Píše vo svojej analýze agentúra Bloomberg.

Ceny  držia na nízkych úrovniach aj rekordné dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) na likvidný európsky trh, ktorý producenti preferujú napríklad pred Áziou. Gazprom v posledných rokoch zvyšoval svoj export s výnimkou roku 2014 a vlaňajška, keď jeho príjmy z predajov v EÚ, Číne a Turecku klesli o 1,3%.  „Rusko je v podobnej situácií ako Saudská Arábia na trhu s ropou. Ruskí producenti chcú mať ceny natoľko nízke, aby si zachovali svoj trhový podiel a zasa nechcú, aby príliš rástli, čím by mohli ešte viac pritiahnuť záujem konkurentov s LNG,“ povedal Thierry Bros z Davisovho centra pre ruské a eurázijské štúdia Harvardskej univezity. Podobne sa správa aj druhý najväčší dodávateľ zemného plynu do Európy nórsky Equinor, ktorý vlani znížil dodávky o 4,5%. Svojou politiku obhajuje zachovaním trhového podielu.

Bloomberg cituje aj analytika Citigroup Anthonyho Yuena, ktorý tvrdí, že Rusko dokáže globálne ovplyvniť ceny zemného plynu. Na pokles v Európe musia zareagovať aj v USA, aby ich LNG exporty ostali konkurencieschopné. „Rusko je Saudská Arábia na trhu s plynom, dokonca ešte mocnejšie. USA čaká ďalšie znižovanie cien zemného plynu,“ povedal Yuen.

Podobný názor má aj analytik spoločnosti Energy Aspects Trevor Sikorski. „V súčasnosti má zemný plyn letné ceny. Až príde skutočné leto, môžem očakávať, že budú ešte nižšie,“ cituje Bloomberg Sikorskeho.

Súboj o trhový podiel medzi spoločnosťami dodávajúci zemný plyn plynovodmi a producentmi LNG bude pokračovať. „Operátori plynovodných sústav a tradiční dodávatelia sa na to musia pripraviť, inak stratia svoj trhový podiel v prospech LNG,“ myslí si Andrew Favorov z ukrajinskej spoločnosti Naftogaz.

Rusko to má poistené na oboch stranách. Jeho najväčší LNG producent Novatek zvýšil dodávky do EÚ vo vlaňajšom treťom štvrťroku o dve tretiny v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2018, dodáva na záver Bloomberg.