Bratislava 7.januára 2019- Hoci rokovanie o hlavných podmienkach prepravy zemného plynu medzi spoločosťami Gazprom a Naftogazom v hlavných bodoch ukončili 21.decembra 2019, k finálnemu podpisu zmlúv došlo až 30.decembra. Balíček obsahuje prepojovacie dohody medzi operátormi prepravných sietí, dohodu o samotnom tranzite pre najbližších 5 rokov ako aj urovnanie predchádzajúcich záväzkov vyplývajúcich z kontraktu z roku 2009. Gazprom už predtým poslal kompenzáciu vo výške 2,9 mld. USD. Na základe platnej dohody by malo cez Ukrajinu pretiecť v roku 2020 minimálne 65 mld. m3 a v ďalších štyroch rokoch každý rok aspoň 40 mld. m3. Balíček však neadresoval samotnú dodávku komodity.

Dosah na ukrajinskú prepravnú sieť bude zrejme mať aj zmena prepravnej trasy pre Bulharsko, ktoré je od tohto roka zásobované cez TurkStream z juhu. V neskoršej fáze projektu sa očakávajú dodávky cez tento plynovod aj do Srbska, Maďarska a potenciálne aj na Slovensko.

Zaujímavý je pohľad na fyzické toky plynu, podľa údajov spoločnosti eustream, kde na prelome rokov došlo k zásadnej zmene tokov plynu. Ešte 31.decembra prúdilo cez Veľké Kapušany 1,6 TWh plynu, ktorý pokračoval najmä do Rakúska. Podobné alebo vyššie množstvá prúdili celý december. Od 1.januára 2020 došlo k značnému presmerovaniu tokov plynu a cez Veľké Kapušany sa v prvých piatoch dňoch roka na dennej báze prepravili len 85 – 432 GWh plynu. Na druhej strane narástol denný tok cez Lanžhot, ktorý sa pohybuje okolo úrovne 500 GWh denne. V decembri cez tento bod vstupovalo na Slovensko len do 100 GWh denne. Takúto zmenu však vzhľadom na naplnenosť zásobníkov môžeme považovať za očakávaný scenár.

Keďže sme sa prehupli do ďalšieho kalendárneho roka, nasledujúci graf sumarizuje vývoj cien ročných kontraktov za celý rok 2019 v porovnaní s krátkodobou cenou:

Zdroj: Powernext.com, CEGH

Počas roka sme boli svedkami relatívne turbulentného vývoja najmä na krátkodobom trhu. Ceny sa hýbali v širokom pásme od viac ako 22 €/MWh až po menej ako 9 €/MWh. Aj koniec roka priniesol len veľmi nízke ceny okolo 12 – 14 €/MWh. Pri pohľade na cenu Cal-20 vidíme relatívnu stabilitu počas prvého polroka, ktorá bola vystriedaná jasným trendom poklesu až do konca roka 2019. Oproti počiatočným hodnotám na úrovni 20 €/MWh v Nemecku aj Rakúsku sme na konci roka videli ceny medzi 14 – 15 €/MWh. Je však potrebné pripomenúť, že takáto úroveň cien je daná špecifickou situáciou v regióne, ktorý sa pripravoval na prípadné problémy s dodávkami cez Ukrajinu.

Ak sa pozrieme na vývoj cien pre rok 2021, vidíme od začiatku novembra pohyb cien na NCG aj CEGH VTP v oveľa užšom pásme medzi 17 – 19 €/MWh. Krátkodobá cena CEGHIX sa hýbala v širšom pásme a odrážala vývoj dopytu a ponuky najmä na základe počasia, očakávania dodávok, prípadne potrieb pre výrobu elektriny.

Zdroj: Powernext.com, CEGH

Aktuálna naplnenosť podzemných zásobníkov v EÚ je približne 86%, ale postupne klesá, čo je aj v súlade s očakávaným stavom, nakoľko január je v regióne dlhodobo najchladnejším mesiacom. Objemy v sklade ukrajinského Ukrtransgazu klesli na približne 60% celkovej kapacity.

Dôležitými faktormi pre ďalší vývoj krátkodobých cien tak bude to, či bude pretrvávať teplota nad dlhodobým priemerom a nedôjde k problémom s plynulými dodávkami kvôli infraštruktúre.

Pre ďalší vývoj cien plynových kontraktov na vzdialenejšie obdobia, ktoré sú viac ovplyvnené cenami globálne obchodovaných komodít bude dôležité sledovať prípadnú eskaláciu konfliktu medzi Iránom a USA po smrteľnom útoku na iránskeho generála Kásema Solejmáního. Cena ropy Brent aj v reakcii na tento konflikt vzrástla na úroveň viac ako 70 USD/barel, následne však korigovala a aktuálne je mierne nad hodnotu 68 USD.